• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.3.2019Meniny má Benadik
Bratislava

Posteľné ploštice sa môžu nachádzať aj vo vašej domácnosti – kvôli tomuto zlozvyku

  • 20:25 29.09.2017
  • Svet
Posteľné ploštice sa môžu nachádzať aj vo vašej domácnosti – kvôli tomuto zlozvyku

Napriek svojej zanedbateľnej veľkosti sa posteľným plošticiam podarilo rozšíriť po celej planéte. Akou chybou ohrozujeme vlastnú domácnosť?

Ploštica posteľná je 4 – 8-milimetrový hnedý hmyz, ktorý sa rád usadzuje v domácnostiach. Je to nočný tvor, ktorý sa počas dňa ukrýva v záhyboch nábytku alebo v matracoch, kde aj kladie vajíčka. V noci ploštice vychádzajú z úkrytu, aby sa nacicali krvi svojej obete.

Skupina entomológov zo Sheffieldskej univerzity sa pokúsila určiť, čo spôsobuje rozmnoženie posteľných ploštíc v domácnosti, a prečo sa tak rady schovávajú práve v posteľnom oblečení a matracoch.

Podľa výskumníkov posteľné ploštice priťahuje ľudská krv z jediného dôvodu: pre zápach ľudského tela. Tieto tvory, spolu s komármi a ovadmi, dokážu nájsť človeka pomocou vystopovania oxidu uhličitého, ktorý vydychuje. Vyzerá to však tak, že ploštice sa naučili stopovať aj iné ľudské pachy.

Pračku by sme mali využívať častejšie

Vedci chceli zistiť, či chrobáky priťahuje aj ľudský pach, a tak sa rozhodli uskutočniť výskum. Požiadali dobrovoľníkov, aby si na tri hodiny obliekli biele bavlnené tričko a ponožky, a potom oblečenie umiestnili do bielej bavlnenej tašky.

Následne 10 nakŕmených posteľných ploštíc umiestnili do nádoby v strede miestnosti s taškami. V dvoch taškách sa nachádzalo obnosené oblečenie a v ďalších dvoch bolo vyprané oblečenie.

Vedci potom ploštice nechali v miestnosti s oblečením na 4 dni. Po skončení experimentu sa preukázalo, že ploštice nasledovali pach špinavého oblečenia 2x častejšie ako pach čistého oblečenia. O čo viac, v odevoch sa rady aj skrývali.

Desivá rýchlosť množenia

Nález entomológov vysvetľuje, ako sa ploštice dostanú do čistých domácností prostredníctvom odevov. Od 40. rokov, keď si ľudia mysleli, že sa im podarilo vyhubiť populáciu tohto druhu hmyzu, sa navyše rozmohlo medzinárodné cestovanie, vďaka čomu sa po celej zemi rozšírili aj posteľné ploštice.

Množenie ploštíc je hrozivé najmä kvôli rýchlosti. Jediná samica dokáže za deň zniesť tri až štyri vajíčka. Po oplodnení sa dožije až 9 mesiacov, takže za celý život môže zniesť až viac ako 1000 vajíčok.

Najlepším odporúčaním na obmedzenie posteľných ploštíc vo vašej domácnosti, je vyprať si oblečenie vždy predtým, ako sa po cestovaní vrátite domov. Najlepšie urobíte, ak využijete aj sušičku, pretože pôsobenie tepla dokáže úplne odstrániť zárodky ploštíc v odevoch. V každom prípade by ste si mali všímať, či na sebe nespozorujete drobné ranky a pupienky, ktoré tieto škodce za sebou zanechávajú.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, popsci.com, nature.com, fedorex.sk, Foto: Flickr
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

Vedci odhalili šiesty zmysel človeka. Máte ho aj vy?

VČERA - 20:04Zdravie

Niektorí z nás možno nevedomky disponujú schopnosťou, ktorá sa doteraz pripisovala len zvieratám. Ako zistiť, či ste jedným z vyvolených?

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

Tento minerál vám nesmie chýbať, ak chcete schudnúť

VČERA - 19:38Zdravie

Vyššie hladiny minerálu dokážu výrazne pomôcť pri snahe schudnúť.

Sedenie alebo státie? Pomáhajú stoly na státie skutočne schudnúť?

Sedenie alebo státie? Pomáhajú stoly na státie skutočne schudnúť?

VČERA - 19:08Zdravie

Nový výskum sa pozrel na účinky polohovateľných stolov na stratu hmotnosti.

Pravidelne sa vám vracia kvasinková infekcia? Čo za tým je, a ako si poradiť?

Pravidelne sa vám vracia kvasinková infekcia? Čo za tým je, a ako si poradiť?

20:24 20.03.2019Zdravie

Experti odpovedajú, aké sú najčastejšie dôvody opakujúcej sa kvasinkovej infekcie, a ako sa jej celkom zbaviť.

Takúto cenu musia platiť dievčatá, ktoré sa narodia ako dvojičky so svojím bratom

Takúto cenu musia platiť dievčatá, ktoré sa narodia ako dvojičky so svojím bratom

14:40 20.03.2019Zdravie

Dievčatá, ktoré sa narodia ako dvojča svojho brata, majú v porovnaní s tými, ktoré sa narodia ako sesterské duo o čosi horšie životné podmienky. Prečo je to tak?