• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.1.2022Meniny má Bohdana
Bratislava

6 znakov toho, že váš žlčník je vo vážnom ohrození

  • 20:41 31.01.2018
  • Bratislava
6 znakov toho, že váš žlčník je vo vážnom ohrození

Tieto nenápadné príznaky problémov so žlčníkom vás môžu na dlhšiu dobu odstaviť. Neprehliadajte ich!

Žlčník je orgán hruškovitého tvaru, ktorý sa nachádza medzi pečeňou a pankreasom. Jeho hlavnou úlohou je skladovanie žlče a jej uvoľňovanie do čriev, kde pomáha pri trávení tukov. Jedným z najhorších prípadov ochorenia žlčníka sú dobre známe žlčníkové kamene.

Žlčníkové kamene vznikajú nahromadením tukov (napríklad cholesterol) v žlčníku. Ich jemné kryštáliky tu môžu tvoriť väčšie zlúčeniny vo forme drobných kameňov. U väčšiny ľudí, ktorí ich majú, sa neprejavujú žiadnymi zjavnými príznakmi a nájdu sa až pri vyšetrení pomocou CT alebo ultrazvuku.

Na svete je však aj mnoho nešťastníkov, ktorých bolesti zo žlčníkových kameňov poriadne potrápia. Ak máte pretrvávajúce bolesti, najpravdepodobnejšie budete musieť podstúpiť chirurgický zákrok, pomocou ktorého vám kamene odstránia.

Pokiaľ pociťujete niekoľko z príznakov, ktoré sa pripisujú prítomnosti žlčníkových kameňov v tele, zbystrite pozornosť a navštívte lekára.

1. Bolesť brucha

Keď bolí žlčník, pociťujeme to ako intenzívnu tupú bolesť v pravej hornej časti brucha. Podľa internistu Matthewa Mintza z Marylandu (USA) sa bolesť môže prejaviť aj v chrbte a pravom ramene. Takéto príznaky pociťujeme najmä po tom, ako zjeme jedlá bohaté na tuky.

Bolesť môže trvať od piatich do desať minút, no pokiaľ nie je príliš výrazná alebo obmedzujúca, veľa pacientov s diagnostikovanými žlčníkovými kameňmi sa rozhodne vynechať operáciu.

2. Nevoľnosť a zvracanie

Pokiaľ sa žlčníkový kameň zasekne v jednom z kanálikov, cez ktoré prúdia tráviace enzýmy, môže dôjsť k zápalu, opuchu a zhoršujúcej sa bolesti. Pravdepodobne sa u vás dostaví aj nevoľnosť a zvracanie.

3. Pálenie záhy

Pokiaľ sa u vás opakovane po jedle dostaví pálenie záhy a reflux, nemusí ísť o známku bežných problémov s trávením. V skutočnosti to môže znamenať, že žlčníkový kameň bráni žlči vo východe z žlčníka.

4. Žltačka

Upchatím vývodného kanála žlčníka žlčníkovým kameňom sa tu nahromadí bilirubín, ktorý a postupne začne hromadiť aj v krvi. Najjasnejším príznakom žltačky je zožltnutie očných bielok.

5. Tmavý moč a svetlá stolica

Žltý moč a hnedú stolicu máme vďaka rozkladaniu bilirubínu v tele. Ak aj napriek tomu, že ste hydratovaní, máte tmavý moč alebo svetlú stolicu, príčinou môže byť upchatie žlčníkového kanálika.

6. Horúčka, zimnica a zrýchlený tep

Toto nebezpečné trio v kombinácii s bolesťou brucha neznačí nič dobré. Ak vás bolesť brucha v tomto prípade neprechádza, môže to znamenať, že žlč je v žlčníku úplne zablokovaná a vyvolala infekciu. V prípade, že sa tento stav rozhodnete ignorovať, môže vám ísť o život.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, womenshealthmag.com, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

Príznaky covidu aj napriek negatívnemu testu? Na vine môže byť toto ochorenie

VČERA - 9:05Zdravie

Príznaky tohto ochorenia netreba zanedbať. O úspešnosti liečby rozhoduje aj včasná diagnostika.

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

20:07 16.01.2022Zdravie

Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

Toto bežné jedlo môže výrazne znížiť riziko demencie

8:34 16.01.2022Zdravie

Demencia ovplyvňuje pamäťové schopnosti človeka, ale existujú spôsoby, ako riziko znížiť.

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

Rakovina pečene: Varovný znak pod rebrom a ďalšie symptómy, ktoré nesmiete ignorovať

7:27 16.01.2022Zdravie

Karcinóm pečene sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. Zistite, aké je vaše riziko.

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

20:37 15.01.2022Zdravie

Milióny ľudí na celom svete zápasia so spánkovou depriváciou. Nepríjemnému problému sa ale dá vyhnúť správnym postupom pri sprchovaní.

TV program