• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 24.9.2020Meniny má Ľuboš, Ľubor
23°Bratislava

Danka Barteková sa stala už aj oficiálne členkou MOV

  • 20:25 03.07.2013
  • LAUSANNE
Danka Barteková sa stala už aj oficiálne členkou MOV

Slovenská strelkyňa Danka Barteková sa stala v stredu krátko po 16.00 h členkou Medzinárodného olympijského výboru (MOV).


Bronzovú medailistku z olympijských hier 2012 v skeete prijalo plénum do svojich radov na mimoriadnom zasadnutí vo švajčiarskom Lausanne.

Barteková zložila spolu s ďalšími troma novými členmi - Austrálčanom Jamesom Tomkinsom, Kirsty Coventryovou zo Zimbabwe a Francúzom Tonym Estanguetom, držiac olympijskú vlajku predpísaný sľub a následne dostala od prezidenta MOV Jacquesa Roggeho medailu člena.

Dvadsaťosemročná Slovenka je v MOV najmladšou. MOV má po strede 104 členov.

Skladala aj prísahu

Ešte pred oficiálnym prijatím hlasovali doterajší členovia MOV o kandidátoch z komisie športovcov, ktorých vybrali počas olympijských hier 2012 v Londýne. Podobne ako v britskej metropole v hlasovaní olympionikov, aj v MOV dostala Barteková zo štvorice najviac hlasov. Ako informuje olympic.sk, za jej prijatie sa vyslovilo 75 z 80 hlasujúcich, dvaja sa zdržali a len traja boli proti.

"Členom MOV tesne pred voľbami predstavili štyroch novozvolených členov komisie športovcov MOV. Udialo sa tak bez našej neprítomnosti. Až do skončenia volieb sme čakali vo vedľajšej miestnosti. Hlasovalo sa o každom z nás samostatne. Po voľbách som sa dozvedela, že ja som dostala najviac hlasov. Potom nás postupne volali zložiť prísahu - mňa ako prvú. Mala som dosť trému a chvíľami sa mi pri prednášaní prísahy zachvel hlas, ale zvládla som to. Od prezidenta Roggeho sme následne všetci dostali medailu člena MOV, na ktorú každému z nás vygravírujú jeho meno. Potom sme sa spoločne odfotografovali,“ povedala pre oficiálny web Slovenského olympijského výboru www.olympic.sk Danka Barteková.

Najsilnejší zážitok

Najsilnejším zážitkom pre novú členku MOV bolo správanie sa skúsených funkcionárom k nováčikom. "Očakávala som od nich formálny prístup, ale správali sa k nám tak, ako keby sme boli členovia MOV už dávno. Táto skúsenosť ma utvrdzuje v dojme, že moje pôsobenie v tomto elitnom klube nebude také ťažké, ako som sa obávala. Zistila som, že okrídlené označenie olympijská rodina je naozaj výstižné. Pri obede som sedela pri jednom stole s viacerými členmi MOV z panovníckych rodov a správali sa ku mne veľmi pekne. Takmer všetci sa aktívne venujú streľbe, takže zisťujem, že som si vybrala diplomatický šport," uviedla pre web SOV olympic.sk Barteková.

Slovensko malo doteraz len jedného člena MOV. V rokoch 1981 až 2001 bol členom elitného olympijského klubu Vladimír Černušák. Od roku 2002 má čestné členstvo. Barteková si v Lausanne na dvojdňovom zasadnutí MOV okrem prevzatia menovacieho dekrétu vypočula aj prezentácie tria kandidátov na usporiadanie OH 2020 (Madrid, Tokio, Istanbul) a bude voliť dejisko OH mládeže 2018 (Buenos Aires, Glasgow, Medellín). V septembri ju čaká ďalšie rokovanie MOV v Buenos Aires, na ktorom sa bude rozhodovať o novom prezidentovi organizácie i dejisku olympijských hier 2020. Všetci šiesti kandidáti na nástupníctvo po Jacquesovi Roggem nechýbali ani v Singapure.

Informácie pochádzajú z webu olympic.sk.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nádej pre Schumachera: Absolvuje dôležitú operáciu

Nádej pre Schumachera: Absolvuje dôležitú operáciu

9:45 11.06.2020Športové

Michael Schumacher absolvuje operáciu, pri ktorej mu aplikujú kmeňové bunky.

Volko v Madride na 60 m prekonal slovenský rekord o dve stotiny

Volko v Madride na 60 m prekonal slovenský rekord o dve stotiny

23:31 21.02.2020Športové

Slovenský šprintér Ján Volko skončil tretí v novom národnom rekorde 6,55 sekundy v piatkovom finále na 60 m na WAIT v Madride.

Zomrel bývalý reprezentant Vladimír Svitek

Zomrel bývalý reprezentant Vladimír Svitek

9:13 18.02.2020Športové

Vo veku 57 rokov zomrel dvojnásobný majster Československa.

Fantastická Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore

Fantastická Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore

14:42 16.02.2020Športové

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zvíťazila v nedeľňajšom slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore.

Vlhová vyhrala obrovský slalom spoločne s Brignoneovou

Vlhová vyhrala obrovský slalom spoločne s Brignoneovou

15:17 18.01.2020Športové

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v Sestriere.