• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Kŕmite svojho psa alebo mačku surovým mäsom? Nielen, že tým ohrozujete ich, ale aj seba!

  • 19:09 14.01.2018
  • Utrecht
Kŕmite svojho psa alebo mačku surovým mäsom? Nielen, že tým ohrozujete ich, ale aj seba!

Hoci to robíte s dobrým úmyslom, v skutočnosti tým napáchate viac škody ako úžitku.

Za posledných 20 rokov sa na západe začala šíriť „raw móda“, teda móda surového stravovania, ktorej neholdujú len ľudia, no aj ich domáci maznáčikovia. Ako hovoria zástancovia tohto typu stravovania, prechod na „raw“ potraviny predlžuje život psov a mačiek a ochraňuje ich pred rakovinou a inými chorobami súvisiacimi s metabolizmom.

Podobné diéty nemajú jediné plus

Holandskí veterinári sa domnievajú, že populárny trend kŕmenia domácich maznáčikov surovým mäsom predstavuje vysokú mieru nebezpečenstva nielen pre zdravie psov a mačiek, ale aj pre človeka. Takáto strava totiž prispieva k šíreniu choroboplodných baktérií a parazitov. Aspoň tak to tvrdí vedecký článok publikovaný v žurnále Vet Record.

„Nezávisle od toho, že sme testovali len veľmi malé množstvo výrobkov, sme úplne presvedčení o tom, že komerčné varianty „surovej diéty“ pre domáce zvieratá často obsahujú stopy rôznych choroboplodných mikróbov a vajíčka parazitov. Po skonzumovaní tohto pokrmu ich zviera môže preniesť na ďalšie zvieratá alebo majiteľa, takže sa stáva nebezpečným pre celé okolie,“

domnieva sa Paul Overgaauw z Utrechtskej univerzity. Ten ďalej tvrdí, že vedcom sa doteraz nepodarilo dokázať jediné pozitívum podobných diét. V najlepšom prípade takéto stravovanie nijako neovplyvňuje zdravie mačiek a psov. V horších prípadoch vedie k rozvinutiu žalúdočných problémov a problémov so štítnou žľazou, zdravím zubov a iných.

Z 35 vzoriek sa až v 86% z nich vyskytovala baktéria Escherichia coli, a v 80% sa nachádzali baktérie odolné voči antibiotikám predpisovaným zvieratám aj ľuďom. Osem zo skúmaných výrobkov obsahovalo patogén E. coli O157:H7, ktorý u ľudí spôsobuje hemoragickú kolitídu (krvavá hnačka) a môže viesť až k úplnému zlyhaniu obličiek.

V mrazených jedlách sa tiež vyskytovala Listeria (43% zo vzoriek) a Salmonela (20%). Tak, ako aj E. coli, Listeria aj Salmonela sa do ľudského organizmu môžu dostať pri dotyku s výrobkom, alebo pri nepriamom kontakte so stolicou mačky či psa.

Asi tretina analyzovaných vzoriek obsahovala známeho mačacieho parazita Toxoplazmózu gondii, ktorá môže u človeka vyvolať zmenu správania alebo schizofréniu.

„Z novinových článkov z Austrálie, USA, Kanady a Európy vyplýva, že majitelia z celého sveta kŕmia domáce zvieratá surovým mäsom. Znamená to, že tento problém treba riešiť globálne,“ uvádzajú v závere autori.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, bmj.com, iflscience.com, ria.ru, cdc.gov, Foto: Pexels
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

Stres pred tehotenstvom ovplyvňuje pohlavie dieťaťa

19:05 18.04.2021Zdravie

Ženy, ktoré v čase počatia zažívajú stres, majú až dvojnásobne vyššiu šancu, že sa im narodí dieťa s týmto pohlavím.

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

Správny zvuk budíka dokáže zabrániť pocitu únavy a zlepšiť sústredenosť

8:22 18.04.2021Zdravie

Melódia budíka dokáže ovplyvniť vašu energiu a zmierniť pocit únavy.

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

Spánok bez vankúša: 6 následkov, ktoré spozorujete na svojej pokožke

21:14 17.04.2021Zdravie

Možno ste už počuli o tom, že spánok bez vankúša je prospešný pre chrbticu, ale viete, ako vplýva na zdravie vašej pokožky?

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

Koľkí sedíte pri večeri za stolom? Tento návyk zvyšuje riziko obezity

19:33 17.04.2021Zdravie

V boji proti poruchám príjmu potravy vrátane obezity môžu pomôcť správne návyky pri jedení.

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

3 potraviny, ktoré zabíjajú prospešné baktérie v črevách

8:37 17.04.2021Zdravie

Od zdravia čriev sa odvíja aj zdravie celého tráviaceho traktu, či dokonca psychická pohoda. Pri nevhodne zvolenej strave ho ale viete oslabiť. Tieto jedlá preto treba obmedziť.