• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 26.4.2024Meniny má Jaroslava
Bratislava

Prečo kĺby vekom bolia

  • 10:20 12.10.2016
  • Bratislava
Prečo kĺby vekom bolia

Osteoartróza, ktorá sa prejavuje najmä bolesťou a stratou pohyblivosti kĺbov, postihuje so stúpajúcim vekom takmer každého človeka.

Svetový deň osteoartrózy (12. október) nám pripomína, ako môžeme vznik choroby oddialiť a ak sa už prejaví, ako ju správne liečiť.

V ľudskom tele máme asi 230 kĺbov. Najmä tie používanejšie potrápia v priebehu života väčšinu ľudí bolesťou a ťažšou pohyblivosťou v dôsledku degeneratívneho ochorenia – osteoartrózy.

Osteoartróza je najčastejšie ochorenie pohybového aparátu vo svete. Na Slovensku ročne pribudne okolo 10 000 nových pacientov s touto diagnózou. Vo veku 70 - 80 rokov postihuje osteoartróza takmer 90 % obyvateľstva.“ hovorí prof. MUDr. Milan Kokavec ,PhD., prezident Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti (SOTS).

Pri tomto nezápalovom ochorení dochádza k postupnej strate ochrannej kĺbovej chrupky, čím sa poškodzuje aj kĺbové puzdro a jeho výstelka, kosť, svaly i šľachy okolo kĺbov. Postihnutý kĺb bolí, býva stuhnutý, rýchlo stráca svoju pohyblivosť a funkciu. Artróza je dokonca jednou z troch najčastejších príčin invalidity a obmedzenia hybnosti. Aj v menej pokročilých štádiách znižuje kvalitu života a obmedzuje človeka pri každodenných činnostiach, nemôže chodiť, pracovať, často dokonca ani spávať. Dôsledkom osteoartrózy je potom nárast hmotnosti, ale aj zhoršenie srdcovocievnych ochorení či cukrovky.

Osteoartróza sa nedá celkom vyliečiť, no jej priebeh dokáže ovplyvniť zmena životného štýlu a liečba. Cieľom je spomaliť, zastaviť, prípadne až zvrátiť postup ochorenia, zmierniť bolesť, potlačiť zápal, ktorý v poškodenom kĺbe vznikol a samozrejme zachovať alebo zlepšiť kvalitu života. Základom liečby je dodržiavanie životosprávy, cvičenie, zníženie hmotnosti, pohybová či fyzikálna liečba. Ak má človek bolesti, môže užívať lieky s rýchlym a krátkodobým účinkom, ako sú analgetiká, protizápalové lieky, glukokortikoidy, či slabé opioidy. Pôsobia proti bolesti, no funkčnosť kĺbu neovplyvňujú a majú riziko nežiaducich účinkov. Naopak – lieky na osteoartrózu s dlhodobým účinkom – napr. kyselina hyalurónová, kolagén či chondroitín pôsobia proti príznakom a zároveň aj podporujú spomalenie či dokonca zastavenie deštrukcie chrupky.

Jednou z liečebných možností osteoartrózy je tzv. viskosuplementácia, čo znamená upravenie a podporenie prirodzených „zdravých“ funkcií kĺbovej tekutiny pomocou injekcií kyseliny hyalurónovej, ktoré sa pichajú priamo do kĺbu. Práve táto kyselina je totiž základnou zložkou povrchu chrupky a kĺbovej tekutiny zdravého kolena, no v dôsledku osteoartrózy svoje vlastnosti stráca.

Na trhu existuje viacero prípravkov s obsahom kyseliny hyalurónovej a líšia sa od seba zotrvaním prípravku v kĺbe i rýchlosťou a dĺžkou účinku. Účinnejšie sú prípravky s vysokou molekulovou hmotnosťou, lebo sa pomalšie odbúravajú z kĺbu a majú lepšie vlastnosti proti deformácii.

Prípravky Synvisc a Synvisc-One od spoločnosti Sanofi obsahujú vysokomolekulovú kyselinu hyalurónovú, ktorá zlepšuje pohyblivosť kĺbov a na zníženie bolesti účinkuje dlhšie ako kortikoidy. Až do 1 roka od aplikácie spomaľuje progresiu artrózy a znižuje užívanie liekov proti bolesti. Svojimi vlastnosťami napodobňuje kĺbovú tekutinu mladého, zdravého kĺbu, nahrádza ju a dopĺňa. Obsahuje 20 % gélu, vďaka čomu ešte lepšie maže kĺb a tlmí nárazy počas pohybu. V závažných prípadoch, kedy sa nedá vyhnúť úplnej náhrade kolenného kĺbu, odďaľuje používanie Synvisc-One nutnosť operácie až o 3,8 roka. Účinnosť a bezpečnosť sa potvrdila v najrozsiahlejšom programe klinických štúdií spomedzi všetkých prípravkov určených na viskosuplementáciu“, uviedla Ing. Beáta Kujanová, komunikačná manažérka Sanofi.

Prípravky Synvisc a Synvisc-One sú na Slovensku legislatívne zaradené medzi zdravotnícke pomôcky a čiastočne ich prepláca zdravotná poisťovňa. Predpísať ich môže ortopéd, traumatológ či reumatológ.

Podpora zdravia kostí a kĺbov nie je len cieľom blížiaceho sa Svetového dňa osteoartrózy, ale aj trvale dôležitou témou z pohľadu Svetovej zdravotníckej organizácie.
WHO vyhlásilo pre roky 2000 – 2010 s predĺžením do roku 2020 Dekádu kostí a kĺbov, ktorej ciele presadzuje a podporuje aj Slovenská ortopedická a traumatologická spoločnosť. Kľúčovými oblasťami, ktorým sa Dekáda venuje, sú osteoartróza spolu s osteoporózou, reumatoidnou artritídou, bolesťou driekovej chrbtice a zlomeninami,“ približuje prof. MUDr. Milan Kokavec. „Cieľom je najmä zvýšiť informovanosť o náraste muskuloskeletálnych ochorení, motivovať ľudí, najmä mladých, k prechodu „od informovanosti k činom“ a splnomocniť obyvateľstvo k participácii na starostlivosti o svoje zdravie, ale aj vytvoriť čo najlepšie a najefektívnejšie medicínske postupy prevencie a liečby a tiež pochopiť a podporiť rozvoj vedy a vzdelania. Aktivity koordinujeme s medzinárodne akceptovanými odbornými spoločnosťami. Prezident Dekády kostí prof. Lars Lidgren zo Švédska dokonca navštívil v roku 2002 Bratislavu a bolo mu udelené čestné členstvo SOTS,“ dodáva prof. Milan Kokavec.

Svetový deň osteoartrózy, ktorý vyhlasuje Európska liga proti reumatizmu EULAR (European League Against Rheumatism) vždy 12. októbra, má v roku 2016 motto: „Budúcnosť je vo vašich rukách“. Aj keď sa vzniku osteoartrózy väčšinou nedá postupom veku celkom vyhnúť, svojim aktívnym prístupom môžeme vznik tohto ochorenia, jeho priebeh i rýchlosť postupu ovplyvniť.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR/PR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Aká je budúcnosť fotovoltických panelov?

Aká je budúcnosť fotovoltických panelov?

10:44 24.04.2024Tlačové správy

Fotovoltika je spôsob, ako meniť slnečné žiarenie priamo na elektrickú energiu. Práve tento proces sa stal kľúčovým v boji proti klimatickým zmenám a hľadaniu alternatívnych zdrojov energie.

Kúpele doma? Odpoveďou je sprchový set

Kúpele doma? Odpoveďou je sprchový set

22:33 05.03.2024Tlačové správy

Práca s energiou ľudského tela nie je len ezoterickou špecialitou.

Ako na efektívnu správu skladu: týmto chybám sa vyhnite

Ako na efektívnu správu skladu: týmto chybám sa vyhnite

12:30 02.02.2024Tlačové správy

Keď vám sklad nefunguje dobre, pripravujete sa o dosť veľa peňazí. V článku sa zameriame na typické situácie, kedy firmám peniaze unikajú, a pozrieme sa, ako sa dajú riešiť.

Správne fungovanie nervovej sústavy: Čo nepodceňovať?

Správne fungovanie nervovej sústavy: Čo nepodceňovať?

9:07 18.01.2024Tlačové správy

Nervová sústava je možno tou vôbec najdôležitejšou časťou nášho tela.

Aké typy kabeliek vám zaručene nesmú chýbať v šatníku?

Aké typy kabeliek vám zaručene nesmú chýbať v šatníku?

15:30 20.12.2023Tlačové správy

V dnešnej dobe nie je šatník kompletný bez niekoľkých štýlových kabeliek, ktoré nielen dopĺňajú váš outfit, ale tiež vám uľahčujú každodenný život.