• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.10.2021Meniny má Sergej
10°Bratislava

Prekvapivé spúšťače migrény

  • 18:49 01.02.2017
  • Bratislava
Prekvapivé spúšťače migrény

Vedeli ste, že migrénu môžu spôsobiť aj niektoré jedlá? Prečítajte si, na čo si dávať pozor.

Patríte k ľuďom, ktorých často bolí hlava? Okrem stresu, únavy, problémov s tlakom či hormonálnych problémov, sa na vzniku bolesti hlavy môžu podpísať aj rôzne jedlá, najmä u citlivejších jedincov. Ako je to možné a ktoré to sú? Čítajte ďalej.

Káva

Mnohí z nás si bez šálky kávy, alebo dvoch troch denne, nevedia predstaviť pracovný týždeň. Ak sa ale počas víkendu snažíte konzumáciu kofeínu obmedziť, môže vás prekvapiť bolesť hlavy. Prečo? Odpoveď je jednoduchá – vaše prejavuje jemné abstinenčné príznaky. Zvyčajne neustúpia, pokiaľ si kofeín aspoň istým spôsobom nedoplníte.

Alkohol

Citlivejším ľuďom môže migrénu spôsobiť napríklad víno, ktoré obsahuje siričitany. Alkohol je ale v tomto prípade celkovým problémom, keďže ovplyvňuje tok krvi do mozgu a spôsobuje dehydratáciu. Pokiaľ teda trpíte migrénami, rannú opicu budete prežívať omnoho horšie.

Syr

Pokiaľ patríte k milovníkom syra a pritom trpíte migrénami, mali by ste si dávať pozor najmä na kvalitné druhy. Tie obsahujú látku tyramín, ktorá je známym spúšťačom bolesti hlavy. V syroch sa tvorí postupným rozkladom proteínov. Platí to hlavne pre parmezán, goudu alebo čedar.

Sója

Najčastejšie tu patrí sójová omáčka a iné výrobky, ktoré obsahujú glutaman sodný. Ten až u 15% ľudí dokáže vyvolať nielen migrény, ale aj kŕče a problémy s trávením.

Siahnite teda radšej po výrobkoch, ktoré sú čerstvé alebo obsahujú minimálne množstvo glutamanu.

Banány

Patria medzi veľmi zdravé zdroje draslíka a skvelý zdroj energie. Môžu však obsahovať tyramín, ktorý, podobne ako u syrov, spôsobuje migrénu.

Mrazené potraviny

Tie spôsobujú problémy hlavne v lete, kedy rozhorúčení siahneme po ľadovom osviežení, napríklad po zmrzline alebo studenom nápoji. Lenže ak citliví jedinci zažijú náhle ochladenie organizmu, bodavá bolesť hlavy môže nastúpiť už do 30 sekúnd a môže vás potrápiť aj niekoľko desiatok minút.

Spozorovali ste u seba negatívne reakcie na niektoré jedlá? Obmedzili ste ich konzumáciu alebo problémy prestali? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári pod článkom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, healthcentral.com, webmd.com. Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

Lekár vysvetlil, prečo by ste nikdy nemali zadržiavať vetry

VČERA - 10:50Zdravie

Doktor priblížil, čo sa stane, keď plyny nevypustíte von.

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

6 typov bolestí brucha, ktoré nesmiete ignorovať

8:41 19.10.2021Zdravie

Zistite, prečo vás bolí brucho a či nejde o symptóm vážnejšieho problému.

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

Nepomáha len pri chudnutí. Takéto následky má prerušovaný pôst na dĺžku života

6:37 19.10.2021Zdravie

Myši, ktoré v rámci vedeckej štúdie dostávali potravu len raz denne, žili dlhšie ako myši, ktoré skonzumovali rovnaký počet kalórií rozložených do viacerých kŕmení.

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

Tieto dve osobnostné črty zdvojnásobujú riziko Alzheimerovej choroby

20:40 17.10.2021Zdravie

Keďže na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje liek, najväčšiu nádej na zvládnutie ochorenia poskytuje skorá diagnostika. O predispozícii pritom môže rozhodovať aj povaha.

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

Stalo sa vám toto pri užívaní aspirínu? Príznak, ktorý naznačuje smrteľné nebezpečenstvo

20:10 17.10.2021Zdravie

Užívanie aspirínu je prospešné najmä pri ľahších infekciách či bolestiach chrbta. Ak sa však dostaví tento príznak, s jeho užívaním je ihneď potrebné prestať.