• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.10.2021Meniny má Hedviga
Bratislava

6 znakov toho, že váš žlčník je vo vážnom ohrození

  • 20:41 31.01.2018
  • Bratislava
6 znakov toho, že váš žlčník je vo vážnom ohrození

Tieto nenápadné príznaky problémov so žlčníkom vás môžu na dlhšiu dobu odstaviť. Neprehliadajte ich!

Žlčník je orgán hruškovitého tvaru, ktorý sa nachádza medzi pečeňou a pankreasom. Jeho hlavnou úlohou je skladovanie žlče a jej uvoľňovanie do čriev, kde pomáha pri trávení tukov. Jedným z najhorších prípadov ochorenia žlčníka sú dobre známe žlčníkové kamene.

Žlčníkové kamene vznikajú nahromadením tukov (napríklad cholesterol) v žlčníku. Ich jemné kryštáliky tu môžu tvoriť väčšie zlúčeniny vo forme drobných kameňov. U väčšiny ľudí, ktorí ich majú, sa neprejavujú žiadnymi zjavnými príznakmi a nájdu sa až pri vyšetrení pomocou CT alebo ultrazvuku.

Na svete je však aj mnoho nešťastníkov, ktorých bolesti zo žlčníkových kameňov poriadne potrápia. Ak máte pretrvávajúce bolesti, najpravdepodobnejšie budete musieť podstúpiť chirurgický zákrok, pomocou ktorého vám kamene odstránia.

Pokiaľ pociťujete niekoľko z príznakov, ktoré sa pripisujú prítomnosti žlčníkových kameňov v tele, zbystrite pozornosť a navštívte lekára.

1. Bolesť brucha

Keď bolí žlčník, pociťujeme to ako intenzívnu tupú bolesť v pravej hornej časti brucha. Podľa internistu Matthewa Mintza z Marylandu (USA) sa bolesť môže prejaviť aj v chrbte a pravom ramene. Takéto príznaky pociťujeme najmä po tom, ako zjeme jedlá bohaté na tuky.

Bolesť môže trvať od piatich do desať minút, no pokiaľ nie je príliš výrazná alebo obmedzujúca, veľa pacientov s diagnostikovanými žlčníkovými kameňmi sa rozhodne vynechať operáciu.

2. Nevoľnosť a zvracanie

Pokiaľ sa žlčníkový kameň zasekne v jednom z kanálikov, cez ktoré prúdia tráviace enzýmy, môže dôjsť k zápalu, opuchu a zhoršujúcej sa bolesti. Pravdepodobne sa u vás dostaví aj nevoľnosť a zvracanie.

3. Pálenie záhy

Pokiaľ sa u vás opakovane po jedle dostaví pálenie záhy a reflux, nemusí ísť o známku bežných problémov s trávením. V skutočnosti to môže znamenať, že žlčníkový kameň bráni žlči vo východe z žlčníka.

4. Žltačka

Upchatím vývodného kanála žlčníka žlčníkovým kameňom sa tu nahromadí bilirubín, ktorý a postupne začne hromadiť aj v krvi. Najjasnejším príznakom žltačky je zožltnutie očných bielok.

5. Tmavý moč a svetlá stolica

Žltý moč a hnedú stolicu máme vďaka rozkladaniu bilirubínu v tele. Ak aj napriek tomu, že ste hydratovaní, máte tmavý moč alebo svetlú stolicu, príčinou môže byť upchatie žlčníkového kanálika.

6. Horúčka, zimnica a zrýchlený tep

Toto nebezpečné trio v kombinácii s bolesťou brucha neznačí nič dobré. Ak vás bolesť brucha v tomto prípade neprechádza, môže to znamenať, že žlč je v žlčníku úplne zablokovaná a vyvolala infekciu. V prípade, že sa tento stav rozhodnete ignorovať, môže vám ísť o život.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto jedlo prispeje k rapídnemu zhoršeniu mozgovej funkcie už v priebehu 4 týždňov

Toto jedlo prispeje k rapídnemu zhoršeniu mozgovej funkcie už v priebehu 4 týždňov

VČERA - 19:36Zdravie

Následkom pôsobenia tohto jedla na mozog sa dá vyhnúť pomocou správne zvolených doplnkov. Najúčinnejšou prevenciou je však zdravá strava.

Tento typ introvertov má vyššie riziko depresie

Tento typ introvertov má vyššie riziko depresie

VČERA - 9:10Zdravie

Depresia je viac než len prežívanie negatívnych emócií, ako je smútok a úzkosť.

Prečo sa budíme o tretej ráno a premýšľame nad najväčšími obavami?

Prečo sa budíme o tretej ráno a premýšľame nad najväčšími obavami?

VČERA - 7:31Zdravie

Spánok bežného človeka je pomerne často prerušovaný, no len niektorí na tieto rušivé momenty reagujú vedome. Prečo sa prebúdzame najmä o tretej nadránom a zamestnávame myseľ svojimi najväčšími obavami?

Dva jednoduché spôsoby, ako znížiť riziko COVID-19 o polovicu

Dva jednoduché spôsoby, ako znížiť riziko COVID-19 o polovicu

19:41 14.10.2021Zdravie

Tieto dva rizikové faktory viete mať pod kontrolou.

Smrteľný príznak perimenopauzy, s ktorým sa stretáva každá 10. žena

Smrteľný príznak perimenopauzy, s ktorým sa stretáva každá 10. žena

7:20 12.10.2021Zdravie

Mnohé z nich trpia v tichosti. Tento príznak perimenopauzy predstavuje smrteľné nebezpečenstvo.

TV program