• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 11.12.2018Meniny má Hilda
Bratislava

TRETIA SVETOVÁ VOJNA: V týchto 10 krajinách by ste mali najväčšiu šancu prežiť

  • 20:10 03.11.2017
  • Bratislava
TRETIA SVETOVÁ VOJNA: V týchto 10 krajinách by ste mali najväčšiu šancu prežiť

Tu je zoznam najbezpečnejších krajín v prípade rozpútania tretej svetovej vojny.

Pri súčasnej politickej situácii vo svete a napätím medzi svetovými veľmocami si mnohí ľudia myslia, že existuje vysoké riziko rozpútania ďalšej svetovej vojny. V prípade konfliktu svetových rozmerov by len málo krajín ostalo nezasiahnutých. Tu je zoznam desiatich miest na Zemi, ktoré by boli v prípade tretej svetovej vojny najbezpečnejšie pre život.

10 najbezpečnejších krajín v prípade vojny

10. Írsko

Írsko praktikuje vojenskú neutralitu a od 30. rokov 20. storočia je medzinárodne neutrálne. V prípade rozpútania vojny si pravdepodobne svoju neutralitu zachová.

9. Švajčiarsko

Švajčiarsko má najdlhšiu históriu vojenskej neutrality zakotvenej v Parížskej zmluve z roku 1815. Odvtedy sa Švajčiari nezúčastňovali na vojnách v zahraničí. Jeho pohoria sú tiež vhodnou obranou proti cudzineckej invázii, vďaka čomu Švajčiarsko patrí medzi najbezpečnejšie krajiny.

8. Slovinsko

Slovinsko je ideálnou krajinou pokiaľ ide o sebestačnosť. Má rozvíjajúce sa tepelné, solárne a vodné zdroje, vďaka ktorým sa v prípade konfliktu nemusí spoliehať na zdroje z iných krajín.

Slovincom sa do veľkej miery podarilo zostať mimo 1. a 2. svetovej vojny, vďaka čomu môžeme len predpokladať, že budú pokračovať v tomto izolacionistickom správaní a vyhnú sa globálnym konfliktom.

7. Fidži

Ostrov Fidži v Tichom oceáne je v geograficky izolovanom, a preto celkom bezpečnom mieste. Nie je to vnútrozemská krajina a vláda na Fidži sa tradične vyhýba globálnym konfliktom.

6. Dánsko

Aj keď sa Dánsko môže dostať do vojny prostredníctvom svojho postavenia v Severoatlantickej zmluve (na strane Európy), má jeden tromf: Grónsko. Tento región nie je politicky začlenený a je pomerne vzdialený.

5. Rakúsko

Globálny mierový index 2017 zaradil Rakúsko na 4. miesto zo 163 svetových krajín. Ak vám toto nestačí, všimnite si v indexe, že v oblasti konfliktov a militarizácie dosiahlo skóre menej ako 1,5 z 5.

4. Portugalsko

Portugalsko je v indexe globálneho mieru na treťom mieste a podľa Politico sa stalo "oázou stability". Ultra-pravicový populizmus, ktorý sa šíri po celej Európe, sa tejto krajiny z veľkej časti nedotkol. Od druhej svetovej vojny sa Portugalsko udržalo mimo väčšiny konfliktov a stalo sa stabilným interne aj externe.

3. Nový Zéland

Jedným z najväčších pozitív tejto krajiny je veľké odhodlanie pre sebestačnosť. Viac ako polovicu svojej elektriny získava z vodnej energie a má mimoriadne úrodnú pôdu, čo umožňuje pestovanie plodín aj v prípade, že bude Nový Zéland odrezaný od zvyšku sveta.

Aj vďaka jeho vzdialenosti od ostatných krajín je Nový Zéland solídnym výberom v prípade svetovej vojny.

2. Kanada

Kanada je 8. najviac mierumilovnou krajinou na svete podľa Globálneho mierového indexu 2017. Dostala skóre 1,1 z piatich pre domáce a medzinárodné konflikty, vďaka čomu patrí medzi najmenej zapojené krajiny do svetových konfliktov

1. Island

Island je v Globálnom mierovom indexe na prvom mieste. Okrem toho je táto krajina geograficky vzdialená od svetových veľmocí, ktoré sa podieľajú na globálnych konfliktoch (ako je Amerika, Severná Kórea, Rusko a Irán), čím sa stáva najlepším úkrytom pred vojnou.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, reliefweb.int, politico.eu, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Tohto spievajúceho osla všetci prirovnávajú k Lady Gaga

Video: Tohto spievajúceho osla všetci prirovnávajú k Lady Gaga

VČERA - 22:31Zaujímavosti

Pozrite si príbeh o tom, ako sa zrodila hviezda.

Video: Zámky na týchto dverách by poľahky odomkol aj ten najhorší zlodej

Video: Zámky na týchto dverách by poľahky odomkol aj ten najhorší zlodej

VČERA - 21:48Zaujímavosti

Zámočníci sa s týmito dverami príliš nepotrápili.

Video: Kuriéra prepadla veverička. Jeho reakcia však stála za to

Video: Kuriéra prepadla veverička. Jeho reakcia však stála za to

VČERA - 21:16Zaujímavosti

Kamera zachytila kuriéra, ktorého pred dverami prekvapila veverica.

Tento typ ľudí má najhoršie opice

Tento typ ľudí má najhoršie opice

VČERA - 20:50Zaujímavosti

Niektorí ľudia zažívajú kombináciu opice a úzkosti.

TV program