• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Británia chce pomôcť riešiť dôsledky útoku na horolezcov

  • 15:44 01.07.2013
  • BRATISLAVA
Británia chce pomôcť riešiť dôsledky útoku na horolezcov

Tragický teroristický útok údajných moslimských fundamentalistov na skupinu zahraničných turistov, ktorého obeťami sa 22. júna v Pakistane stali aj dvaja Slováci, bol jednou z tém pondelkového stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a splnomocnenej veľvyslankyne Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery.

Veľvyslankyňa vyjadrila úprimnú sústrasť v súvislosti s tragédiou a zároveň tlmočila pripravenosť britskej strany pomôcť pri riešení dôsledkov tohto nešťastia.

Slovenská strana podľa ministra Lajčáka ocení "akékoľvek informácie, ktoré by mohli viesť predovšetkým k spravodlivému potrestaniu páchateľov tohto zbabelého zločinu", informoval ďalej agentúru SITA tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí s britskou veľvyslankyňou počas stretnutia zhodnotili aktuálny stav vzájomných vzťahov, ktoré sú podľa nich veľmi intenzívne na všetkých úrovniach. Minister Miroslav Lajčák v tejto súvislosti potvrdil platnosť pozvania pre ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Williama Haguea na návštevu Slovenska.

S veľvyslankyňou diskutovali aj o európskej agende, vrátane návrhu Európskej komisie na predĺženie obdobia čerpania prostriedkov štrukturálnych fondov. Zhodnotili taktiež situáciu na západnom Balkáne, pričom Susannah Montgomery ocenila výnimočnú a veľmi užitočnú úlohu, ktorú v tomto regióne hrá Slovensko, dodal tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Pakistanskí ozbrojenci počas predposledného júnového víkendu zaútočili na skupinu zahraničných horolezcov. Incident pod osemtisícovkou Nanga Parbat podľa miestnych oficiálnych zdrojov neprežili desiati cudzinci vrátane dvoch Slovákov - Petra Šperku a Antona Dobeša, ako aj jeden pakistanský vodca. Páchatelia prezlečení za policajtov ich zastrelili zblízka v základnom tábore.

Údajní moslimskí fundamentalisti horolezcov prepadli ešte v sobotu 22. júna večer miestneho času v ťažko prístupnej oblasti na úpätí himalájskej veľhory, ktorá bola doteraz považovaná za bezpečnú. Miestne úrady na útok zareagovali evakuáciou zvyšných približne 40 horolezcov z Nanga Parbat a zrušením všetkých ďalších výstupov počas tohtoročnej letnej sezóny. K útoku sa prihlásil pakistanský Taliban a mala to byť pomsta. Polícia incident vyšetruje a zadržala už niekoľko podozrivých.

Vláda zorganizuje pre slovenské obete teroristického útoku v Pakistane štátne pohreby. Posledná rozlúčka so zosnulým záchranárom Petrom Šperkom bude v utorok 2. júla o 13:00 v kongresovej sále Grand Hotela Bellevue v Hornom Smokovci a s Antonom Dobešom v stredu 3. júla o 15:00 na miestnom cintoríne v Uhrovci.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kolíková: Miera nenávisti a agresie v spoločnosti prekračuje únosné hranice

Kolíková: Miera nenávisti a agresie v spoločnosti prekračuje únosné hranice

DNES - 10:15Domáce

Miera nenávisti a agresie v spoločnosti a na internete prekračuje únosné hranice. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.

COVID-19 môže zhoršiť chronické ochorenia, upozornila handlovská lekárka

COVID-19 môže zhoršiť chronické ochorenia, upozornila handlovská lekárka

DNES - 10:11Domáce

Prekonanie ochorenia COVID-19 môže u pacientov často zhoršiť i ich chronické ochorenia. Špecifickými sú pacienti s cukrovkou, ktorí musia prejsť z tabletiek na liečbu inzulínom.

Zubné ambulancie sú na omikron pripravené, tvrdí komora. Potrebné je objednávanie

Zubné ambulancie sú na omikron pripravené, tvrdí komora. Potrebné je objednávanie

DNES - 10:09Domáce

Slovenská komora zubných lekárov pripomína, že na vyšetrenie sa treba objednať aj v prípade, ak ide o akútny stav.

Korčok: Voči nenávistným prejavom musíme byť ostražití už pri ich zárodku

Korčok: Voči nenávistným prejavom musíme byť ostražití už pri ich zárodku

DNES - 9:46Domáce

Korčok pripomína, že jednou z priorít slovenskej diplomacie je pokračovať v boji proti všetkým formám rasizmu, xenofóbie a intolerancie a podporovať slobodu náboženského vyznania.

ŠTS vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

ŠTS vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

DNES - 9:25Domáce

Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd SR.