Objavili nový druh veľkého rohatého dinosaura
Tím amerických paleontológov popísal nový rod a druh rohatého dinosaura, ktorý žil pred približne 75 miliónmi rokov na území dnešného amerického štátu Utah.
Dinosaurus, ktorý dostal vedecký názov Nasutoceratops titusi, sa vyznačoval veľkým zobákom a dlhými rohmi. Meral približne päť metrov, vážil 2,5 tony a rovnako ako ostatní zástupcovia čeľade Ceratopsidae bol bylinožravcom.
Fosílne pozostatky Nasutoceratopsa objavil ešte v roku 2006 Alan L. Titus, podľa ktorého dostal tento dinosaurus druhové meno.
"Tento dinosaurus nás úplne ohromil. Nikdy by sme nepredpokladali, že niečo také uvidíme. Je úplne odlišný od ostatných zástupcov tejto skupiny dinosaurov. Mal vôbec najdlhšie rohy spomedzi všetkých ceratopsidov, boli zakrútené do bokov aj dopredu. Okrem toho mal tiež najväčší zobák a vrúbkovaný kostený golier," uviedol Mark A. Loewen z The University of Utah, ktorý spolu s kolegami zverejnil popis tohto dinosaura v časopise Proceedings of the Royal Society B.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.
Výskumníci SPU sa zaoberali účinkami hlivy ustricovej na diabetes
Výskum odborníkov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre potvrdil, že hliva ustricová má pozitívny účinok na pacientov s ochorením diabetes mellitus druhého typu.
Tento obľúbený park je rádioaktívny ako Černobyľ. Odborníci sú v šoku
Bežne dostupný park je podľa expertov vysoko rádioaktívny.
Množstvo mikroplastov v mozgu a ďalších orgánoch stúpa, ukazujú štúdie
Dvadsaťštyri vzoriek mozgu získaných začiatkom roka 2024 obsahovalo mikroplasty tvoriace priemerne pol percenta hmotnosti vzorky, uvádza nová štúdia.
Deň bude mať až 25 hodín, tvrdia vedci. Toto sa deje s Mesiacom
Dni na Zemi sa pomaly a postupne predlžujú. Podľa vedcov bude deň mať napokon 25 hodín, k čomu prispieva najmä dianie s Mesiacom.
Lekári objavili nový prístup k liečbe rakoviny pankreasu, dôležitá je aj strava
Nová štúdia ukázala, že rakovinové bunky je možné zastaviť.