• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 5.8.2020Meniny má Hortenzia
16°Bratislava

Schwarzenberg verí, že prezident nehodí vidly do demokracie

  • 21:13 23.06.2013
  • PRAHA
Schwarzenberg verí, že prezident nehodí vidly do demokracie

Zeman nosí v hlave mená štyroch ľudí

Český prezident Miloš Zeman nosí v hlave mená štyroch ľudí, ktorí by prípadne mohli viesť vládu odborníkov. Zeman to povedal v obnovených Hovoroch z Lán, ktoré vysielal Radiožurnál. Odmietol síce povedať, či bude variantu "úradníckej vlády" presadzovať, ale z jeho slov bolo jasné, že by sa mu takéto riešenie súčasnej situácie páčilo najviac.

"Duševne príčetný prezident, za ktorého sa stále považujem, by mal poveriť rešpektovanú osobnosť. A tá nemusí mať nutne politický mandát. Ja mám v hľadáčiku štyri rešpektované osobnosti," vyhlásil Zeman. Konkrétne mená ale nepovedal. "V zásade mám jasno a moje rozhodnutie bude také, ktoré nesklame mojich voličov v prezidentských voľbách," uviedol podľa iDNES.cz český prezident, ktorý označil úradnícku vládu za "reálnu variantu".

Zeman opakovane povedal, že rozhodnutie, ktoré označil za zatiaľ svoje najťažšie, oznámi v utorok na tlačovej konferencii. Pokiaľ český prezident Miloš Zeman vymenuje Miroslavu Němcovú za predsedníčku vlády, získa TOP 09 pozíciu šéfa Poslaneckej snemovne a hlasovať sa o ňom v parlamente bude ešte predtým, než vláda požiada poslancov o dôveru.

Dohodli sa na tom lídri ODS, TOP 09 a strany LIDEM pri večerných rokovaniach v Břevnovskom kláštore. "Tri strany sa za mňa postavili. Oceňujem to a vítam," povedala Němcová po schôdzke, ktorá trvala necelú hodinu a pol.

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg pridal po koaličnej schôdzke svoj názor, čo Zeman urobí. "Ako demokrat bude rešpektovať ústavné zvyklosti. Každý iný prístup by bol prekvapivý. Nepredpokladám, že by hodil vidly do demokratického procesu," vyhlásil v sobotu večer minister zahraničia.

Schwarzenberg však okrem toho prišiel i s jednou novou informáciou. Zemanovi podľa neho bude stačiť, keď koalícia potvrdí, že disponuje stovkou hlasov. "Sto postačuje, to nám i povedal," tvrdí šéf TOP 09. Či je to pravda, to sa ukáže najskôr až v utorok, keď chce prezident Zeman zverejniť svoj ďalší postup. "Môže sa ukázať, že dnešné rokovanie a jeho obsah bol len hypotetický," uviedla po schôdzke predsedníčka strany LIDEM Karolína Peake.

V rovnakom čase rokoval o pár desiatok kilometrov ďalej na zámku v Lánoch Zeman so zástupcami ČSSD Bohuslavom Sobotkom a Michalom Haškom. Sociálni demokrati odmietli možnosť, že by podporili úradnícku vládu, ktorú podľa Schwarzenberga preferuje prezident. Širšie vedenie ČSSD sa v sobotu zhodlo na tom, že nová vláda má vzísť až z nových volieb.

Informoval o tom český portál iDNES.cz
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Libanonský prezident zvolal krízové zasadnutie vlády, Dijáb chce vyšetrovací tím

Libanonský prezident zvolal krízové zasadnutie vlády, Dijáb chce vyšetrovací tím

DNES - 6:34Zahraničné

Libanonský prezident Michel Aún zvolal na stredu krízové zasadnutie vlády, ktoré bude venované dôsledkom utorkového mohutného výbuchu v bejrútskom prístave.

Trump: Americkí generáli si myslia, že v Bejrúte explodovala bomba

Trump: Americkí generáli si myslia, že v Bejrúte explodovala bomba

DNES - 6:09Zahraničné

Zástupcovia rezortu obrany USA odmietli Trumpov výrok o "útoku" v Bejrúte.

Počet mladých ľudí s COVID-19 sa za päť mesiacov strojnásobil

Počet mladých ľudí s COVID-19 sa za päť mesiacov strojnásobil

VČERA - 21:43Zahraničné

Mladí ľudia, ktorí navštevujú pláže a nočné kluby, prispievajú k nárastu nových prípadov ochorenia COVID-19.

Írsko odložilo otvorenie barov, klubov a kasín pre rastúci počet prípadov nákazy

Írsko odložilo otvorenie barov, klubov a kasín pre rastúci počet prípadov nákazy

VČERA - 21:29Zahraničné

Írsko v utorok odložilo uvoľňovanie epidemiologických opatrení z dôvodu nárastu počtu nových prípadov nákazy koronavírusom. Oznámil to premiér Micheál Martin, ktorého citovala agentúra AFP.

Vakcína proti Covid-19 si v EÚ vyžiada vyše miliardy striekačiek a ihiel

Vakcína proti Covid-19 si v EÚ vyžiada vyše miliardy striekačiek a ihiel

VČERA - 21:17Zahraničné

Očkovanie proti COVID-19 by v Európe mohol ohroziť nedostatok striekačiek a ihiel.