Video: V mexickej púšti objavili chvost dinosaura
Tím mexických archeológov z Instituto Nacional de Antropología e Historia (INAH) a Universidad Nacional Autónoma de México vykopal na severovýchode tejto krajiny 72 miliónov rokov starú fosíliu dinosaurieho chvosta.
Podľa Francisca Aguilara z INAH ide o vôbec prvý fosilizovaný chvost dinosaura, ktorý sa podarilo v Mexiku nájsť.
Približne päť metrov dlhý a veľmi dobre zachovaný chvost objavili ešte vlani v júni v púšti neďaleko mestečka General Cepeda v štáte Coahuila miestni obyvatelia, ktorí následne tento nález nahlásili archeológom.
Tí po niekoľkých inšpekciách začali začiatkom tohto júla s vykopávkami a po dvadsiatich dňoch sa im podarilo z horniny uvoľniť 50 nepoškodených stavcov.
Chvost patril zástupcovi čeľade Hadrosauridae, presný druh sa zatiaľ vedcom nepodarilo určiť. Okrem tejto fosílie našli aj pozostatky iných živočíchov, vrátane panvy bližšie neurčeného dinosaura.
Aguilar uviedol, že nález chvosta pomôže pri skúmaní chorôb, ktoré postihovali kosti dinosaurov. Vedci už dávnejšie zistili, že tieto vyhynuté plazy trpeli napríklad rakovinou alebo artritídou.
Pripravte sa na extrémne počasie: Toto môže zasiahnuť 70 % populácie
V nasledujúcich dvoch desaťročiach sa musia ľudia pripraviť na extrémne výkyvy počasia.
Superbaktérie by do roku 2050 mohli usmrtiť až 40 miliónov ľudí, varujú vedci
Choroby spôsobené tzv. suberbaktériami odolnými voči antibiotikám by v priebehu nasledujúcich 25 rokov mohli usmrtiť až 40 miliónov ľudí.
Muž našiel na Google Mapách niečo neuveriteľné. Obrovská jama má zvláštny pôvod
Muž zostal ohromený, keď zistil pravdu o podivnej jame na Mapách Google.
Výskumníci SPU sa zaoberali účinkami hlivy ustricovej na diabetes
Výskum odborníkov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre potvrdil, že hliva ustricová má pozitívny účinok na pacientov s ochorením diabetes mellitus druhého typu.
Tento obľúbený park je rádioaktívny ako Černobyľ. Odborníci sú v šoku
Bežne dostupný park je podľa expertov vysoko rádioaktívny.