• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 14.12.2019Meniny má Branislava, Bronislava
Bratislava

Opozícia žiada odvolanie šéfa MH Manažment

  • 14:06 27.09.2017
  • Bratislava
Opozícia žiada odvolanie šéfa MH Manažment

Opozícia kritizuje zmluvu, na základe ktorej má štát platiť advokátovi desiatky miliónov eur za spor s firmou Enel ohľadom Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG).

Žiadame, aby minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) do piatku obeda odvolal pána Bačíka, nominanta Smeru, ktorý je zodpovedný za toto nehorázne plytvanie,“ vyhlásil poslanec OĽaNO Eduard Heger na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR spolu so straníckymi kolegami Jozefom Viskupičom a Gáborom Grendelom. Ak sa tak nestane, začnú zbierať podpisy pod návrh na odvolanie priamo ministra Žigu.

Pán Žiga možno necíti zodpovednosť za podpis tej zmluvy, ale momentálne je minister hospodárstva a je ten jediný zodpovedný, kto musí odvolať pána Bačíka... Ak sa tak nestane, bude zodpovedný za to, že nezabránil nehoráznemu plytvaniu,“ doplnil Heger.

Opozičná SaS pripomína, že Bačík ako bývalý šéf FNM podpísal ešte v roku 2015 s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána zmluvu, podľa ktorej má tá dnes nárok na honorár za právne služby v spore o VEG vo výške 64 miliónov eur. „Je to absurdne vysoká čiastka, ktorá nemá na Slovensku obdoby,“ tvrdí strana v stanovisku pre médiá.

Zároveň vyzýva generálnu prokuratúru, aby sa pozrela na konanie Bačíka z pohľadu Trestného zákona. „Je ťažko predstaviteľné, aby takýto benevolentný prístup k verejnému majetku vyplýval z neznalosti následkov, ktoré nastanú z príslušného ustanovenia zmluvy o honorári advokátskej kancelárii,“ tvrdí poslanec SaS Alojz Baránik.

Očakávame, že minister hospodárstva Peter Žiga začne vo veci aktívne konať a podnikne účinné kroky za účelom navrátenia odmeny do obvyklých hraníc, ktoré nebudú vyvolávať pobúrenie v spoločnosti,“ doplnil poslanec liberálov Karol Galek.

Minister Žiga sa necíti byť zodpovedný za spornú zmluvu. „V žiadnom prípade necítim zodpovednosť za túto zmluvu, ktorá bola podpísaná ešte v roku 2015, keď som pôsobil na úplne inom úrade. Zároveň nemám pocit, že by v tejto veci už bolo niečo vyplatené. Vyzval som vedenie MH Manažmentu, bývalého FNM, aby rokovalo s právnickou kanceláriou o znížení odmeny,“ povedal po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu.

Myslím si, že by malo prísť k výraznému zníženiu sumy,“ doplnil minister s pripomenutím, že bol zachránený majetok v objeme minimálne 700 miliónov eur. „Nechám toto na rokovanie MH Manažmentu. V prípade, že nebudú v rokovaní úspešní, som pripravený do procesu vstúpiť aj ja,“ dodal Žiga.

V júni tohto roka vyhral štát spor o VEG a nemusí tak platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia Slovenských elektrární (SE). Štátna akciovka MH Manažment, ktorá je nástupníckou organizáciou FNM, má však v tejto súvislosti platiť desiatky miliónov eur súkromnej advokátskej kancelárii Radomíra Bžána. Na prípad upozornili týždenník Plus 7 dní a Denník N.

Súd rozhodoval o tom, či mohol štát od SE ovládaných Enelom prevziať správu nad vodnou elektrárňou bez súhlasu talianskej spoločnosti. Medzinárodná arbitráž vo Viedni rozhodla v prospech Slovenska, ktoré tak nemusí zaplatiť zhruba 700 miliónov eur ako odškodné.

Bačík podpísal v roku 2015 s Bžánovou kanceláriou zmluvu, podľa ktorej nedostane len hodinovú mzdu za právne služby, ale aj odmenu, ktorou je podiel na vyhraných sporoch. Ide o sumu, ktorá vyplýva z vyhlášky o advokátoch, a tá umožňuje vyplatiť až 20 % z vysúdenej sumy. V prílohe zmluvy dohodli zníženie maximálnej odmeny o 45 %.

MH Manažment tvrdí, že údaj o vyplatení 64 miliónov eur nie je správny. „Finálnu odmenu advokátskej kancelárii nemožno potvrdiť, nakoľko v súčasnosti arbitrážny súd rozhoduje o výške trov konania,“ napísala denníku Scarlett Filipovičová z tejto štátnej firmy. S Bžánom chcú o odmene ešte diskutovať a zohľadnia, či budú musieť platiť trovy.

Zníženie odmeny podľa Denníka N pripúšťa aj Bžán. „Napriek tomu (polovičnej odmene, ako určuje vyhláška) je naša advokátska kancelária pripravená rokovať o znížení odmeny tak, aby sa dosiahol prijateľný kompromis,“ avizoval.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ak chcete poslať vianočnú pohľadnicu, urobte to do tohto dátumu

Ak chcete poslať vianočnú pohľadnicu, urobte to do tohto dátumu

VČERA - 17:34Ekonomické

Posielanie zásielok by ste si pred Vianocami nemali nechávať na poslednú chvíľu.

V Banskobystrickom kraji je aktuálne bez prúdu 6000 odberných miest

V Banskobystrickom kraji je aktuálne bez prúdu 6000 odberných miest

VČERA - 15:09Ekonomické

Pracovníkom spoločnosti Stredoslovenská distribučná (SSD) sa v uplynulých hodinách podarilo v Banskobystrickom kraji odstrániť viacero porúch, ktoré spôsobili výpadky elektriny.

 Od nedele začne medzi Žilinou a Bratislavou premávať RegioJet

Od nedele začne medzi Žilinou a Bratislavou premávať RegioJet

VČERA - 12:06Ekonomické

Nový grafikon verejnej dopravy na trati medzi Žilinou a Bratislavou začne platiť od nedele (15. 12.).

Od budúceho roka vstúpia do platnosti viaceré zmeny v sociálnej oblasti

Od budúceho roka vstúpia do platnosti viaceré zmeny v sociálnej oblasti

VČERA - 11:24Ekonomické

Od januára budúceho roka do platnosti vstúpi viacero noviel zákonov, ktoré prinesú zmeny v sociálnej oblasti.