• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

35 rokov a tehotná: Tomuto mýtu sme doteraz verili!

  • 21:39 29.08.2017
  • Bratislava
35 rokov a tehotná: Tomuto mýtu sme doteraz verili!

Vedkyňa odhalila, ako je to v skutočnosti s tehotenstvom po 35.

Vedkyňa Jean M. Twengeová, Ph.D., je profesorkou psychológie v San Diegu a autorkou viac ako 140 vedeckých publikácií. Rovnako je aj ženou, a preto sa rozhodla otehotnieť, aj keď v neskoršom veku. Vtedy ako väčšina žien narazila na fakty o tom, že tehotenstvo v tomto veku je nemožné, keďže jej fertilita je na ústupe. Ako správna vedkyňa sa však rozhodla preskúmať tieto štúdie a prišla na zarážajúce fakty.

Počiatky jej skúmania

Podľa jej zistení American Society for Reproductive tvrdí, že ⅓ žien, ktoré sa začali snažiť o dieťa v 35. roku života, nikdy nebudú dieťa mať. Napriek tomuto faktu sa tehotenstvo u väčšiny žien odďaľuje a rovnako narástol aj počet žien, ktoré počali 2 deti po 35. roku. Dokonca táto skutočnosť platí aj pre ženy v 37. roku života.

Prečo sa teda zvyšuje riziko zníženej plodnosti ženy po 35?

Stručne povedané: neznižuje. Súvisí to totiž s faktom, že sme boli klamané, respektíve zle informované. Ako sa však vyjadruje Jean, je ťažko povedať, či zámerne.

Ako Jean tvrdí:

“Táto štatistika o tretine žien nad 35 rokov, ktoré nikdy nemajú dieťa? Pochádza zo štúdií historických rodových záznamov, zvyčajne od roku 1700. Modernejšie štúdie namiesto toho zistili, že 90% žien nad 35 rokov sú tehotné do dvoch rokov. A dokonca aj tieto štúdie boli vykonané pred modernými metódami predpovedania ovulácie. ”

Je pravda, že plodnosť ženy je v najvyššia v 20. roku ženy a že klesá po 35. roku, to však neznamená, že po tomto veku nie sme schopné otehotnieť. Žena po 30-tke má rovnakú šancu otehotnieť, len to zrejme bude trvať dlhšie. Vo vyššom veku je žena schopná otehotnieť a to hlavne ak bude sledovať svoju ovuláciu.

Problém nemusí byť vo veku, ale u muža

Ak žena po 35 má problém otehotnieť, vinníkom nemusí byť jej vek. Na vine môžu byť mužove spermie. Twengeová tvrdí:

“...takmer polovica problémov s plodnosťou je spôsobená mužskými problémami.”

Choré alebo mŕtve dieťatko

Podľa Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov je riziko úmrtia dieťatka pre všetky tehotenstvá menšie ako 1 %. U žien vo veku 35- 39 rokov je to 1,1- 1,4 %. Pre ženy vo veku 40 rokov a staršie je to 1,1 - 2,1 %. Dokonca aj s vyššou mierou narodenia mŕtveho dieťaťa sú šance na pôrod zdravého dieťatka vo váš prospech.

Jej príbeh

Jean sa snažila zdieľať svoj príbeh, keďže sa stala matkou v 35,37 a posledné dieťa porodila v 40-tke. Snaží sa ženám dokázať, že sa nemusia báť tehotenstva a svojho veku. Pokiaľ ste zdravá žena, váš muž má takisto zdravých plavcov, nemusíte sa báť, že neotehotniete. Hlavne robte všetko pokojne a užívajte si chvíle pred počatím.

Pozrite si video, ktoré vám prezradí viac

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, NJ, psychologytoday.com, mayoclinic.org Foto: Shutterstock Video: videa
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.