• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 24.9.2020Meniny má Ľuboš, Ľubor
24°Bratislava

Rezort práce odmieta, že mamičkám bráni pracovať

  • 14:25 04.07.2013
  • BRATISLAVA
Rezort práce odmieta, že mamičkám bráni pracovať

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) podľa jeho štátneho tajomníka Jozefa Buriana odmieta tvrdenia o tom, že navrhovanými zmenami pri vyplácaní rodičovského príspevku bráni matkám na rodičovskej dovolenke pracovať.

"Dávame absolútnu možnosť pre mamičku, aby sa sama rozhodla, ako chce riešiť svoju budúcnosť," povedal na štvrtkovom brífingu.

Ak chce podľa Buriana matka pracovať počas rodičovskej dovolenky, získa príspevok na starostlivosť o dieťa v sume 260 eur na zaplatenie materskej škôlky alebo jasieľ.

Ako zdôraznil, v súčasnosti je tento príspevok nižší o 30 eur.

"Ak sa mamička rozhodne v čase prvých troch rokov ísť pracovať, dostane alternatívne riešenie, ktoré je vo výške rodičovského príspevku," upozornil štátny tajomník. Matka, ktorá podľa Buriana pracuje doma, alebo sa o dieťa budú starať jej príbuzní, dostane príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 100 eur. Oproti súčasnosti ide o zvýšenie o 60 eur.
Vláda komplikuje rodinám situáciu

Návrh zakázať poberateľom rodičovského príspevku privyrobiť si, inak o rodičovský príspevok prídu, je podľa strany Nova nesmierne škodlivý z viacerých dôvodov.

Mladé rodiny s malými deťmi sú podľa opozičnej strany na Slovensku dlhodobo najviac sociálne ohrozenou skupinou obyvateľstva a trestať ich za snahu zlepšiť svoju situáciu je absolútne iracionálne.

"Práce na Slovensku ubúda a vláda namiesto toho, aby podporovala ekonomickú aktivitu uľahčením práce na plný alebo čiastočný úväzok, na živnosť alebo na dohodu, všetky formy práce už viac ako rok komplikuje a likviduje, čím situáciu v slovenských rodinách ešte viac zhoršuje," hovorí člen ekonomického tímu Nova Robert Žitňanský.

Od začiatku budúceho roka by úrady práce a sociálnych vecí už nemali vyplácať rodičovský príspevok pracujúcim ženám. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

"Rodičovský príspevok sa navrhuje poskytovať len rodičom, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a z toho dôvodu nebudú vykonávať žiadnu zárobkovú činnosť," uvádza rezort.
Vyšší príspevok

Tým sa má podľa ministerstva poskytovanie rodičovského príspevku priblížiť legislatíve väčšiny členských štátov Európskej únie, v ktorých sa dávky obdobné rodičovskému príspevku poskytujú rodičom, ktorí z dôvodu osobnej starostlivosti o dieťa nepracujú.

Rezort práce však chce obnoviť poskytovanie rodičovského príspevku vo vyššej sume tým rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa pracovali a platili príspevky na nemocenské poistenie.

Ak matka pred narodením dieťaťa nepracovala a preto nezískala nárok na materskú dávku, jej rodičovský príspevok klesne zo súčasných 199,6 eura na 160 eur.

Matka, ktorá pred pôrodom pracovala a má preto nárok na materskú dávku, bude dostávať vyšší príspevok, ktorý dosiahne 260 eur. Rodičovský príspevok vo vyššej sume navrhuje ministerstvo poskytovať do dvoch rokov veku dieťaťa.

Vyšší rodičovský príspevok pre ženy, ktoré boli pred pôrodom nemocensky poistené a získali nárok na materskú dávku, zaviedla bývalá ministerka práce a sociálnych vecí Viera Tomanová. Od začiatku roka 2010 vyšší rodičovský príspevok dosahoval 256 eur a nižšia suma bola na úrovni 164,22 eura.

Bývalý minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál od začiatku roka 2011 zaviedol jednotnú výšku príspevku v sume 190,1 eura pre všetky matky. Súčasne však Mihál umožnil, aby rodičovský príspevok dostávali aj pracujúce matky.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
TikTok požiadal súd, aby blokoval nariadenie, ktoré zakazuje aplikáciu v USA

TikTok požiadal súd, aby blokoval nariadenie, ktoré zakazuje aplikáciu v USA

DNES - 12:33Ekonomické

Sociálna sieť na zdieľanie krátkych videí TikTok požiadala súd vo Washingtone o opatrenie, ktorým by zablokoval nariadenie administratívy prezidenta Donalda Trumpa zakazujúce sťahovanie aplikácie v USA.

Krajniak zrušil najbližšie plenárne zasadnutie tripartity

Krajniak zrušil najbližšie plenárne zasadnutie tripartity

DNES - 11:55Ekonomické

Odborári, ktorí sa mali zasadnutia zúčastniť, dopredu avizovali svoju neprítomnosť.

Z dôchodkového stropu zmiznú nezrovnalosti, zmena sa dotkne niektorých žien

Z dôchodkového stropu zmiznú nezrovnalosti, zmena sa dotkne niektorých žien

DNES - 11:34Ekonomické

Za prijatie novely hlasovalo všetkých 140 prítomných poslancov, platiť má od 1. januára 2021.

Šubová: Predseda Ján Rudolf v SŠHR utajuje informácie

Šubová: Predseda Ján Rudolf v SŠHR utajuje informácie

DNES - 11:31Ekonomické

Rudolf podľa Šubovej kryje zamestnancov, ktorí sa spolupodieľali na kontroverzných nákupoch bývalého vedenia SŠHR. "Odmietam niesť zodpovednosť za to, čo sa deje na úrade," zdôvodnila Šubová svoj odchod.

Ministerstvo financií už schválilo finančnú pomoc 55 samosprávam

Ministerstvo financií už schválilo finančnú pomoc 55 samosprávam

DNES - 9:26Ekonomické

Tieto zdroje majú obciam a mestám pomôcť vykompenzovať výpadok dane z príjmov fyzických osôb (DPFO).