• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 15.12.2018Meniny má Ivica
-1°Bratislava

Pre používateľky vnútromaternicovej antikoncepcie máme dobré správy!

  • 18:23 12.11.2017
  • Južná Karolína
Pre používateľky vnútromaternicovej antikoncepcie máme dobré správy!

Najnovší vedecký výskum sa pozrel na 16 nezávislých štúdií, a jeho výsledky potešia všetky používateľky vnútromaternicového antikoncepčného telieska (IUD).

Výskum publikovaný v Obstetrics & Gynecology sa pozrel na 16 rozdielnych štúdií, ktoré zahŕňali viac ako 12.000 žien z celého sveta. Jeho výsledky priniesli dobré správy všetkým užívateľkám IUD – práve ony totiž majú nižšie riziko rakoviny krčka maternice.

Podľa vedcov sa tento druh rakoviny u žien s aplikovaným IUD vyskytoval až o tretinu zriedkavejšie v porovnaní so ženami, ktoré používali iný druh antikoncepcie. Ide o prvé systematické zhodnotenie vplyvu používania vnútromaternicového telieska na vznik rakoviny.

Vedúca autorka štúdie Victoria Cortessisová z Univerzity v Južnej Karolíne však vyjadrila pochybnosti:

„Naše zhodnotenie je len také dobré, ako sú poznatky, ktoré sme skúmali. Predtým, ako povieme, že vnútromaternicové antikoncepčné teliesko dokáže zabrániť vzniku rakoviny, musíme túto teóriu bližšie preskúmať. IUD zatiaľ netreba chápať ani ako prevenciu.“

Čo je na ňom také zázračné?

Cortessisová s kolegami sa domnieva, že IUD redukuje riziko rakoviny krčka maternice čiastočne preto, že pri jeho aplikácii imunitný systém vyvolá odpoveď, ktorá by mohla byť odrazovým mostíkom pri ďalšom výskume.

„Ak by sa nám podarilo dokázať, že telo pri vložení IUD spustí imunitnú odpoveď, mohli by sme sa zamerať na overenie hypotézy, že IUD dokáže odstrániť pretrvávajúce HPV infekcie,“

uvádza vo svojom vyjadrení spoluautorka Laila Muderspachová.

Polovica pacientiek na diagnózu umiera

Na svete sa stále nájde niekoľko rozvojových krajín, kde ženy nemajú prístup ku sledovaniu rakoviny krčka maternice, ktoré by dokázali pomôcť predísť HPV infekciám.

Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) uvádzajú, že v roku 2012 bola rakovina krčka maternice diagnostikovaná 528.000 ženám, pričom 266.000 z nich na chorobu umrelo. Organizácia predpokladá, že do roku 2035 stúpne počet úmrtí na svete na 416.000 prípadov.

„Obrovské množstvo žien z rozvojových krajín vstupuje do veku, keď riziko rakoviny krčka maternice je najvyššie – teda od 30 do 60 rokov. Aj ak percento chorých na rakovinu ostane tam, kde je, ich reálny počet sa stále bude zvyšovať. Práve IUD by mohlo byť prostriedkom na zastavenie tejto hroziacej epidémie,“

uvádza Cortessisová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, iflscience.com, keck.usc.edu, journals.lww.com, Foto: Flickr
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žena skončila v nemocnici s vážnym poškodením mozgu kvôli sójovej omáčke

Žena skončila v nemocnici s vážnym poškodením mozgu kvôli sójovej omáčke

21:16 13.12.2018Zdravie

Žena takmer prišla o život a utrpela vážne poškodenie mozgu, keď sa pokúšala o “očistu” so sójovou omáčkou.

4 nepríjemné príznaky nedostatku vitamínu D, ktoré si všimnete na zuboch

4 nepríjemné príznaky nedostatku vitamínu D, ktoré si všimnete na zuboch

20:51 13.12.2018Zdravie

Príznaky nedostatku vitamínu D je ľahké si pomýliť s inými, menej závažnými zdravotnými problémami. Pokiaľ si vitamín D čím skôr nedoplníte, jeho nedostatok sa môže prejaviť aj na zdraví zubov.

Prekvapivé odhalenie: Maternica hrá úlohu pri pamäti a poznávaní

Prekvapivé odhalenie: Maternica hrá úlohu pri pamäti a poznávaní

20:19 12.12.2018Zdravie

Nové poznatky naznačujú, že hysterektómia môže ovplyvniť pamäť a kogníciu.

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

Cysta na mozgu sa môže prejaviť aj takýmito nezvyčajnými príznakmi

19:18 07.12.2018Zdravie

Väčšina ľudí si tento druh cysty na mozgu nevšimne aj niekoľko rokov. V jedinečných prípadoch sa jej prítomnosť dá zistiť aj takýmto spôsobom.

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

Koľko cukru by sme denne mali skonzumovať?

20:29 06.12.2018Zdravie

O cukre sa hovorí ako o prírodnom zabijakovi. Je síce pravda, že cukor stojí za mnohými ochoreniami, no celkom sa ho vzdať nemusíme. Akú dennú dávku by sme mali prijímať?

TV program