• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.1.2019Meniny má Dalibor
-2°Bratislava

Posteľné ploštice sa môžu nachádzať aj vo vašej domácnosti – kvôli tomuto zlozvyku

  • 20:25 29.09.2017
  • Svet
Posteľné ploštice sa môžu nachádzať aj vo vašej domácnosti – kvôli tomuto zlozvyku

Napriek svojej zanedbateľnej veľkosti sa posteľným plošticiam podarilo rozšíriť po celej planéte. Akou chybou ohrozujeme vlastnú domácnosť?

Ploštica posteľná je 4 – 8-milimetrový hnedý hmyz, ktorý sa rád usadzuje v domácnostiach. Je to nočný tvor, ktorý sa počas dňa ukrýva v záhyboch nábytku alebo v matracoch, kde aj kladie vajíčka. V noci ploštice vychádzajú z úkrytu, aby sa nacicali krvi svojej obete.

Skupina entomológov zo Sheffieldskej univerzity sa pokúsila určiť, čo spôsobuje rozmnoženie posteľných ploštíc v domácnosti, a prečo sa tak rady schovávajú práve v posteľnom oblečení a matracoch.

Podľa výskumníkov posteľné ploštice priťahuje ľudská krv z jediného dôvodu: pre zápach ľudského tela. Tieto tvory, spolu s komármi a ovadmi, dokážu nájsť človeka pomocou vystopovania oxidu uhličitého, ktorý vydychuje. Vyzerá to však tak, že ploštice sa naučili stopovať aj iné ľudské pachy.

Pračku by sme mali využívať častejšie

Vedci chceli zistiť, či chrobáky priťahuje aj ľudský pach, a tak sa rozhodli uskutočniť výskum. Požiadali dobrovoľníkov, aby si na tri hodiny obliekli biele bavlnené tričko a ponožky, a potom oblečenie umiestnili do bielej bavlnenej tašky.

Následne 10 nakŕmených posteľných ploštíc umiestnili do nádoby v strede miestnosti s taškami. V dvoch taškách sa nachádzalo obnosené oblečenie a v ďalších dvoch bolo vyprané oblečenie.

Vedci potom ploštice nechali v miestnosti s oblečením na 4 dni. Po skončení experimentu sa preukázalo, že ploštice nasledovali pach špinavého oblečenia 2x častejšie ako pach čistého oblečenia. O čo viac, v odevoch sa rady aj skrývali.

Desivá rýchlosť množenia

Nález entomológov vysvetľuje, ako sa ploštice dostanú do čistých domácností prostredníctvom odevov. Od 40. rokov, keď si ľudia mysleli, že sa im podarilo vyhubiť populáciu tohto druhu hmyzu, sa navyše rozmohlo medzinárodné cestovanie, vďaka čomu sa po celej zemi rozšírili aj posteľné ploštice.

Množenie ploštíc je hrozivé najmä kvôli rýchlosti. Jediná samica dokáže za deň zniesť tri až štyri vajíčka. Po oplodnení sa dožije až 9 mesiacov, takže za celý život môže zniesť až viac ako 1000 vajíčok.

Najlepším odporúčaním na obmedzenie posteľných ploštíc vo vašej domácnosti, je vyprať si oblečenie vždy predtým, ako sa po cestovaní vrátite domov. Najlepšie urobíte, ak využijete aj sušičku, pretože pôsobenie tepla dokáže úplne odstrániť zárodky ploštíc v odevoch. V každom prípade by ste si mali všímať, či na sebe nespozorujete drobné ranky a pupienky, ktoré tieto škodce za sebou zanechávajú.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, popsci.com, nature.com, fedorex.sk, Foto: Flickr
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

Iba jedno užitie marihuany dokáže zmeniť štruktúru mozgu

20:02 18.01.2019Zdravie

Užívanie marihuany má permanentný účinok na mozog.

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

Urológ: Zamedziť úniku moču sa dá cvičením aj obmedzením fajčenia

14:32 18.01.2019Zdravie

Najjednoduchší spôsob, ako zamedziť úniku moču u obéznych pacientov, je schudnúť. Fajčiarom pomôže zbaviť sa cigarety.

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

9 druhov soli a ich účinky na vaše zdravie

21:00 17.01.2019Zdravie

Spoznajte rôzne druhy soli a zistite, ktorá je pre vás najvhodnejšia.

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

Vývar dokáže podporiť zdravie srdca. Uvarte si ten správny!

20:01 17.01.2019Zdravie

Vývary sa tešia veľkej popularite a podľa nedávnych štúdií dokonca pomáhajú zdraviu srdca.

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

Menštruácia počas tehotenstva – je to normálne?

19:32 16.01.2019Zdravie

Je normálne, ak sa v tehotenstve dostaví menštruácia? Kedy treba zvážiť návštevu lekára?