• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 30.11.2021Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Stovka autobusárov protestovala pred sídlom SAD v Trenčíne

  • 15:23 11.02.2013
  • TRENČÍN
Stovka autobusárov protestovala pred sídlom SAD v Trenčíne

Asi 100 vodičov autobusov dnes prišlo protestovať pred sídlo SAD v Trenčíne.

Väčšina bola z Trenčína, prišli ich však podporiť aj šoféri z Prievidze a iných miest Slovenska. Prekáža im, že ich reálne mzdy klesajú.

„Žiadame vyššie platy, lebo 500 eur - z toho sa vyžiť nedá, keď má človek rodinu. Strávený čas v práci je 20 hodín na turnuse a z toho je zaplatených 10 hodín. Sobota, nedeľa, 17 hodín v robote, zaplatených je šesť hodín,“ hovorí jeden zo protestujúcich zamestnancov Maroš Ribansen. Vodičom je už 14 rokov. Ako povedal, jeho plat sa za ten čas zvýšil asi o 30 eur.

Dnes v sídle SAD rokuje pred sprostredkovateľom vedenie spoločnosti s odborármi o kolektívnej zmluve. Výsledok ich rozhovorov by mal byť známy ešte dnes. Zamestnanci požadujú rast miezd v roku 2013 o 1,5 percenta, čo je pri predpokladanej inflácii 3,1 percenta rast priemerných platov o 4,6 percent. Zároveň chcú zvýšiť príspevok na stravovanie a tiež zvýšiť príspevok do Sociálneho fondu z 0,8 percenta na 1,5 percenta.

„Rokovanie o kolektívnej zmluve vyššieho stupňa stroskotalo, nedohodli sme sa, tak sme požiadali sprostredkovateľa, aby nás posunul niekde ďalej. My sme tiež zľavili z našich požiadaviek, naša prvá požiadavka bola okolo 4,6 percenta, ale vidíme, že je zložitá situácia,“ hovorí šéf OZ KOVO Emil Machyna.

Súčasná požiadavka je podľa neho reálna a zamestnávateľ by ju vedel splniť. „Ľudia sú pripravení ísť do protestov. Ak sa nedohodneme, budeme zbierať podpisy, aby sme mohli uskutočniť ostré nátlakové akcie,“ dodal.

Prezident zväzu autobusovej dopravy George Trabelssie verí, že sú na ceste ku kompromisu. Problém však vidí v súčasnej zložitej ekonomickej situácií, kedy sa vláda snaží šetriť. „My, bohužiaľ, nemôžeme ísť nad rámec memoranda, ktoré podpísali vyššie územné celky s vládou, lebo my sme financovaní dotáciami od VÚC. Nemôžeme v období, keď zamestnanci VÚC a verejní činitelia si znižujú platy, my žiadať zvýšenie platov nad rámec inflácie,“ povedal s tým, že budú hľadať iné cesty, tak, aby boli šoféri a aj technici spokojní.

Obrazom: Štrajk vodičov autobusov v Trenčíne


Mzdové tarify vodičov by mali stúpnuť o 2,5 percenta

Zamestnancom autobusovej dopravy napokon platy narastú. Mzdové tarify by mali stúpnuť o 2,5 percenta, čo je okolo predpokladanej miery inflácie. Odborári sa s vedením dohodli na kolektívnej zmluve, o ktorej dnes v sídle SAD Trenčín rokovali pred sprostredkovateľom s vedením spoločnosti.

„Priblížili sme sa k tej hranici, ktorú sme chceli na začiatku, a pre nás je dôležité, že sa dali veci do taríf. Tarifná mzda je zaručená, každý ju dostane,“ povedal šéf OZ KOVO Emil Machyna.

Ako ďalej dodal, ďalšie vyjednávanie o raste odmien či nadčasov by už malo byť na úrovni jednotlivých podnikových zmlúv. Tam Machyna predpokladá minimálny nárast o jedno percento, čím by sa odborári dostali na úroveň pôvodne požadovaných 3,5 percenta. Celoslovenský štrajk pracovníkov autobusovej dopravy tak zatiaľ

„My sme sa sem prišli dohodnúť, neprišli sme vyvolávať sociálne nepokojne. Keby sa zastavila autobusová doprava, tak je tu vážny problém v štáte,“ povedal prezident zväzu autobusovej dopravy George Trabelssie. Súčasnú dohodu vníma ako rozumný kompromis medzi oboma stranami.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kollár: Reformu zdravotníctva podporíme, ak sa zapracujú požiadavky regiónov

Kollár: Reformu zdravotníctva podporíme, ak sa zapracujú požiadavky regiónov

DNES - 15:38Domáce

Hnutie Sme rodina je ochotné zahlasovať reformu zdravotníctva v prípade, ak sa do nej zapracujú požiadavky memoranda za lepšie zdravotníctvo.

Vo veku 82 rokov zomrel matematik a bývalý rektor UPJŠ Lev Bukovský

Vo veku 82 rokov zomrel matematik a bývalý rektor UPJŠ Lev Bukovský

DNES - 14:56Domáce

Vo veku 82 rokov zomrel v utorok významný slovenský matematik, profesor a bývalý rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Lev Bukovský.

Polícia odhalila vyše 800 porušení opatrení, monitoruje aj internet

Polícia odhalila vyše 800 porušení opatrení, monitoruje aj internet

DNES - 14:48Domáce

Za posledný týždeň polícia zaznamenala vyše 800 porušení pandemických opatrení, skontrolovala vyše 33.000 občanov.

Nadácia Zastavme korupciu podala trestné oznámenie na šéfa SŠHR SR

Nadácia Zastavme korupciu podala trestné oznámenie na šéfa SŠHR SR

DNES - 14:31Domáce

Nadácia Zastavme korupciu podala druhú žalobu na Správu štátnych hmotných rezerv SR, ktorá odmieta poskytnúť informácie o nákupe v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19.

Slováci sa môžu dať zaočkovať treťou dávkou vakcíny aj v zahraničí

Slováci sa môžu dať zaočkovať treťou dávkou vakcíny aj v zahraničí

DNES - 13:50Domáce

Slovenskí občania žijúci v zahraničí sa môžu sami rozhodnúť, či sa dajú zaočkovať treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v danej krajine alebo na Slovensku.