• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Utorok, 9.8.2022Meniny má Ľubomíra
26°Bratislava

5 symptómov sepsy, ktoré by ste rozhodne mali poznať. Môžu vám zachrániť život

 • 18:10 29.09.2017
 • Bratislava
5 symptómov sepsy, ktoré by ste rozhodne mali poznať. Môžu vám zachrániť život

Sepsa je ochorenie, ktoré zabije viac ľudí ako rakovina prostaty, rakovina prsníka a AIDS dokopy.

Sepsa je život ohrozujúce ochorenie, ktoré postihuje telo ako odpoveď na infekciu v ňom. Imunitný systém uvoľňuje pri boji proti infekciám látky, ktoré vedú k zápalom, a teda sepse. Závažné prípady sepsy môžu viesť k septickému šoku, ktorý priamo ohrozuje život.

Príčiny sepsy

Každá infekcia môže zapríčiniť sepsu, ale tieto typy infekcií sú najčastejšou príčinou:

 • zápal pľúc
 • infekcia brucha
 • infekcia obličiek
 • infekcia krvného riečiska

Tu je 5 hlavných znakov sepsy, ktoré by ste rozhodne mali poznať:

1. Studené alebo mäkké ruky

Pri sepse sa telo snaží pumpovať krv do najviac dôležitých orgánov, ako je srdce, obličky a mozog, a preto sú menej dôležité oblasti tela menej zásobované krvou. Z tohto dôvodu sa pokožka zdá byť studená a mdlá. Tento faktor sa zhoršuje v prípade septického šoku.

2. Málo moču alebo tmavý moč

Obličky sú orgán, ktorý je najčastejšie postihnutý pri sepse a rovnako sú veľmi citlivé na zmenu krvného toku a tlaku. Tento fakt sa odráža aj na stave moču. Telo sa pri nízkom tlaku snaží udržať v sebe, čo najviac tekutín, čo vedie k tomu, že postihnutá osoba málo močí. Obličky vytvárajú málo moču, ktorý zapácha.

Dehydratácia, ku ktorej následne dochádza pri strate tekutín vzniká na základe potenia a teploty. Preto mnohí pacienti dokonca prestanú močiť a ak močia, tak málo a moč je tmavý.

3. Zmenený duševný stav

Zmätenosť, zvýšená úroveň ostražitosti, únava, závrate môžu byť výsledkom nízkeho prietoku krvi do mozgu, dehydratácie a "zlých" toxínov uvoľnených do tela. Ak vás zasiahol septický šok, je pravdepodobné, že príznaky budú výraznejšie, a takmer extrémne.

4. Rýchly tep srdca

Veľmi rýchly tep srdca sa pri sepse vyskytuje aj v kľudovom stave. Pri sepse sa telo snaží bojovať proti infekcií, a zároveň sa snaží vytlačiť krv do dôležitých orgánov a poškodených tkanív. Telo sa počas tohto stavu veľmi ľahko unaví, preto ani tento príznak nemusí gradovať počas zhoršovania sa stavu postihnutého.

5. Problémy s dýchaním alebo skrátený dych

Väčšina ľudí na dýchanie nemyslí, pokiaľ nie je na jóge alebo skutočne nemá problémy s dýchaním. Ak teda pociťujete, že vaše dýchanie sa rapídne zhoršilo a môžete vykonávať len krátke nádychy, mali by ste zbystriť. Pneumónia je jednou z možných príčin sepsy a zahŕňa aj príznaky, ktoré rovnako definujú sepsu. Je potrebné pripomenúť, že u niektorých postihnutých to môže dôjsť do stavu, kedy človek nie je schopný dýchať bez pomoci prístrojov.

Rizikové skupiny

Sepsu môže dostať ktokoľvek, je však pravda, že niektoré skupiny ľudí sú nachýlejšie na jej získanie. Patria sem:

 • malé deti a seniori
 • ľudia so slabým imunitným systémom
 • ľudia, ktorí boli na JIS
 • ľudia, ktorí mali v tele invazívne zariadenia, ako je napr. katéter alebo dýchacia trubica

Je sepsa nákazlivá?

Sepsa nie je nákazlivá. Avšak patogény, ktoré spôsobili pôvodnú infekciu, ktorá vedie k sepse, môžu byť nákazlivé. Sepsa sa šíri v tele človeka z pôvodného zdroja infekcie na iné orgány cez krvný obeh.

Prečo treba konať?

Sepsa a septický šok nie je nič zanedbaniahodné. Pamätajte si, že skorá identifikácia a liečba sú kľúčové, pretože sepsa sa vyvíja počas hodín, nie dní. Ak teda máte podozrenie na sepsu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Septický šok je totiž fatálny až v 40% prípadov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, NJ, womenshealthmag.com, healthline.com Foto: Shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

DNES - 7:31Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

VČERA - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

VČERA - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.