• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 28.2.2020Meniny má Zlatica
Bratislava

Obezitou sa môžete nakaziť, tvrdia vedci

  • 19:56 06.02.2018
  • Bratislava
Obezitou sa môžete nakaziť, tvrdia vedci

Podľa odborníkov je obezita nákazlivá choroba. V štúdiách odhaľujú, ako sa môžete nakaziť.

Častá interakcia s ľuďmi s nadmernou telesnou hmotnosťou môže viesť k tomu, že sami priberiete. Vedci z University of Southern California tvrdia, že obezita môže byť nákazlivá. Nie to však prvá štúdia, ktorá toto tvrdenie potvrdzuje.

Výskumníci z University of Southern California analyzovali údaje z projektu s názvom "M-TEENS", ktorého sa zúčastnilo 1111 detí a ich rodín. Vo všeobecnosti bolo 25% dospievajúcich a 75% dospelých diagnostikovaných ako obéznych, ale výsledky sa v jednotlivých štátoch líšia. Napríklad v Colorade bolo diagnostikovaných len 21% dospievajúcich s obezitou, ale v Louisiane je tento výsledok dvakrát vyšší.

Keď výskumníci analyzovali sociálne prostredie, návyky a ďalšie faktory, zistili, že deti, ktorých rodičia pracovali spolu s obéznymi ľuďmi, mali väčšiu pravdepodobnosť priberať oveľa rýchlejšie. Štúdia tvrdí, že hlavným faktorom, ktorý spôsobuje nárast hmotnosti medzi členmi jednej sociálnej skupiny, je vzťah medzi týmito členmi a ich vzájomný vplyv na stravovacie návyky.

Obézni kamaráti majú vplyv na vašu postavu

Širšiu štúdiu uskutočnili výskumníci z univerzity na Havaji. Vytvorili termín "imitačná obezita", čo znamená proces napodobňovania ľudí s nadváhou. Počas pozorovania 5 000 mladistvých sa zistilo, že obézni tínedžeri "napomáhajú" svojim chudým priateľom nabrať váhu. "Ak budete jesť s priateľom, ktorý má nadváhu, pravdepodobne sa rozhodnete jesť rovnaké jedlo ako oni. To nakoniec povedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti," uviedli výskumníci.

Výskumníci z Harvard Medical School dosiahli najvýraznejší pokrok v teórii, že obezita sa môže šíriť z človeka na človeka. Po dobu 32 rokov analyzovali skupinu 12 000 ľudí a dospeli k tomuto záveru: ak váš priateľ naberie nadbytočné kilá, máte o 50% väčšiu pravdepodobnosť, že priberiete aj vy.

Osveta je potrebná u väčšej skupiny ľudí

Prečo sú tieto štúdie užitočné? Vedci si myslia, že tieto údaje môžu pomôcť pri vývoji nových spôsobov boja proti obezite. Cieľom by bolo zaviesť zásady zdravej výživy v skupinách - nie individuálne. Pokiaľ ide o každodenný život, ich štúdie dokazujú starú jednoduchú pravdu, ktorú všetci poznáme: vždy je lepšie chudnúť (alebo robiť čokoľvek iné) v spoločnosti priateľov.

Čo si myslíte o výsledkoch týchto štúdií? Máte aj vy podobnú skúsenosť, že priberáte spolu s kamarátmi? Napíšte nám svoj názor v komentároch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencealert.com, nytimes.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto tabletka proti bolesti môže spôsobiť krvácanie do mozgu

Táto tabletka proti bolesti môže spôsobiť krvácanie do mozgu

VČERA - 21:37Zdravie

Pravidelné užívanie lieku so sebou prináša zvýšené riziko krvácania do mozgu či žalúdku.

Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

20:30 25.02.2020Zdravie

O stredomorskej strave sa často hovorí ako o najzdravšej. Aké benefity ponúka a ako ju uplatniť pri príprave raňajok, obeda a večere?

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

Obezita a diabetes spolu úzko súvisia, dôležitá je prevencia

17:10 25.02.2020Zdravie

Vo väčšine európskych krajín má približne polovica obyvateľov nadhmotnosť alebo obezitu a tá zodpovedá za rozvoj 80 percent prípadov diabetes mellitus 2. typu.

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

Predmety z Číny: Takto dlho dokáže koronavírus prežiť na povrchoch

20:30 24.02.2020Zdravie

Nový koronavírus má schopnosť prežiť na povrchoch aj viac ako týždeň.

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

Chirurg: Liečba kmeňovými bunkami je terapeutickým prísľubom do budúcnosti

15:41 24.02.2020Zdravie

Kmeňové bunky sú terapeutickým prísľubom do budúcnosti. Myslí si to chirurg Milan Hric, ktorý sa zaoberá liečbou kmeňovými bunkami.