• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Návrh bankovej novely nie je podľa NBS diskriminačný

  • 11:16 25.02.2013
  • BRATISLAVA
Návrh bankovej novely nie je podľa NBS diskriminačný

Návrh novely zákona o bankách, ktorý zakazuje pobočkám poskytovať osobitné hypotekárne úvery, nepovažuje Národná banka Slovenska za diskriminačný.

Reagovala tak na minulotýždňové vyjadrenia Slovenskej bankovej asociácie.

Osobitné hypotekárne úvery v súčasnosti na Slovensku neposkytuje podľa centrálnej banky žiadna pobočka zahraničnej banky.

Na trhu bývania môže podľa národnej banky konkurovať inými úvermi na bývanie, pričom osobitné hypotekárne úvery tvoria len 30 % úverov na bývanie.
Novela chráni spotrebiteľa

Poskytovanie osobitných hypotekárnych úverov pobočkami zahraničných bánk je aj v súčasnosti spojené s určitými obmedzeniami, čoho dôsledkom je, že ani jedna pobočka zahraničnej banky o takéto povolenie ani nepožiadala. Pobočky zahraničných bánk majú zvýhodnené postavenie vo viacerých iných oblastiach.

Na rozdiel od domácich bánk a dcérskych spoločností zahraničných bánk nemusia na Slovensku podľa centrálnej banky investovať žiadny vlastný kapitál. Takýto model, bez potreby investovania kapitálu na Slovensku a využívania možnosti získať pre klienta pobočky prostriedky zo štátneho rozpočtu SR, považuje NBS za nevyvážený a deformujúci konkurenčné prostredie.

Podľa centrálnej banky je navrhovaná novela zákona v záujme zabezpečenia a zachovania ochrany spotrebiteľa. Ak by sa takáto zmena neprijala, pre klienta by mohli nastať podľa NBS výrazné komplikácie, a to najmä pri uzatváraní zmlúv a vymáhaní nárokov zo zmlúv. "Upozorňujeme tiež na riziko, že zmluvy nemusia byť uzavreté podľa slovenského práva a vymáhateľné na Slovensku,“ uvádza sa v stanovisku NBS.

Zároveň vníma aj ďalšie významné riziká pre klienta, najmä pri transformácii dcérskych spoločností zahraničných bánk na pobočky zahraničných bánk. V prípade zlyhania banky, ktorá na Slovensku pôsobí formou pobočky, môže pre klientov nastať dodatočná komplikácia spojená s výplatou nedostupných vkladov.
Pobočky nemajú vlastný kapitál

Okrem uvedených rizík má transformácia dcérskych spoločností na pobočky negatívny dopad aj na finančnú stabilitu. Pobočky nemajú právnu subjektivitu a nedisponujú žiadnym vlastným kapitálom.

Dôsledkom je podľa národnej banky automatický a okamžitý prenos všetkých rizík bankovej skupiny na jej pobočku. Takéto riziko Národná banka Slovenska nemôže ani zmierniť, ani ovplyvniť.

Transformáciou dcérskych spoločností na pobočky sa vytvorí priestor na presun kapitálu a likvidných aktív do materských spoločností, čo môže narušiť súčasnú priaznivú finančnú situáciu slovenského bankového sektora.

Vláda v stredu schválila novelu zákona o bankách, ktorá okrem iného navrhuje vypustiť zo zákona vykonávanie osobitných hypotekárnych obchodov pobočkami zahraničných bánk, vzhľadom na špecifický charakter týchto obchodov.

V prípade, že banka, ktorá poskytuje osobitné hypotekárne obchody, ukončí svoju činnosť a pretransformuje sa na pobočku zahraničnej banky, čím jej pohľadávky a záväzky prevezme nástupnícka zahraničná banka, nároky klientov z hypotekárnych obchodov zostávajú až do vysporiadania týchto obchodov zachované.

No nové hypotekárne obchody by už pobočka nemala vykonávať. Transformáciu na pobočku zahraničnej banky plánuje napríklad UniCredit Bank Slovakia.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Do Česka opäť prúdi ruská ropa

Do Česka opäť prúdi ruská ropa

VČERA - 21:46Ekonomické

V piatok o 20.00 h opäť začala prúdiť do Českej republiky ruská ropa.

Obchodný reťazec sťahuje z predaja melón, zákazníci by ho nemali konzumovať

Obchodný reťazec sťahuje z predaja melón, zákazníci by ho nemali konzumovať

VČERA - 20:53Ekonomické

Dyňa červená nevyhovela laboratórnym rozborom.

V Nemecku oznámili nové nariadenia na úsporu energie

V Nemecku oznámili nové nariadenia na úsporu energie

VČERA - 15:47Ekonomické

Nemecké verejné budovy sa majú vykurovať maximálne na 19 stupňov Celzia.

Za zastávky rýchlikov v Leopoldove a Piešťanoch je 7000 ľudí, ÚHP zmeny obhajuje

Za zastávky rýchlikov v Leopoldove a Piešťanoch je 7000 ľudí, ÚHP zmeny obhajuje

VČERA - 13:30Ekonomické

Za zachovanie zastávok diaľkových vlakov osobnej prepravy na železničných staniciach v Leopoldove a v Piešťanoch je vyše 7000 ľudí.

Predstavili víťazný návrh obnovy kúpeľov Sliač, danú podobu majú mať o 10 rokov

Predstavili víťazný návrh obnovy kúpeľov Sliač, danú podobu majú mať o 10 rokov

VČERA - 12:25Ekonomické

Bratislavský ateliér Between sa stal víťazom architektonickej súťaže na obnovu Kúpeľov Sliač. Uspel medzi návrhmi 11 súťažných podkladov, ktoré sa v termíne do súťaže prihlásili.