• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.6.2019Meniny má Vratislav
28°Bratislava

Posteľné ploštice sa môžu nachádzať aj vo vašej domácnosti – kvôli tomuto zlozvyku

  • 20:25 29.09.2017
  • Svet
Posteľné ploštice sa môžu nachádzať aj vo vašej domácnosti – kvôli tomuto zlozvyku

Napriek svojej zanedbateľnej veľkosti sa posteľným plošticiam podarilo rozšíriť po celej planéte. Akou chybou ohrozujeme vlastnú domácnosť?

Ploštica posteľná je 4 – 8-milimetrový hnedý hmyz, ktorý sa rád usadzuje v domácnostiach. Je to nočný tvor, ktorý sa počas dňa ukrýva v záhyboch nábytku alebo v matracoch, kde aj kladie vajíčka. V noci ploštice vychádzajú z úkrytu, aby sa nacicali krvi svojej obete.

Skupina entomológov zo Sheffieldskej univerzity sa pokúsila určiť, čo spôsobuje rozmnoženie posteľných ploštíc v domácnosti, a prečo sa tak rady schovávajú práve v posteľnom oblečení a matracoch.

Podľa výskumníkov posteľné ploštice priťahuje ľudská krv z jediného dôvodu: pre zápach ľudského tela. Tieto tvory, spolu s komármi a ovadmi, dokážu nájsť človeka pomocou vystopovania oxidu uhličitého, ktorý vydychuje. Vyzerá to však tak, že ploštice sa naučili stopovať aj iné ľudské pachy.

Pračku by sme mali využívať častejšie

Vedci chceli zistiť, či chrobáky priťahuje aj ľudský pach, a tak sa rozhodli uskutočniť výskum. Požiadali dobrovoľníkov, aby si na tri hodiny obliekli biele bavlnené tričko a ponožky, a potom oblečenie umiestnili do bielej bavlnenej tašky.

Následne 10 nakŕmených posteľných ploštíc umiestnili do nádoby v strede miestnosti s taškami. V dvoch taškách sa nachádzalo obnosené oblečenie a v ďalších dvoch bolo vyprané oblečenie.

Vedci potom ploštice nechali v miestnosti s oblečením na 4 dni. Po skončení experimentu sa preukázalo, že ploštice nasledovali pach špinavého oblečenia 2x častejšie ako pach čistého oblečenia. O čo viac, v odevoch sa rady aj skrývali.

Desivá rýchlosť množenia

Nález entomológov vysvetľuje, ako sa ploštice dostanú do čistých domácností prostredníctvom odevov. Od 40. rokov, keď si ľudia mysleli, že sa im podarilo vyhubiť populáciu tohto druhu hmyzu, sa navyše rozmohlo medzinárodné cestovanie, vďaka čomu sa po celej zemi rozšírili aj posteľné ploštice.

Množenie ploštíc je hrozivé najmä kvôli rýchlosti. Jediná samica dokáže za deň zniesť tri až štyri vajíčka. Po oplodnení sa dožije až 9 mesiacov, takže za celý život môže zniesť až viac ako 1000 vajíčok.

Najlepším odporúčaním na obmedzenie posteľných ploštíc vo vašej domácnosti, je vyprať si oblečenie vždy predtým, ako sa po cestovaní vrátite domov. Najlepšie urobíte, ak využijete aj sušičku, pretože pôsobenie tepla dokáže úplne odstrániť zárodky ploštíc v odevoch. V každom prípade by ste si mali všímať, či na sebe nespozorujete drobné ranky a pupienky, ktoré tieto škodce za sebou zanechávajú.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, popsci.com, nature.com, fedorex.sk, Foto: Flickr
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako v skutočnosti vplývajú diéty na brušný tuk - Ich účinok vás prekvapí

Ako v skutočnosti vplývajú diéty na brušný tuk - Ich účinok vás prekvapí

DNES - 8:46Zdravie

Lekári skúmali vplyv viacerých populárnych diét na znižovanie tuku v oblasti brucha. Dospeli pritom k prekvapivým výsledkom.

Dĺžka sprchovania a kúpania odhaľuje temnú stránku vášho duševného stavu

Dĺžka sprchovania a kúpania odhaľuje temnú stránku vášho duševného stavu

VČERA - 20:56Zdravie

Koľko času strávite v sprche či vo vani? Odpoveď prezradí, aký je váš duševný stav.

Čo sa stane, ak si nevytiahnete triesku?

Čo sa stane, ak si nevytiahnete triesku?

VČERA - 20:26Zdravie

Je pravda, že uviaznutá trieska sa po čase rozpustí v tele? Čo robiť, ak si s ňou nevieme poradiť?

Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

Ako ochrániť zdravie metabolizmu po menopauze? Pomôže vám tento vitamín

18:33 16.06.2019Zdravie

Metabolizmus sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a jeho zdravie kolabuje. Ako tomuto stavu zabrániť, ak už máte po menopauze?

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

Pachuť v ústach a 9 porúch, ktoré môže naznačovať

21:27 14.06.2019Zdravie

Pachuť v ústach nemusí hneď prezrádzať vážny zdravotný problém. V každom prípade by ste však mali skontrolovať, či nejde o jeden z týchto prípadov.