• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Poslanci zmrazili na tri mesiace plat primátorovi Hagyarimu

  • 15:06 01.07.2013
  • PREŠOV
Poslanci zmrazili na tri mesiace plat primátorovi Hagyarimu

Primátorovi Prešova Pavlovi Hagyarimu mestskí poslanci zmrazili na tri mesiace plat na zákonné minimum.

Stalo sa tak na pondelkovom rokovaní mestského zastupiteľstva na návrh poslankyne Andrey Turčanovej (poslanecký klub KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd).

Dôvodom sú výsledky kontroly stavu verejných financií a majetku mesta Prešov vykonanej Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) SR za rok 2012.

Kontrola sa uskutočnila v mesiacoch február až apríl tohto roku. V programe pondelkového zastupiteľstva bola informácia o jej výsledku.

Poslanci prijali aj uznesenie, aby primátor predložil na septembrové zastupiteľstvo detailnejšiu správu o kontrole NKÚ, keďže v pondelok mali k dispozícii iba protokol o jej výsledku. Hagyari na rokovaní zastupiteľstva nebol, je na dovolenke.

NKÚ našiel závažné porušenia

Turčanová uviedla, že NKÚ našlo závažné porušenia, čo nestačí iba zobrať na vedomie. „Keďže za mesto je zodpovedný štatutár mesta, nielen vtedy, keď ho treba reprezentovať, ale zodpovedá aj za pochybenia mesta, preto som navrhla, aby sme na tri mesiace primátorovi zmrazili plat na zákonné minimum,“ uviedla poslankyňa. Jej návrh podporilo 15 poslancov, nikto nehlasoval proti, šesť poslancov sa zdržalo hlasovania a jeden poslanec nehlasoval. Pavel Hagyari má aktuálny plat 3 340 eur, zákonné minimum v jeho prípade je 2 568 eur.

Hlavný kontrolór mesta Alexander Ernst povedal, že správa NKÚ potvrdila potrebu zlepšiť finančnú disciplínu na mestskom úrade. Za najvážnejšie prešľapy považuje porušenia piatich zákonov. „Primátor prijímal rozpočtové opatrenia, na ktoré nemal oprávnenie, svojvoľne mimo zmlúv dal zálohy firmám, prijímali sa také záväzky, ktoré neboli kryté rozpočtom, bola daná dotácia v rozpore s vyhlásenou verejnou obchodnou súťažou. Týchto vecí bolo dosť,“ vyhlásil Ernst.

Stanovisko bude v septembri

Ernst verí, že v budúcnosti v spolupráci s útvarom hlavného kontrolóra, ktorý od pondelka riadi, bude čím menej dochádzať k takýmto prešľapom. Výsledky NKÚ budú podľa jeho vyjadrenia aj inšpiráciou pre prácu jeho útvaru, preto požiadal, aby poslanci dostali nielen protokol, ale celú správu NKÚ, aby sa mohli dozvedieť o detailoch zistených nedostatkov.

Viceprimátor René Pucher sa nechcel bližšie vyjadriť k výsledkom NKÚ. Podľa jeho slov sa touto správou budú bližšie zaoberať poslanci na zastupiteľstve v septembri, keď primátor k nej pripraví aj stanovisko a budú môcť dospieť aj ku konkrétnejším záverom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ŠTS vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

ŠTS vzal do väzby Mariána Magáta obvineného z extrémizmu

DNES - 9:25Domáce

Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

Milanová sa zapojí do medzinárodnej kampane #WeRemember

DNES - 8:33Domáce

Kampaň súvisí s Medzinárodným dňom pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. januára.

Budaj: Ľudia odovzdali už 40.000 zálohovaných pet fliaš a plechoviek

Budaj: Ľudia odovzdali už 40.000 zálohovaných pet fliaš a plechoviek

VČERA - 20:59Domáce

Od spustenia systému zálohovania pet fliaš a plechoviek 1. januára ich už ľudia odovzdali viac ako 40.000. V diskusii v TASR TV to konštatoval minister životného prostredia Ján Budaj.

Slovensko je podľa vedcov v 2. fáze vlny omikronu, na test sa bude čakať dlhšie

Slovensko je podľa vedcov v 2. fáze vlny omikronu, na test sa bude čakať dlhšie

VČERA - 19:49Domáce

Slovensko aktuálne vstupuje do druhej fázy vlny omikronu, pre ktorú nie sú kapacity testovania dostatočné.

Korčok verí, že sa napätá situácia na Ukrajine vyrieši diplomatickou cestou

Korčok verí, že sa napätá situácia na Ukrajine vyrieši diplomatickou cestou

VČERA - 19:09Domáce

Situácia na Ukrajine je napätá, ale šéf slovenského rezortu zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS) verí v jej vyriešenie diplomatickou cestou.