• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-1°Bratislava

Minimálna mzda sa mení: Aký je váš nárok na mzdu podľa stupňa náročnosti práce?

  • 18:32 12.01.2018
  • Bratislava
Minimálna mzda sa mení: Aký je váš nárok na mzdu podľa stupňa náročnosti práce?

Podľa zákonníka práce existuje šesť stupňov náročnosti práce, podľa ktorých sa odvíja vaša mzda.

Minimálna mzda od 1.1.2018 vzrástla zo 435 eur na 480 eur mesačne, čo predstavuje oproti minulému roku zvýšenie o 10,34 %. Minimálna hodinová mzda zamestnancov tak dosiahne 2,759 eura. Vyplýva to z návrhu ministerstva práce, ktorý v minulom roku schválila vláda.

Na Slovensku však podľa zákonníka práce existuje 6 stupňov náročnosti pracovných miest, ktoré majú odlišné sadzby minimálnych mzdových nárokov. Minimálna mzda sa počíta ako násobok sumy minimálnej mzdy a koeficientu minimálnej mzdy pre príslušný stupeň náročnosti. Suma 480 eur platí len pre 1. stupeň náročnosti práce. Pre kvalifikovanejšie miesta platia vyššie minimálne mzdy a pre najkvalifikovanejších ľudí je minimálna mzda dvojnásobok, teda 960 eur.

Sadzby minimálnej mzdy od 1.1.2018:

Stupeň náročnosti Koeficient Minimálna mzda
1 1,0 480 €
2 1,2 576 €
3 1,4 672 €
4 1,6 768 €
5 1,8 864 €
6 2,0 960 €

1. stupeň náročnosti práce

Tento typ práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov.

2. stupeň náročnosti práce

Výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon sanitárnych pracovných činností v zdravotníctve; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo - technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

3. stupeň náročnosti práce

Výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

4. stupeň náročnosti práce

Samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; poskytovanie zdravotnej starostlivosti, odborné činnosti v zdravotníctve so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

5. stupeň náročnosti práce

Výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; výkon odborných a špecializovaných činností v príslušnom odbore zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

6. stupeň náročnosti práce

Tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; výkon špecializovaných a certifikovaných činností v zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie a životy ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb.

Ako uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny:

"Zamestnávateľ je povinný priradiť stupeň náročnosti každému pracovnému miestu porovnaním najnáročnejšej pracovnej činnosti s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest."

Mnohí ľudia zarábajú oveľa menej, ako im určujú sadzby a zamestnávateľ často znevažuje vysokokvalifikovanú prácu svojich zamestnancov. Nízke mzdy pre zamestnancov zároveň znamenajú aj nízke dôchodky. Ak minimálne mzdové nároky zamestnanca nie sú dodržané, môže sa domáhať nápravy súdnou cestou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, TASR, employment.gov.sk, Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Richter: Pri tvrdom brexite bude najdôležitejšie sociálne zabezpečenie

Richter: Pri tvrdom brexite bude najdôležitejšie sociálne zabezpečenie

VČERA - 14:14Ekonomické

V prípade čoraz aktuálnejšieho tzv. tvrdého brexitu by bolo z pohľadu rezortu práce potrebné realizovať dve legislatívne zmeny.

Nielen obchodníci, ale aj britské domácnosti si už robia zásoby pred brexitom

Nielen obchodníci, ale aj britské domácnosti si už robia zásoby pred brexitom

VČERA - 13:32Ekonomické

S blížiacim sa termínom brexitu sa stali novým hitom ostrovných domácností tzv. balíčky na prežitie za 300 libier (zhruba 340 eur).

 Merkelová vidí dôležitú úlohu digitalizácie vo výrobe potravín

Merkelová vidí dôležitú úlohu digitalizácie vo výrobe potravín

17:54 18.01.2019Ekonomické

Nemecká kancelárka Angela Merkelová očakáva zlepšenie výživy rastúceho počtu obyvateľov planéty a ochrany životného prostredia silnejšou digitalizáciou poľnohospodárstva.

Hornonitrianske bane Prievidza žalujú bojnické kúpele, domáhajú sa ochrany dobrej povesti

Hornonitrianske bane Prievidza žalujú bojnické kúpele, domáhajú sa ochrany dobrej povesti

14:39 18.01.2019Ekonomické

Najväčší zamestnávateľ na hornej Nitre sa na Okresnom súde v Prievidzi domáha ochrany dobrej povesti, a to pre vyjadrenia o ohrození podzemných vôd ťažbou uhlia.

Nový majiteľ bývalého Priora v Bratislave sa bude musieť držať ÚPZ, tvrdí mesto

Nový majiteľ bývalého Priora v Bratislave sa bude musieť držať ÚPZ, tvrdí mesto

13:25 18.01.2019Ekonomické

Novým majiteľom budovy je cez firmu Mirage Shopping Center - George Trabelssie.