• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky

  • 10:34 04.07.2013
  • BRATISLAVA
Hygienici upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov, ide o telové mlieko, výrobky na bielenie a zosvetlenie pokožky ako aj farbu na tetovanie. Agentúru SITA o tom informovala Martina Merková z ÚVZ SR.


Na výrobky upozornil rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky Rapex v Portugalsku, Nórsku a v Nemecku. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike," upozornil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Prvým potenciálne nebezpečným výrobkom je telové mlieko s názvom LAIT DE BEAUTE CAROTTE značky Larissa pochádzajúci z Pobrežia Slonoviny. Výrobok je v 250 ml oranžovej plastovej fľaši s oranžovým uzáverom.

Nebezpečný je aj výrobok na bielenie pokožky LIGHTENING PROGRAM FOR MEN – CREAM FORMULA značky Clairmen z Demokratickej republiky Kongo. Nachádza sa v 300 ml fľaši s čiernym uzáverom. Oba výrobky obsahujú hydrochinón, ktorý nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov, pretože môže spôsobiť kožné alergie.

Nebezpečné sú aj ďalšie výrobky. Výrobok na bielenie pokožky značky LULANJINA s výrobnou dávkou AE0622A06 a čiarovým kódom 69362177100256 pochádza z Číny. Je v červenej kartónovej škatuľke s obrázkom čínskej ženy a s popisom v čínštine.

Do zoznamu patrí aj výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom WHITENING SPOT REMOVING CREAM značky E`Yôute. Čiarový kód výrobku je 6932511250213 a pochádza takisto z Číny. Zabalený je v červenej kartónovej škatuľke.

Nebezpečný je takisto ďalší výrobok na zosvetlenie pokožky WHITE SKIN CARE – skin magic power instauration značky Speckle Doctor z Číny. Výrobná dávka je CM: 1183 a je v kartónovej škatuľke červenej a oranžovej farby s obrázkom ženskej tváre.

Ďalší výrobok na zosvetlenie pokožky s názvom WHITENING SPOT REMOVING SUIT značky Yimei môže takisto predstavovať nebezpečenstvo pre ľudí. Jeho výrobná dávka je CM-1068, pochádza z Číny a je v zelenej kartónovej škatuľke s bielou etiketou. Vo všetkých výrobkoch zistili prítomnosť medi, ktorá nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov. Meď sa hromadí v ľudskom organizme a môže spôsobiť poškodenie nervového systému.

Posledným potenciálne nebezpečným výrobkom je farba na tetovanie pod názvom Universal Black Sumi Black tattoo ink značky Universal Black. Jeho výrobná dávka je Item Code: 13296, Use-by date: 12/2015, pričom krajina pôvodu je neznáma. Dovozcom je I Max International SRL, Via Emikia 41-P.o. Box 249, 47838 Riccione, Taliansko. Malá sklenená fľaška obsahuje čiernu tekutinu. Táto farba na tetovanie obsahuje látku benzo[a]pyren, ktorá patrí medzi zakázané látky. Výrobok nie je v v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

DNES - 8:33Domáce

Kampaň súvisí s Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára.

Budaj: Ľudia odovzdali už 40.000 zálohovaných pet fliaš a plechoviek

Budaj: Ľudia odovzdali už 40.000 zálohovaných pet fliaš a plechoviek

VČERA - 20:59Domáce

Od spustenia systému zálohovania pet fliaš a plechoviek 1. januára ich už ľudia odovzdali viac ako 40.000. V diskusii v TASR TV to konštatoval minister životného prostredia Ján Budaj.

Slovensko je podľa vedcov v 2. fáze vlny omikronu, na test sa bude čakať dlhšie

Slovensko je podľa vedcov v 2. fáze vlny omikronu, na test sa bude čakať dlhšie

VČERA - 19:49Domáce

Slovensko aktuálne vstupuje do druhej fázy vlny omikronu, pre ktorú nie sú kapacity testovania dostatočné.

Korčok verí, že sa napätá situácia na Ukrajine vyrieši diplomatickou cestou

Korčok verí, že sa napätá situácia na Ukrajine vyrieši diplomatickou cestou

VČERA - 19:09Domáce

Situácia na Ukrajine je napätá, ale šéf slovenského rezortu zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) verí v jej vyriešenie diplomatickou cestou.

Pred Prezidentským palácom palácom sa protestovalo

Pred Prezidentským palácom palácom sa protestovalo

VČERA - 18:35Domáce

Opozícia hovorila na proteste o predčasných voľbách, kritizovala dohodu s USA.