• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 8.8.2022Meniny má Oskar
19°Bratislava

10 smrteľných chorôb spôsobených fajčením

  • 18:04 04.04.2017
  • Bratislava
10 smrteľných chorôb spôsobených fajčením

Tento zoznam vám poskytne obraz o tom, aké nebezpečné fajčenie naozaj je.

Mnohé výskumy dokazujú, že fajčenie je príčinou mnohých chorôb a ochorení, ktoré nie sú len chronické, ale takisto sú aj častou príčinou smrti. Či už ste mierny fajčier alebo silný, v oboch prípadoch vznik ochorení súvisiacich s fajčením zostáva rovnaký.

1. Emfyzém pľúc

Fajčenie môže spôsobiť rad pľúcnych porúch, ktoré sú známe ako chronická obštrukčná choroba pľúc. Emfyzém vytvára u osoby problémy s dýchaním kvôli zničeniu pľúcnych mechúrikov. Fajčenie prispieva k tomu, že z mechúrikov sa dostáva znížené množstvo kyslíka do krvi. Ľudia s týmto ochorením majú problémy s dýchaním, aj keď nič nerobia. Tento stav možno zmierniť tým, že osoba prestane fajčiť, ale existuje možnosť, že tento stav už nemožno zvrátiť.

2. Chronická bronchitída

Fajčenie môže spôsobiť, že zapálené dýchacie cesty môžu spieť k vytvoreniu chronického kašľa. Chronická bronchitída je ochorenie, pri ktorom sa vylučuje veľké množstvo hlienu, je charakterizovaná záchvatmi kašľa, ktorý blokuje dýchacie cesty a zjazvené tkanivo a hlien vedú k pľúcnej infekcií. Aj keď odvykanie od fajčenia môže pomôcť udržať symptómy pod kontrolou, chronickú bronchitídu nemožno zvrátiť.

3. Astma

Fajčenie spôsobuje podráždenie dýchacích ciest a zvyšuje šancu vyvolať náhly a ťažký astmatický záchvat. Tehotné ženy by si mali dávať obzvlášť pozor. Prenatálna expozícia je totiž spojená s trojnásobným rizikom denných a nočných príznakov astmy u dieťaťa v neskoršom veku.

4. Srdcovo-cievne ochorenia

Fajčenie neohrozuje len vaše pľúca. Štúdie ukázali, že fajčenie zvyšuje tepovú frekvenciu, sťahuje veľké tepny a môže spôsobiť nepravidelný srdcový rytmus, a preto srdce musí pracovať usilovnejšie. Fajčenie zvyšuje riziko ochorení srdca aj u ľahších fajčiarov, u pravidelných spôsobilo 20% všetkých úmrtí spôsobených srdcovým ochorením.

5. Rakovina

Fajčenie môže spôsobiť rad druhov rakoviny v tele, vrátane rakoviny pľúc, ktorá je najčastejšou príčinou úmrtia u pacientov s nádorovým ochorením. Tabakový dym je toxická zmes viac ako 7000 chemikálií, takže nie je sa čomu čudovať.

Fajčenie cigariet môže spôsobiť rakovinu takmer kdekoľvek v tele, vrátane rakoviny úst a krku, pažeráka, žalúdka, hrubého čreva, konečníka, pečene, pankreasu, hrtana, priedušnice, obličiek a obličkovej panvičky, močového mechúra a krčka maternice.

6. Mŕtvica

Fajčenie znižuje podiel dobrého cholesterolu, čím poškodzuje cievy a zvyšuje hromadenie plaku v cievach, čím sa významne zvyšuje riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.

7. Crohnova choroba

Štúdie potvrdili, že fajčiari majú 2,7 krát väčšia pravdepodobnosť vzniku Crohnovej choroby v porovnaní s nefajčiarmi. Ľudia, ktorí fajčia a trápi ich táto choroba pociťujú často bolesť v oblasti brucha a majú hnačku. A takisto majú vyššiu pravdepodobnosť, že na zlepšenie svojho stavu budú potrebovať opakovanú operáciu.

8. Peptické vredy

Peptické vredy sú bolestivé vredy, ktoré sa vyvíjajú na žalúdočnej sliznici. Fajčenie zvyšuje kyslosť dvanástnika a robí ho náchylnejší k infekcií H. pylori, baktérie, ktorá je jednou z príčin žalúdočných vredov.

9. Ateroskleróza

Príčinou číslo jedna aterosklerózy je fajčenie. Toxíny v tabakovom dyme znižujú prítomnosť dobrého cholesterolu a zároveň zvyšujú množstvo zlého. Nikotín a oxid uhoľnatý zároveň poškodzujú vnútorný povrch ciev a to vedie k hromadeniu plaku v nich.

10. Cukrovka

Fajčiari majú o 30-40% vyššiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu ako nefajčiari. A rovnako fajčiari trpiaci cukrovkou majú väčšie problémy s dávkovaním inzulínu a so zvládaním svojho ochorenia. Diabetici, ktorí fajčia, sú tiež náchylnejší k ochoreniam obličiek, vzniku retinopatie a môžu byť postihnutí periférnou neuropatiou. Väčšina z týchto komplikácií môže byť minimalizovaná, ak sa postihnutí ľudia vzdajú fajčenia.

Aj keď mnoho ľudí tvrdí, že fajčenie im pomáha uľaviť od stresu, je pravda, že je zodpovedné za mnohé smrteľné ochorenia, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu života. Nie je ľahké prestať fajčiť, ale vaše úsilie sa vám odvďačí na vašom zdraví.

Čítajte: Ako prestať fajčiť za 21 dní?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, NJ, curejoy.com Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

​4 každodenné návyky, ktoré ničia váš biorytmus

DNES - 19:52Zdravie

Moderný svet sa len v máločom podobá na ten, v ktorom žili naši pravekí predkovia. Biorytmus človeka sa kedysi riadil podľa východu a západu slnka. Aké zvyky ho dnes zvyknú narušiť?

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

​Lekári prekvapujú: Obľúbený nápoj prispieva k strate zraku, pozor na množstvo!

DNES - 7:21Zdravie

O väčšine jedál a nápojov sa dá povedať, že pri striedmej konzumácii zdraviu výrazne neuškodia. Problém však nastáva pri ich nadmernom pití a jedení, čo je tiež prípad obľúbeného nápoja.

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

​Predčasná menopauza je strašiak, o ktorom sa nehovorí. Takéto následky so sebou prináša

19:57 06.08.2022Zdravie

Ženám, ktoré vstúpia do menopauzy ešte pred 40-tkou, hrozia aj ďalšie následky. Takto sa predčasná menopauza podpisuje na zdraví.

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

​Tento druh syra vás najúčinnejšie ochráni pred rednutím kostí

19:29 06.08.2022Zdravie

Osteoporóza je ochorenie, pri ktorom dochádza k rednutiu a slabnutiu kostí v tele. Jeho nástup sa dá spomaliť aj pomocou stravy. Tento syr podľa odborníkov treba jesť častejšie.

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

Ruminácia: Takéto následky má depresia na mozog aj po vyliečení

20:45 03.08.2022Zdravie

Ľudia, ktorí zažili depresiu, mali hyperkonektivitu v oblastiach mozgu, ktoré boli spojené s rumináciou.