• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
31°Bratislava

Najlepší vek pre tehotenstvo: Aké sú zdravotné výhody tehotenstva

  • 19:59 11.11.2016
  • Bratislava
Najlepší vek pre tehotenstvo: Aké sú zdravotné výhody tehotenstva

Prezradíme vám, aké výhody prináša tehotenstvo v rôznych etapách života.

Mať dieťa po veku 35 rokov môže v skutočnosti priniesť zaujímavé zdravotné výhody. Podľa najnovšej štúdie vedcov z University of Southern California a uverejnenej v časopise Journal of the American Geriatrics Society môže takéto tehotenstvo zvýšiť kognitívne schopnosti žien v strednom veku.

Predchádzajúce štúdie zistili, že dospievajúce a mladé matky majú horšie výsledky v oblasti zdravia ako ženy, ktoré počkali o niečo dlhšie. Celkovo štúdie preukázali, že ženy, ktoré rodia svoje prvé dieťa vo veku medzi 15 a 24 rokov sú menej zdravé v strednom veku ako ženy, ktoré začínajú mať deti od veku 25 rokov. Nie je jasné, či je to spôsobené fyziologickými faktormi alebo sociálno-ekonomickými faktormi.

Aktuálne štúdie sa však špecificky zamerali na kognitívne schopnosti. Výskumníci zistili, že ženy, ktoré mali ich posledné dieťa po veku 35 rokov mali vyššie skóre v kognitívnych testoch a verbálnej pamäti.

Vedci tiež zistili, že ženy, ktoré mali viac ako jedno dieťa mali vyššie skóre v kognitívnych testoch než matky s jedným dieťaťom. Ženy, ktorí mali svoje prvé dieťa po veku 24 rokov, mali vyššie skóre v testoch uvažovania a riešenia problémov v strednom veku, než tie, ktorí porodili v mladšom veku.

Sila hormónov

Vedci zistili, že hormonálne zmeny v tehotenstve spôsobujú výrazné zmeny funkcie mozgu.

"Funkčné zmeny v mozgu vyvolané reprodukčnými skúsenosťami majú celoživotné následky, najmä pokiaľ ide o zlepšenie pamäti a učenia," píšu vedci. "Preto je biologicky možné, že neskoré tehotenstvo by mohlo ponúknuť ochranu proti úbytku kognitívnych funkcií v neskoršom živote."

Táto hypotéza je podporená ďalším výskumom vplyvu ženských pohlavných hormónov na kognitívne schopnosti. Napríklad bolo zistené, že ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu dlhšie ako desať rokov, sú lepšie v riešení problémov a majú lepšiu pamäť. Iné štúdie ukázali, že ženy, ktoré sa dostali do puberty neskôr, mali väčšiu pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby.

Rakovina prsníka

Na druhej strane je zaujímavé, že čím skôr žena porodí svoje prvé dieťa, tým nižšie je riziko vzniku rakoviny prsníka v neskoršom živote. Toto riziko sa zníži ešte viac, čím dlhšie žena dojčí.

Ženské prsníky sa vyvíjajú veľmi pomaly a udržiavajú si veľký podiel nediferencovaných buniek aj v dospelosti. Tieto bunky sú považované za náchylnejšie ku karcinogénom a ďalším toxínov. Ale akonáhle žena otehotnie, prsia úplne dozrú, aby sa pripravili na dojčenie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, dailymail.co.uk, medicaldaily.com, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

​Rýchly test odhalí, či vám hrozí predčasné úmrtie. Toto spravte na 10 sekúnd

DNES - 7:21Zdravie

Už po desiatich sekundách dokážete zistiť, či sa stanete obeťou smrteľných ochorení. Stačí sa postaviť na jednu nohu.

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

8 príznakov rakoviny pľúc, ktoré možno pozorovať už polroka pred diagnózou

VČERA - 20:56Zdravie

Rakovina pľúc patrí medzi najfatálnejšie typy onkologických ochorení na svete. Včasná diagnostika je kľúčom k zlepšeniu prognózy. Tieto príznaky preto nesmiete ignorovať.

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

Táto chyba pri grilovaní vás môže stáť zrak

20:04 26.06.2022Zdravie

Grilovacia sezóna sa rozbieha a niektoré chyby v úprave mäsa môžu mať pre vás ďalekosiahle následky.

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

Každá hodina tejto aktivity posilňuje riziko porážky o 14 percent

19:38 26.06.2022Zdravie

Mnohé sa dá spraviť preto, aby ste posilnili svoju prevenciu pred cievnou mozgovou príhodou. Rovnako si však niektorými aktivitami môžete uškodiť. Tieto škodia najviac.

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

Váš zmysel pre humor dokáže naznačovať riziko demencie

20:10 25.06.2022Zdravie

Tento nenápadný príznak demencie sa môže objaviť 9 rokov pred akýmikoľvek ďalšími príznakmi.