• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Predsedom Progresívneho Slovenska sa stal Ivan Štefunko

  • 17:01 20.01.2018
  • Žilina
Predsedom Progresívneho Slovenska sa stal Ivan Štefunko

Predsedom nového politického hnutia Progresívne Slovensko sa stal jeden z jeho zakladateľov Ivan Štefunko.

Rozhodli o tom zakladajúci členovia hnutia na sobotňajšom ustanovujúcom sneme v Žiline.

Je mi cťou stať sa predsedom takého úžasného tímu, s takou konkrétnou víziou a takou silou a energiou, ktorý chce meniť Slovensko do budúcnosti. Budeme silnou politickou silou, ktorá zmení Slovensko už v nasledujúcich voľbách,“ vyhlásil novozvolený predseda hnutia.

V modernej histórii Slovenskej republiky podľa neho nebola na scéne žiadna progresívna strana, to znamená liberálna, čo sa týka občianskych hodnôt a strana, ktorá by podporovala podnikateľské prostredie a nevylučovalo by to podporu slabších ľudí. „My sa definujeme ako takéto hnutie, a preto sme podľa nás unikátni na politickej scéne,“ vysvetlil.

Na sneme si hnutie schválilo svoje stanovy, za podpredsedov a podpredsedníčky členovia zvolili advokátku Zuzanu Čaputovú, právničku Irenu Bihariovú, expertku na kultúrne politiky Zoru Jaurovú, podnikateľa Michala Trubana a odborníka na medzinárodné vzťahy Michala Šimečku. „Ľudia, ktorí sa dostali do predsedníctva, sú rôznorodí, akcieschopní a odhodlaní budovať lepšie a progresívne Slovensko,“ komentoval Štefunko.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú snem potvrdil, je, že toto hnutie vznikalo zdola, skonštatoval Truban. „Máme 121 zakladajúcich členov. Máme ďalších členov, ktorí sa hlásia, 95 percent z nich nebolo nikdy v politike, máme stovky dobrovoľníkov, tisícky ľudí, ktorí s nami debatujú a komunikujú na online platforme a ďalšie stovky ľudí, ktorí nás podporujú finančne. To je záruka, že toto hnutie vie túto krajinu posunúť dopredu,“ ozrejmil.

Programovými prioritami Progresívneho Slovenska sú predovšetkým školstvo a zdravotníctvo, bude sa však určite venovať aj ďalším dôležitým témam, ako je napríklad právo a spravodlivosť či ochrana životného prostredia, priblížila novozvolená podpredsedníčka Čaputová.

Hnutie sa chce venovať aj znižovaniu regionálnych a sociálnych rozdielov, a to do roku 2030. „Na to chceme použiť tri základné prostriedky - zefektívnenie fungovania štátu a odstránenie korupcie, zlepšenie podnikateľského prostredia až na úroveň regiónov, zotrvanie v Európskej únii,“ doplnil Štefunko.

Na žilinskom sneme sa objavil i poslanec českého parlamentu Dominik Feri či predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, ktorý je podľa Štefunka rovnakej DNA ako oni.

Progresívne Slovensko oficiálne vstúpilo na slovenskú politickú scénu 27. novembra 2017, kedy ho zaregistrovalo ministerstvo vnútra. V septembri minulého roka zakladatelia prezentovali komplexnú víziu pre Slovensko. Hnutie podľa jeho predsedu financujú zatiaľ sponzori, dostalo však aj rôzne iné ponuky tohto charakteru, ktoré odmieta. V najbližších parlamentných voľbách má ambíciu zostavovať vládu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia varuje pred pádom stromov

Polícia varuje pred pádom stromov

DNES - 16:15Domáce

Polícia informuje o takomto prípade z diaľnice D2.

Polícia upozorňuje na množiace sa podvody. Takto vám ukradnú údaje z platobných kariet

Polícia upozorňuje na množiace sa podvody. Takto vám ukradnú údaje z platobných kariet

DNES - 15:27Domáce

Páchateľ získal údaje z platobných kariet pri kúpe z inzertného portálu.

Sestry sa sťažujú na chaos pri vyplácaní 350-eurového príspevku pre zdravotníkov

Sestry sa sťažujú na chaos pri vyplácaní 350-eurového príspevku pre zdravotníkov

DNES - 14:36Domáce

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa sťažuje na chaos pri vyplácaní finančného príspevku vo výške 350 eur.

SaS: Návšteva Žilinku v Rusku je prejavom nekultúrnosti i bezpečnostným rizikom

SaS: Návšteva Žilinku v Rusku je prejavom nekultúrnosti i bezpečnostným rizikom

DNES - 14:29Domáce

Uviedla to strana SaS v reakcii na účasť generálneho prokurátora na oslavách 300. výročia vzniku ruskej prokuratúry.

Mladík narazil s autom do stromu, zranilo sa šesť ľudí vrátane detí

Mladík narazil s autom do stromu, zranilo sa šesť ľudí vrátane detí

DNES - 14:23Domáce

Bolo začaté trestné stíhanie pre trestný čin ublíženia na zdraví.