• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.1.2023Meniny má Ema
Bratislava

V Rakovciach spoja sily miestni Rómovia a americkí herci

  • 16:54 21.07.2013
  • BRATISLAVA
V Rakovciach spoja sily miestni Rómovia a americkí herci

V pondelok 22. júla spoja v Rankovciach pri Košiciach sily Rómovia z miestnej osady a divadelní herci z New Yorku.

Osadníci si tu svojpomocne stavajú šesť domov, umelci im prídu pomôcť. Deje sa tak v rámci aktivít mimovládnej organizácie ETP Slovensko, ktorá agentúru SITA o iniciatíve informovala.

Herci z divadla Dramatic Adventure Theatre budú počas celého pondelka pracovať na novom bývaní pre ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Stavebný deň absolvujú ako súčasť ich týždenného pobytu na Slovensku, ktorý sa zameriava na prácu s deťmi z vylúčených komunít. Pobyt sa končí 26. júla.

Americkí herci vedú divadelné workshopy s deťmi vo veku od 8 do 17 rokov v komunitných centrách v Moldave nad Bodvou, Starej Ľubovni a v Košiciach - Šaci. Workshopy majú podporiť miestnu mládež, posilniť ich osobnosť a spoluprácu prostredníctvom vlastnej tvorby pri písaní, režírovaní a účinkovaní v divadelnej hre. Účastníci workshopov na záver odprezentujú svoju niekoľkodňovú prácu počas predstavenia pre verejnosť.

V Rankovciach sa momentálne stavia šesť domov. Rómske rodiny si svojpomocnou výstavbou zabezpečujú vlastné a legálne bývanie, píše sa v správe od ETP Slovensko. Stavajú vďaka úsporám a poskytnutým mikropôžičkám na vysporiadaných pozemkoch vo vlastníctve staviteľov.

Pôžičku majú budúci majitelia domov splatiť do ôsmich rokov. Táto výstavba domov je modelom sociálne a ekonomicky dlhodobo udržateľného riešenia bývania pre sociálne vylúčených obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít.

Na Slovensku žije podľa posledných odhadov viac ako 15-tisíc rodín v chatrčiach postavených z odpadového materiálu, väčšinou na nelegálnych pozemkoch v osadách mimo miest a obcí. Chatrče o rozlohe približne 10 m2 sú v zlom technickom stave, energeticky náročné, bez vody, kanalizácie, neodborne postavené a bez stavebného povolenia. Prístup k hygienicky vyhovujúcim zdrojom pitnej vody tu prakticky neexistuje.

Kvôli zlej finančnej situácii a nízkej vzdelanostnej úrovni používajú obyvatelia chatrčí vo väčšine prípadov na varenie a vykurovanie domácností nebezpečné materiály, ktoré škodia zdraviu a životnému prostrediu. Prevažná väčšina rodín, ktoré žijú v takýchto nevyhovujúcich podmienkach sú chudobní ľudia v marginalizovaných rómskych komunitách. V rokoch 2009 až 2012 postavilo ETP Slovensko spoločne s obyvateľmi komunít štyridsať nájomných bytov vo vlastníctve obcí a štyri domy vo vlastníctve stavebníkov.

Na výstavbe nájomných bytov aj domov sa podieľali budúci nájomníci či majitelia. Domy a byty, ktoré postavili ich budúci nájomníci alebo majitelia sú niekoľko násobne lacnejšie, vysvetľuje mimovládne združenie. Dlhodobo nezamestnaní nájomníci a majitelia získavajú pri príprave a počas výstavby pracovné a životné zručnosti, či nové znalosti. Neskôr sa omnoho lepšie a zodpovednejšie starajú o svoje nové bývanie a preukázateľne majú väčšie šance uplatniť sa na trhu práce, tvrdí mimovládne združenie.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

Počasie v utorok bude búrlivé, čakajte sneh, vietor i snehové záveje

DNES - 19:32Domáce

Slovensko môže miestami potrápiť v utorok sneženie, vietor, snehové jazyky a záveje.

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

Slovenské ulice sa ponorili do tmy. Samosprávy reagujú na neriešenie cien energií

DNES - 19:23Domáce

Do demonštrácie sa podľa ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka zapojilo minimálne 75 percent samospráv.

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

Dofinancovanie ambulancií je reakciou na nepredvídateľné okolnosti, tvrdí ministerstvo zdravotníctva

DNES - 18:38Domáce

Rezort upozornil, že podniká viaceré systémové kroky na stabilizáciu ambulantného sektora.

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

Donovaly sú čiastočne uzavreté, horský priechod trápi husté sneženie

DNES - 17:58Domáce

Horský priechod Donovaly uzatvorili pre nákladnú dopravu nad desať metrov dĺžky. Dôvodom je husté sneženie.

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

Chorobnosť v jednom kraji stúpla, museli zatvoriť deväť škôl a škôlok

DNES - 17:55Domáce

Kvôli zvýšenej chorobnosti v kraji zatvorili viacero škôl a škôlok.