• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 5.10.2022Meniny má Viera
Bratislava

6 znakov toho, že váš žlčník je vo vážnom ohrození

  • 20:41 31.01.2018
  • Bratislava
6 znakov toho, že váš žlčník je vo vážnom ohrození

Tieto nenápadné príznaky problémov so žlčníkom vás môžu na dlhšiu dobu odstaviť. Neprehliadajte ich!

Žlčník je orgán hruškovitého tvaru, ktorý sa nachádza medzi pečeňou a pankreasom. Jeho hlavnou úlohou je skladovanie žlče a jej uvoľňovanie do čriev, kde pomáha pri trávení tukov. Jedným z najhorších prípadov ochorenia žlčníka sú dobre známe žlčníkové kamene.

Žlčníkové kamene vznikajú nahromadením tukov (napríklad cholesterol) v žlčníku. Ich jemné kryštáliky tu môžu tvoriť väčšie zlúčeniny vo forme drobných kameňov. U väčšiny ľudí, ktorí ich majú, sa neprejavujú žiadnymi zjavnými príznakmi a nájdu sa až pri vyšetrení pomocou CT alebo ultrazvuku.

Na svete je však aj mnoho nešťastníkov, ktorých bolesti zo žlčníkových kameňov poriadne potrápia. Ak máte pretrvávajúce bolesti, najpravdepodobnejšie budete musieť podstúpiť chirurgický zákrok, pomocou ktorého vám kamene odstránia.

Pokiaľ pociťujete niekoľko z príznakov, ktoré sa pripisujú prítomnosti žlčníkových kameňov v tele, zbystrite pozornosť a navštívte lekára.

1. Bolesť brucha

Keď bolí žlčník, pociťujeme to ako intenzívnu tupú bolesť v pravej hornej časti brucha. Podľa internistu Matthewa Mintza z Marylandu (USA) sa bolesť môže prejaviť aj v chrbte a pravom ramene. Takéto príznaky pociťujeme najmä po tom, ako zjeme jedlá bohaté na tuky.

Bolesť môže trvať od piatich do desať minút, no pokiaľ nie je príliš výrazná alebo obmedzujúca, veľa pacientov s diagnostikovanými žlčníkovými kameňmi sa rozhodne vynechať operáciu.

2. Nevoľnosť a zvracanie

Pokiaľ sa žlčníkový kameň zasekne v jednom z kanálikov, cez ktoré prúdia tráviace enzýmy, môže dôjsť k zápalu, opuchu a zhoršujúcej sa bolesti. Pravdepodobne sa u vás dostaví aj nevoľnosť a zvracanie.

3. Pálenie záhy

Pokiaľ sa u vás opakovane po jedle dostaví pálenie záhy a reflux, nemusí ísť o známku bežných problémov s trávením. V skutočnosti to môže znamenať, že žlčníkový kameň bráni žlči vo východe z žlčníka.

4. Žltačka

Upchatím vývodného kanála žlčníka žlčníkovým kameňom sa tu nahromadí bilirubín, ktorý a postupne začne hromadiť aj v krvi. Najjasnejším príznakom žltačky je zožltnutie očných bielok.

5. Tmavý moč a svetlá stolica

Žltý moč a hnedú stolicu máme vďaka rozkladaniu bilirubínu v tele. Ak aj napriek tomu, že ste hydratovaní, máte tmavý moč alebo svetlú stolicu, príčinou môže byť upchatie žlčníkového kanálika.

6. Horúčka, zimnica a zrýchlený tep

Toto nebezpečné trio v kombinácii s bolesťou brucha neznačí nič dobré. Ak vás bolesť brucha v tomto prípade neprechádza, môže to znamenať, že žlč je v žlčníku úplne zablokovaná a vyvolala infekciu. V prípade, že sa tento stav rozhodnete ignorovať, môže vám ísť o život.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Bolesť kĺbov a strava: 4 druhy ovocia, ktoré musíte zaradiť do jedálnička

​Bolesť kĺbov a strava: 4 druhy ovocia, ktoré musíte zaradiť do jedálnička

VČERA - 18:19Zdravie

Ovocie a iné potraviny bohaté na špecifický minerál pomáhajú zmierňovať príznaky artritídy. Pacienti s bolesťami kĺbov by ich mali jesť pravidelne.

Mlieko a cukrovka: Toto sa stane už po jednom pohári denne

Mlieko a cukrovka: Toto sa stane už po jednom pohári denne

21:41 02.10.2022Zdravie

Konzumácia mlieka a mliečnych produktov ovplyvňuje riziko diabetu.

​Rybí olej: Tieto lieky a doplnky spolu s ním neužívajte, môžete si privodiť fatálne následky

​Rybí olej: Tieto lieky a doplnky spolu s ním neužívajte, môžete si privodiť fatálne následky

20:32 02.10.2022Zdravie

Kombinované užívanie rybieho oleja spolu s niektorými liekmi a doplnkami môže mať závažné následky na zdravie, varujú experti.

Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

Ako rázne zastaviť prejedanie: Tieto 4 jedlá nesmiete vynechať z jedálnička

13:08 02.10.2022Zdravie

Kľúčom k chudnutiu nie je len vynechávanie kalórií, ale aj ich správne zloženie. Tieto jedlá spravia rázny koniec s prejedaním.

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

Biele korenie v kuchyni často nepoužívate, ale mali by ste. Presvedčí vás o tom týchto 14 dôvodov

10:57 02.10.2022Zdravie

Vďaka jemnej chuti a farbe sa biele korenie hodí nielen do svetlých pokrmov. Zistite, o čo prichádzate, keď ho pri varení obchádzate.

TV program