• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 3.12.2020Meniny má Oldrich
Bratislava

Dramaticky sa ochladí, teploty klesnú aj o pätnásť stupňov

  • 8:05 24.06.2013
  • BRATISLAVA
Dramaticky sa ochladí, teploty klesnú aj o pätnásť stupňov

Horúce letné počasie minulého týždňa územie Slovenska opustí a dramaticky sa ochladí. Na svojej stránke o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).


V pondelok bude zvlnené frontálne rozhranie smerovať cez strednú Európu na východ.

Počas dňa nás bude sprevádzať oblačné až polooblačné počasie. Na krajnom západe a postupne aj na ostatnom území, oblačné až zamračené. Na mnohých miestach sa vyskytnú prehánky alebo dážď.

SHMÚ vydal na tento deň 1. stupeň výstrahy pred dažďom pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky, Prešovský a Žilinský kraj. Výstraha pred vetrom platí pre Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky a Nitriansky kraj, kde vietor počas dňa dosiahne rýchlosť 60 až 90 km/h. Meteorológovia varujú pred búrkami v Banskobystrickom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Predpokladá sa, že v pondelok spadne 30 až 50 mm zrážok.

Najvyššia denná teplota vystúpi na 22 až 28 stupňov Celzia, na západe 15 až 21 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m bude okolo 13 stupňov Celzia.

Zafúka prevažne severný vietor do 20 kilometrov za hodinu. Na západe bude fúkať rýchlosťou 10 až 30 kilometrov za hodinu, tu môže miestami v nárazoch dosiahnuť až do rýchlosti 55 kilometrov za hodinu.

V utorok sa ochladí, tlaková níž sa presunie cez Maďarsko a Slovensko na sever. Treba počítať s prevažne zamračenou oblohou a na mnohých miestach s dažďom, prehánkami, ojedinele aj búrkami.

Denná teplota dosiahne 15 až 20 stupňov Celzia, okrem východu, kde bude teplejšie, a to 20 až 25 stupňov.

Zaveje prevažne južný vietor do 18 kilometrov za hodinu, na západe severozápadný až severný vietor rýchlosťou 10 až 30 kilometrov za hodinu. V nárazoch však môže dosiahnť rýchlosť až aj 55 kilometrov za hodinu.

V stredu sa ochladí ešte viac. Do strednej Európy sa od západu rozšíri výbežok vyššieho tlaku vzduchu a súčasne nad naše územie prenikne chladný a vlhký vzduch od západu.

Obloha bude zamračená, na mnohých miestach sa objavia prehánky alebo občasný dážď. Denná teplota klesne na 13 až 18 stupňov, na juhovýchode na okolo 20 stupňov.

Fúkať bude severozápadný až severný vietor 5 až 25 kilometrov za hodinu, miestami v nárazoch až okolo 45 kilometrov za hodinu. Na východe dopoludnia zafúka slabý južný vietor.

Štvrtok zostane chladný. Do strednej Európy bude od západu naďalej zasahovať výbežok vyššieho tlaku vzduchu.

Slovensko čaká premenlivá oblačnosť a miestami prehánky alebo občasný dážď. Denná teplota dosiahne 15 až 21 stupňov Celzia.

V piatok prúdenie chladného vzduchu od severozápadu do našej oblasti zoslabne. Obloha bude jasná až polojasná. Denná teplota vystúpi 18 až 24 stupňov.

V sobotu sa nad našou oblasťou bude udržiavať oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Súčasne sa bude nad severnou Európou prehlbovať brázda nízkeho tlaku vzduchu. Počasie bude jasné až polojasné, postupne začne pribúdať oblačnosť a ojedinele sa vyskytnú prehánky. Denná teplota dosiahne 19 až 25 stupňov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Baránik chce kontrolu prokuratúry vládou, o návrhu má ešte hovoriť koalícia

Baránik chce kontrolu prokuratúry vládou, o návrhu má ešte hovoriť koalícia

DNES - 15:22Domáce

Poslanec Národnej rady SR Alojz Baránik navrhuje, aby verejnú kontrolu nad činnosťou prokuratúry vykonávali parlament a vláda alebo v jej mene člen vlády.

Prezidentka kritizuje pokusy o zásadné zmeny Ústavy bez poctivej debaty

Prezidentka kritizuje pokusy o zásadné zmeny Ústavy bez poctivej debaty

DNES - 14:55Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová kritizuje pokusy o zásadné zmeny Ústavy SR, ktoré v Národnej rade SR prichádzajú na poslednú chvíľu, bez poctivej debaty.

OĽANO: Otváranie škôl nepovažujeme za otázku politickú, ale odbornú

OĽANO: Otváranie škôl nepovažujeme za otázku politickú, ale odbornú

DNES - 14:11Domáce

Otváranie škôl nepovažuje koaličné hnutie OĽANO za otázku politickú, ale odbornú epidemiologickú, ktorú má riešiť epidemiologické konzílium, pandemická komisia a ústredný krízový štáb.

Foto: Stratilo sa 15-ročné dievča, rodičom sa neozvalo viac ako deň

Foto: Stratilo sa 15-ročné dievča, rodičom sa neozvalo viac ako deň

DNES - 13:39Domáce

Polícia má informáciu, na ktorých miestach by sa tínedžerka mohla vyskytovať. Verejnosť žiada o súčinnosť pri pátraní.

Počet kandidátov na generálneho prokurátora sa znížil, potvrdil ústavnoprávny výbor

Počet kandidátov na generálneho prokurátora sa znížil, potvrdil ústavnoprávny výbor

DNES - 13:32Domáce

Poslanci majú kandidáta na generálneho prokurátora voliť vo štvrtok.