Slovensko podporí obmedzenie obchodu so zbraňami

Na marcovej konferencii OSN v New Yorku, kde sa bude prerokúvať text vôbec prvej celosvetovej zmluvy, ktorá by regulovala obchod s konvenčnými zbraňami vo svete, bude Slovensko požadovať, aby bola táto zmluva právne záväzná, univerzálna a nediskriminačná.
Slovensko chce, aby zmluva zachovala právo krajín na vlastnú obranu, nemala retroaktívny účinok a aby umožňovala krajinám legálne vyvíjať, vyrábať a obchodovať so zbraňami. Budeme požadovať takú dohodu, ktorá by neobmedzovala krajiny pri uplatňovaní prísnejších pravidiel pre kontrolu obchodu so zbraňami a nebránila by presunom zbraní medzi krajinami v rámci misií či operácií vedených OSN.
Zároveň by mala obsahovať "jasné odkazy na otázky úrovne dodržiavania ľudských práv, technologickej a ekonomickej úrovne krajiny príjemcu ako kritériá posudzovania rizika zneužitia alebo neželaného odklonu zbraní na iné použitie".
Konferencia o takejto medzinárodnej dohode sa už uskutočnila vlani v júli, skončila sa však neúspechom. Na konferencii sa vtedy zúčastnilo 193 krajín a dohodu museli schváliť jednomyseľne. S konečným návrhom dohody ale nesúhlasilo viacero krajín. Navrhovaná zmluva mala zaviazať signatárov, aby dohliadali na všetky obchody so zbraňami uskutočnené v ich krajine.
Signatárske krajiny mali byť tiež povinné preveriť si príjemcu, a to najmä či sa zbrane nebudú používať na porušovanie ľudských práv, vojnové zločiny či terorizmus. Dohoda tiež zavádzala prísne regulačné opatrenia. Proti podpisu dohody sa postavili najmä Rusko, USA a Čína, ktoré žiadali viac času na jej preštudovanie a vyriešenie niektorých sporných otázok. Základom pre rokovanie konferencie v roku 2013 bude práve návrh textu zmluvy, ktorú sa minulý rok nepodarilo schváliť.

Premiér odporučí poslancom vládnej koalície prelomiť veto prezidenta
Predseda vlády SR Robert Fico odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR.

Hrabko: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok
Vyhlásenie štátneho smútku v čase pohrebu pápeža Františka bolo zo strany vlády dobrým politickým krokom.

Útok na koncert Taylor Swift: Medzi podozrivými je aj Slovák
V prípade zadržaného Slováka vo Viedni MZVEZ zatiaľ neeviduje žiadosť o pomoc.

Hromadnú pripomienku k novele o ochrane prírody podpísalo 3101 ľudí
Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí.

Prezident SR nepodpísal zákon o tzv. covidových amnestiách. Voči tomuto má výhrady
Prezident SR Peter Pellegrini nepodpísal zákon o tzv. covidových amnestiách a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.