• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 22.1.2020Meniny má Zora
-1°Bratislava

Prezident podpísal novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch

  • 13:46 15.02.2013
  • BRATISLAVA
Prezident podpísal novelu zákona o obnoviteľných zdrojoch

Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal v piatok novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie.

Kontroverzná novela sa v médiách spomínala najmä v súvislosti s výčitkami opozície, že návrh je šitý na mieru pre finančnú skupinu Penta a jej bratislavský Paroplynový cyklus (PPC).

Poslanci napokon problematické ustanovenie z novely vypustili, podpora elektrární s vysoko účinnou kombinovanou výrobou tak zostáva nezmenená. Nárok na podporu budú mať len zdroje do výkonu 200 megawattow.
Novela šitá na mieru Pente

Novela mala byť podľa opozície pôvodne šitá na mieru skupine Penta tým, že podporu od štátu na obdobie pätnástich rokov by mohol po modernizácii získať aj bratislavský PPC, ktorý Penta vlastní. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský na záver rozpravy k tejto novele všetky dohady a obvinenia rázne odmietol.

Novelou zákona by sa mali podľa MH obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako aj eliminovať negatívne dopady z ich podpory na koncovú cenu elektriny.

"Oblasť vzťahov týkajúcich sa obnoviteľných zdrojov energie sa neustále rozvíja, pričom sa hľadajú čo najefektívnejšie formy jej podpory. Právna úprava však musí obsahovať a zohľadňovať nielen oprávnené záujmy regulovaných subjektov pri výrobe elektriny a biometánu, ale taktiež musí obmedziť nekalé praktiky niektorých výrobcov elektriny pri výrobe elektriny, ako aj znížiť dopady na koncového odberateľa elektriny z dôvodu rastu cien elektriny," uviedlo ministerstvo.
Podpora slnečných elektrární sa zúži

Podľa novely zákona sa zúži podpora pre slnečné elektrárne. Podpory sa dočkajú len výrobcovia elektriny prostredníctvom slnečných elektrární s výkonom do 30 kilowattov. Doteraz to bolo do 100 kilowattov.

“Zužuje sa rozsah podpory pre zariadenia výrobcov elektriny využívajúce ako zdroj slnečnú energiu aj pre to, aby sa eliminovalo premietnutie nákladov do koncovej ceny za dodávku elektriny pre všetkých odberateľov elektriny,“ zdôvodnilo ministerstvo hospodárstva.

Po novom sa tiež nebude vzťahovať podpora na výrobcu elektriny, ktorý ju vyrába prostredníctvom vodnej elektrárne s inštalovaným výkonom nad päť megawattov.
Ivan Gašparovič expresne podpísal novelu verejného obstarávania

Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal zrýchlenú novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci Smeru-SD schválili v skrátenom konaní v stredu 13. februára. Malá novela verejného obstarávania tak môže nadobudnúť účinnosť podľa zámeru ministerstva vnútra v pondelok 18. februára. Vláda novelu odsúhlasila na mimoriadnom zasadnutí v pondelok 11.februára.

Novela má podľa rezortu vnútra zrýchliť a zefektívniť proces verejného obstarávania a zároveň umožniť lepšie využívanie peňazí Európskej únie. Do konca tohto roka musí Slovensko vyčerpať z eurofondov vyše 1,5 mld. eur zo záväzkov na roky 2010 a 2011. Čo z tejto sumy nevyužije, to prepadne. Zrýchlená novela zjednocuje námietkové konanie, ktoré bude pozostávať z dvoch častí, v každej s jedným rozhodnutím. Umožňuje uchádzačom preukazovať splnenie podmienok účasti vo verejnom obstarávaní čestným vyhlásením, pričom preverovať sa bude len úspešný uchádzač.

V prípade neuzavretia zmluvy s víťazom súťaže budú môcť obstarávatelia uzatvárať zmluvy aj s druhým, resp. tretím uchádzačom v poradí. Novela verejného obstarávania zavádza predbežnú ex ante kontrolu súťažných podmienok tendrov ešte pred ich vyhlásením aj sankcie v podobe zákazu účasti na verejnom obstarávaní na tri roky. Ide o zmeny, ktoré zatiaľ obsahuje aj veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci za Smer-SD už skôr posunuli do druhého čítania. Tú by mal parlament schváliť na marcovej schôdzi.

Výhrady k novele mali predstavitelia opozície. Viacerí kritizovali, že vláda zverejnila obsah novely až po tom, čo ju schválila začiatkom tohto týždňa. Poslanci tak mali necelý deň, aby sa s ňou bližšie oboznámili. Opozícia taktiež označila novelu za "ušitú horúcou ihlou".
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky

Novela o pozemkových úpravách neprešla, plénum neprelomilo veto prezidentky

VČERA - 16:22Ekonomické

Za prijatie novely bolo 71 poslancov zo 131 prítomných, proti bolo 59 a nezdržal sa nikto. Na prelomenie veta je potrebná nadpolovičná väčšina poslancov.

Matečná: Novela o pozemkových úpravách bola robená precízne a odborne

Matečná: Novela o pozemkových úpravách bola robená precízne a odborne

VČERA - 15:59Ekonomické

Opätovné neprijatie novely by podľa Matečnej nemalo dopad len na občanov, ale aj na mestá, obce a celé Slovensko.

Zamestnávatelia: Vysokoškolské vzdelávanie by sa malo skrátiť na štyri roky

Zamestnávatelia: Vysokoškolské vzdelávanie by sa malo skrátiť na štyri roky

VČERA - 15:13Ekonomické

Skrátenie trvania vysokoškolského štúdia z piatich na štyri roky by prinieslo úsporu 170 miliónov eur ročne a vyššiu kvalitu vzdelávania na všetkých stupňoch štúdia, uviedli zástupcovia zamestnávateľských organizácií.

Poslanci na schôdzi prerokujú len novelu vrátenú prezidentkou

Poslanci na schôdzi prerokujú len novelu vrátenú prezidentkou

VČERA - 14:14Ekonomické

Z dnešného programu boli na návrh poslaneckých klubov SNS, Smeru-SD a Mosta-Híd vypustené všetky ostatné body.

Trump vychválil svoje ekonomické kroky, vyzval firmy na viac investícií

Trump vychválil svoje ekonomické kroky, vyzval firmy na viac investícií

VČERA - 14:00Ekonomické

Trump si na zasadnutí Svetového ekonomického fóra prisvojil zásluhy za dereguláciu ekonomiky, uzatvorenie nových obchodných dohôd a vytvorenie ekonomických príležitostí pre bežných pracujúcich a ich rodiny.