• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

Odhalenie: Demencia je spojená s nápojom, ktorý pijú milióny ľudí

  • 19:15 15.01.2018
  • Bratislava
Odhalenie: Demencia je spojená s nápojom, ktorý pijú milióny ľudí

Mnoho ľudí tento nápoj pije pravidelne každý deň. Podľa vedcov je však jeho konzumácia spojená so zvýšeným rizikom nástupu demencie.

Sladké ale aj umelo sladené nápoje sú spojené s demenciou, potvrdili dve nové štúdie. Ľudia, ktorí pijú sladké nápoje majú tendenciu mať horšiu pamäť, menšie mozgy a menší hipokampus (životne dôležitá oblasť pre učenie a pamäť).

Nápoje sladené umelými sladidlami sú rovnako nebezpečné

Následná štúdia zistila, že ľudia, ktorí pijú nápoje sladené umelými sladidlami, majú trikrát vyššie riziko vzniku demencie a mozgovej mŕtvice v porovnaní s tými, ktorí ich nepijú. Obidve štúdie ukázali spojenie medzi nápojmi a ochorením, no nie je možné z nich vyvodiť príčinu a následok.

Vedúca výskumu Sudha Seshadriová povedala:

"Vyzerá to tak, že nie je príliš pozitívne piť sladké nápoje a nezdá sa, že by nahradenie cukrov umelými sladidlami pomohlo. Možno by sme si mali zvyknúť na obyčajnú vodu. "

Nadmerný príjem cukru je dlho spájaný s obezitou, cukrovkou a srdcovými ochoreniami. Jeho účinok na mozog nie je dobre prebádaný, niektoré štúdie naznačujú, že priveľa cukru škodí mozgu rovnako ako trauma.

Podľa niektorých vedcov cukor dokonca prináša niektoré symptómy charakteristické pre užívanie drog, ako je napríklad kokaín.

Spojenie medzi nápojmi s umelými sladidlami a demenciou je však viac prekvapivý. Výskumníci naznačujú, že dôvodom by mohli byť umelé sladidlá, ktorá sa používajú vo výrobe.

Cukor je pre mozog toxický

Toto však určite nie je prvá štúdia, ktorá spája príjem cukru s demenciou. Nedávna štúdia spájala nadmerný príjem cukru s Alzheimerovou chorobou. Ukazuje, že príliš veľa glukózy (cukru) v strave poškodzuje životne dôležitý enzým, ktorý pomáha bojovať proti počiatočným štádiám Alzheimerovej choroby.

Vysoká hladina cukru v krvi je tiež spojená s problémami s pamäťou. Vedci sa v tejto štúdii domnievajú, že cukor by mohol mať "toxický" účinok na mozog.

Štúdie boli publikované v časopisoch Stroke a Alzheimer’s & Dementia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, stroke.ahajournals.org, alzheimersanddementia.com, Foto:Shutterstoc
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

19:18 07.12.2018Zdravie

Väčšina ľudí si tento druh cysty na mozgu nevšimne aj niekoľko rokov. V jedinečných prípadoch sa jej prítomnosť dá zistiť aj takýmto spôsobom.

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

20:29 06.12.2018Zdravie

O cukre sa hovorí ako o prírodnom zabijakovi. Je síce pravda, že cukor stojí za mnohými ochoreniami, no celkom sa ho vzdať nemusíme. Akú dennú dávku by sme mali prijímať?

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

FOTO: 9 typov vyrážok, ktoré musíte vedieť rozpoznať

20:17 06.12.2018Zdravie

Kým niektoré druhy vyrážok sú neškodné a zmiznú behom niekoľkých dní, iné signalizujú vážnejšie stavy, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť.

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

Smrteľná meningitída: Nemýľte si týchto 9 bežných príznakov s opicou!

19:22 06.12.2018Zdravie

U mladých ľudí sa čoraz viac objavuje nová smrteľná forma meningitídy, ktorej príznaky lekári mylne klasifikujú ako predávkovanie drogami alebo alkoholom.

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

6 alkoholických nápojov, z ktorých najviac nafukuje brucho

19:48 05.12.2018Zdravie

Nafukovanie je bežný problém, pri ktorom dochádza k uviaznutiu nadbytočného plynu v brušnej dutine. Obvykle ho spôsobujú niektoré jedlá a nápoje. Ak sa ho chcete zbaviť, týmto 6 alkoholickým nápojom sa vyhnite.

TV program