• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 26.3.2019Meniny má Emanuel
Bratislava

Edita Gruberová je jednou z najväčších operných ikon súčasnosti

  • 7:58 23.12.2016
  • Bratislava
Edita Gruberová je jednou z najväčších operných ikon súčasnosti

V piatok 23. decembra sa dožíva 70 rokov.

Operná speváčka Edita Gruberová, ktorá je považovaná za svetovú jednotku koloratúrneho sopránu, patrila dlhých 45 rokov k stáliciam Viedenskej štátnej opery. V piatok 23. decembra sa dožíva 70 rokov.

Bilancia „kráľovnej koloratúry“ na pôde Viedenskej štátnej opery je uchvacujúca. Od polovice 70. rokov 20. storočia predviedla na jej pódiu desiatky kreácií vo viac ako 600 predstaveniach. Okrem toho vystupovala na všetkých významných svetových operných scénach, účinkovala s najvýznamnejšími svetovými dirigentmi a orchestrami.

Edita Gruberová sa narodila 23. decembra 1946 v Bratislave. Študovala na bratislavskom Konzervatóriu u Márie Medveckej a potom na Vysokej škole múzických umení (VŠMU). Už počas štúdia spievala v Lúčnici a hosťovala na scéne Slovenského národného divadla v Bratislave. V rokoch 1968–1970 naštudovala viacero veľkých postáv ako sólistka operného súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici (dnes Štátna opera).

Obdivuhodnú kariéru na jednej z vrcholných európskych scén začala v roku 1970 úlohou Kráľovnej noci v Čarovnej flaute Wolfganga Amadea Mozarta. Zakrátko získala vo Viedenskej štátnej opere stály angažmán, avšak spočiatku spievala skôr menšie role. Cestu k medzinárodnému uznaniu a svetovej sláve otvorila sopranistke náročná úloha Zerbinetty v opere Richarda Straussa Ariadna na Naxe. Edita Gruberová svojím výkonom pod hudobným vedením Karla Böhma vzbudila obrovskú pozornosť, následkom ktorej začali prichádzať pozvania a angažmány z newyorskej Metropolitnej opery (USA), milánskej La Scaly (Taliansko), londýnskej Covent Garden (Spojené kráľovstvo), Parížskej národnej opery (Francúzsko) alebo Bavorskej štátnej opery v Mníchove (Nemecko). V odbore operného belcanta sa Edita Gruberová vypracovala medzi majstrov umeleckej renesancie starých autorov talianskej školy. Svojimi precíznymi a inšpiratívnymi výkonmi priviedla túto tvorbu k novému rozkvetu.

Interpretačné umenie hviezdy svetových operných pódií bolo niekoľko krát ocenené. V roku 1980 získala rakúsky titul „Österreichische Kammersängerin“, o osem rokov neskôr sa stala čestnou členkou Viedenskej štátnej opery. Edita Gruberová je tiež nositeľkou Radu Bieleho dvojkríža II. triedy (1997) a v roku 2013 si v nemeckom Baden-Badene prevzala prestížnu Hudobnú cenu Herberta von Karajana. V novembri 2016 sa operná diva stala laureátkou Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Hudba za sólový recitál na medzinárodnom festivale Prague Proms 2016. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák udelil v sobotu (17.12.) vo Viedni Zlatú plaketu ministra svetoznámej opernej umelkyni Edite Gruberovej. Ocenil tak jej celoživotný výnimočný umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska v zahraničí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

Zomrel priekopník surf rockovej hudby Dick Dale

20:02 18.03.2019Kultúra

Hudobník zomrel v sobotu na bližšie nešpecifikované zdravotné problémy, informoval denník The Guardian a ďalšie spravodajské médiá.

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

Peter Nagy oslávi životné jubileum koncertným turné

8:47 14.03.2019Kultúra

Spevák, skladateľ, textár, hudobník, fotograf a producent Peter Nagy bude mať 9. apríla 60. narodeniny. Oslávi ich tým najlepším spôsobom - koncertným turné Peter Nagy 60 CZ/SK Tour.

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

František Nedvěd oslavuje 50 rokov na scéne, odohrá viac ako 100 koncertov

10:10 12.03.2019Kultúra

Jedna z najvýznamnejších osobností českej country hudby, folku a trampskej piesne plánuje aj v tomto roku odohrať 100 koncertov po celom Česku a Slovensku. TASR informovala PR manažérka Nora Krchňáková.

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

Španielska speváčka Rosalía je ďalšou hviezdou Colours of Ostrava

9:15 08.03.2019Kultúra

Medzinárodný hudobný festival Colours of Ostrava pripravil po Florence + The Machine na tento ročník ďalšiu koncertnú premiéru.

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

Jaga Jazzist zavítajú opäť na Slovensko

6:50 05.03.2019Kultúra

Orchestrálny fenomén z Nórska vystúpi v bratislavskom v klube MMC.