• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Únos Češiek majú údajne na svedomí extrémisti z Talibanu

  • 15:22 28.06.2013
  • PRAHA
Únos Češiek majú údajne na svedomí extrémisti z Talibanu

Extrémisti z hnutia Taliban zrejme stoja za únosom dvoch Češiek, ktoré pred viac ako 100 dňami zmizli v Pakistane. Myslí si to odborník na terorizmus Brit George Firth.

Jeho domnienku zdieľa aj člen britskej snemovne lordov Nazir Ahmed bojujúci proti väzneniu pakistanskej lekárky Áfie Sidíkíovej v USA, ktorej výmenu za prepustenie dvoch Češiek žiadajú ich únoscovia. "Situácia je horšia, ako keby chceli výkupné," povedal Firth pre server Lidovky.cz.

Sidíkíová vyštudovala v USA neurológiu a otvorene sympatizovala s Talibanom, neskôr bola obvinená z pokusu o zabitie amerických agentov a vojakov v Afganistane.

O podozrení, že Taliban Češky odvliekol do susedného Afganistanu informovali pakistanské média už v marci. Odvolávali sa na nemenovaný zdroj z pakistanského ministerstva vnútra a českú diplomaciu.

Hovorkyňa ministerstva zahraničia však informáciu opakovane dementovala. "Nikdy sme nič také nepotvrdili. Nemali sme, a ani nemáme, jedinú indíciu, ktorá by nás viedla k domnienke, že sú dievčatá v Afganistane v rukách Talibanu," uviedla Johana Grohová. Podľa Firtha jednou z možností českej strany je priame vyjednávanie s Talibanom. Situácia je však zložitá, pretože všetky tromfy držia v rukách únoscovia, zdôrazňuje Firth.

Video: Unesené Češky prehovorili na videu, ich životy sú v ohrození
Na internete sa objavilo video s dvoma mladými Češkami, ktorých pred tromi mesiacmi uniesli v Pakistane. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká sú na ňom zahalené v islamských šatkách a vyzývajú medzinárodné spoločenstvo, aby rešpektovalo práva moslimských žien. "Sme v dobrom stave, ale náš život je v ohrození," hovoria ženy na videozázname, ktorý podľa ich vlastných slov pochádza zo 16. apríla.

Na videu hovoria o Áfiji Siddíkíovej, odsúdenej v roku 2010 na 86 rokov väzenia, a vyzývajú na jej prepustenie. Video sa objavilo podľa Firtha možno práve teraz, pretože únoscovia doteraz cestovali, aby zahladili stopy a už sú na mieste, kde sa cítia bezpečne a prišiel čas na vznesenie požiadaviek.

Chrásteckú a Humpálovú uniesli v marci v pakistanskej provincii Balúčistan. Asi 120 kilometrov za hranicami s Iránom zastavila skupina ozbrojencov mikrobus a donútila Češky a vodiča, ktorého neskôr prepustili, prestúpiť do terénneho vozidla. Češky sú študentkami psychológie a cez Pakistan plánovali vycestovať až do susednej Indie. Svoju dobrodružnú cestu začali v Iráne, ktorý už predtým niekoľkokrát navštívili. Priatelia na ich podporu založili na Facebooku stránku s názvom Hanka a Tonča domov. Ľudia im tam vyjadrujú podporu a dúfajú v skoré vyriešenie prípadu a ponúkajú pomoc.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Spojenci avizujú opatrenia proti dodávke zbraní medzi Ruskom a KĽDR

Spojenci avizujú opatrenia proti dodávke zbraní medzi Ruskom a KĽDR

DNES - 6:40Zahraničné

Ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Južnej Kórey a Japonska plánujú podniknúť rázne opatrenia, aby zabránili možnej dohode o dodávke zbraní medzi Ruskom a Severnou Kóreou.

Zelenskyj vyzval kanadských poslancov na podporu Ukrajiny až do víťazného konca

Zelenskyj vyzval kanadských poslancov na podporu Ukrajiny až do víťazného konca

DNES - 6:28Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval Kanadu, aby vytrvala vo svojej podpore Kyjeva až do víťazného konca ukrajinskej obrannej vojny proti ruskej agresii.

Pilot stíhačky F-35 sa katapultoval a od obyvateľa volal na tiesňovú linku

Pilot stíhačky F-35 sa katapultoval a od obyvateľa volal na tiesňovú linku

DNES - 6:17Zahraničné

Pilot stratenej stíhačky F-35, patriacej americkému námorníctvu, zavolal na tiesňovú linku z domu v Charlestone v Južnej Karolíne, kam dopadol na padáku, informovala televízna stanica BBC.

Zelenskyj dostal počas návštevy Kanady prisľúb pomoci za vyše 450 miliónov eur

Zelenskyj dostal počas návštevy Kanady prisľúb pomoci za vyše 450 miliónov eur

DNES - 6:05Zahraničné

Kanadský premiér Justin Trudeau prisľúbil ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému pomoc pre Ukrajinu v hodnote presahujúcej 450 miliónov eur.

Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

Morawiecki odkazuje Zelenskému, aby neurážal Poľsko

VČERA - 22:03Zahraničné

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok odkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, aby neurážal Poľsko a jeho obyvateľov.