• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

Týchto 5 otázok vám pomôže zistiť, či trpíte spánkovou poruchou

  • 17:42 20.03.2017
  • Bratislava
Týchto 5 otázok vám pomôže zistiť, či trpíte spánkovou poruchou

Ak sa chcete dozvedieť, či trpíte spánkovými poruchami, odpovedzte si pravdivo na týchto 5 otázok.

Nedostatočné množstvo a kvalita spánku môže viesť k dennej únave, zníženej schopnosti sústrediť sa na úlohy, zvýšenému riziku nehôd motorových vozidiel a rovnako k zlému výkonu v práci a v škole. Spánok dokonca ovplyvňuje aj deje v tele ženy, ako je menštruácia, tehotenstvo a menopouza. Mnoho ľudí s depresiou, úzkosťou, či stresovým zamestaním si neuvedomuje, že všetky tieto stavy by bolo ľahšie zvládať, ak by sa zamerali na svoj spánok a pokúsili sa ho skvalitniť si.

Týchto 5 otázok vám pomôže určiť, či trpíte spánkovými poruchami.

1. Zaspávam počas dňa na rôznych miestach?

Rýchle zdriemnutie počas dňa má mnoho benefitov. Ale ak ste prespali celú noc a stále máte problém udržať si svoje oči otvorené pri každodenných činnostiach, môže to byť znamenie toho, že sa niečo s vami deje. Môže sa totiž jednať o prejav narkolepsie, ktorá zahŕňa aj príznaky ako halucinácie, znehybnenie, paralýzu, potenie a to pred alebo po záchvate spánku.

2. Mám problém zaspať alebo spať na dennej báze?

Stres väčšinou spôsobuje u mnohých ľudí problém so zaspávaním. Čo je normálne, nie ste predsa robot. Ale ak s nespavosťou bojujete dlhšie, môže sa jednať o prejav chronickej nespavosti. Ak nedokážete pravidelne zaspať do 30-tich minút a to po viac ako 3 noci v týždni, mali by ste svoj problém riešiť. Pocit frustrácie zo spánku sa dá riešiť mnohými spôsobmi, cez lieky na predpis, bylinky, akupunktúru, meditáciu.

3. Vykonávam nezvyčajné pohyby počas spánku?

Medzi tieto pohyby rozhodne nerátame prehadzovanie sa v posteli. Pokiaľ v posteli hýbete nezvyčajne nohami alebo pociťujete brnenie, necitlivosť v nohách môže sa jednať o syndróm nepokojných nôh. Na toto postihnutie síce neexistuje efektívny liek, ale lekár vám môže pomôcť prekonať symptómy a udržať ich pod kontrolou.

4. Mám problém so vstávaním alebo zaspávaním v určitom čase?

Cirkadiánne rytmy predstavujú hodiny nášho tela, ktoré vytvárajú u nás vzory napríklad aj v spánku. Ak je tento rytmus narušený, môže to byť v dôsledku spánkovej poruchy cirkadiánneho rytmu.

5. Vydávam zvuky ako chrápanie alebo sa dusím počas spánku?

Jemné chrápanie počas spánku, či siesty vám zrejme neublíži. Ak by ste však pociťovali problémy s dýchaním, môže sa jednať o spankové apnoe, pri ktorom postihnutí lapá po dychu, dych mu vynecháva. Môže dokonca spôsobiť závažné problémy, ako vysoký krvný tlak, cukrovku 2. typu alebo mŕtvicu. Spánkové apnoe sa totiž spája s prírastkom hmotnosti, srdcovým zlyhaním u žien. Toto ochorenie sa lieči prostredníctvom špeciálneho náustku alebo operačne.

Ak ste odpovedali na niektorú z týchto otázok pozitívne, skúste sa zamerať na to, z čoho váš problém s spánkom pramení. Kvalitný spánok je základom kvalitného života, preto sa netrápte a vyriešte svoj problém.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, NJ, prevention.com Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

8:36 23.02.2021Zdravie

Zmena jedálnička pomáha znížiť riziko depresie. Istú úlohu však môže zohrávať aj vek.

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

20:09 22.02.2021Zdravie

S pálením záhy sa z času na čas stretne každý z nás. V prípade, že ide o pretrvávajúci problém, treba sa mať na pozore. Jeho prítomnosť totiž môže signalizovať čosi horšie.

7 vecí, ktorým by ste sa pred cvičením mali vyhnúť

7 vecí, ktorým by ste sa pred cvičením mali vyhnúť

18:33 21.02.2021Zdravie

Aktivity pred cvičením môžu viesť buď k jeho skvalitneniu, alebo naopak ku sklamaniu. Zistite, čo rozhodne nepatrí do správneho programu pred fyzickou aktivitou.

Ako skrotiť príznaky menopauzy: Tento doplnok dokáže zázraky

Ako skrotiť príznaky menopauzy: Tento doplnok dokáže zázraky

21:43 20.02.2021Zdravie

Zbavte sa návalov tepla, nadmerného potenia aj náladovosti pomocou jediného prípravku. Investujte do tohto prírodného doplnku, a príznaky menopauzy hneď pominú.

Elektrobicykle majú zvláštny vplyv na mozgovú činnosť a duševné zdravie

Elektrobicykle majú zvláštny vplyv na mozgovú činnosť a duševné zdravie

20:11 20.02.2021Zdravie

Elektrické bicykle majú iný vplyv na mozog ako tie bežné.