• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 3.12.2020Meniny má Oldrich
Bratislava

Schwarzenberg verí, že prezident nehodí vidly do demokracie

  • 21:13 23.06.2013
  • PRAHA
Schwarzenberg verí, že prezident nehodí vidly do demokracie

Zeman nosí v hlave mená štyroch ľudí

Český prezident Miloš Zeman nosí v hlave mená štyroch ľudí, ktorí by prípadne mohli viesť vládu odborníkov. Zeman to povedal v obnovených Hovoroch z Lán, ktoré vysielal Radiožurnál. Odmietol síce povedať, či bude variantu "úradníckej vlády" presadzovať, ale z jeho slov bolo jasné, že by sa mu takéto riešenie súčasnej situácie páčilo najviac.

"Duševne príčetný prezident, za ktorého sa stále považujem, by mal poveriť rešpektovanú osobnosť. A tá nemusí mať nutne politický mandát. Ja mám v hľadáčiku štyri rešpektované osobnosti," vyhlásil Zeman. Konkrétne mená ale nepovedal. "V zásade mám jasno a moje rozhodnutie bude také, ktoré nesklame mojich voličov v prezidentských voľbách," uviedol podľa iDNES.cz český prezident, ktorý označil úradnícku vládu za "reálnu variantu".

Zeman opakovane povedal, že rozhodnutie, ktoré označil za zatiaľ svoje najťažšie, oznámi v utorok na tlačovej konferencii. Pokiaľ český prezident Miloš Zeman vymenuje Miroslavu Němcovú za predsedníčku vlády, získa TOP 09 pozíciu šéfa Poslaneckej snemovne a hlasovať sa o ňom v parlamente bude ešte predtým, než vláda požiada poslancov o dôveru.

Dohodli sa na tom lídri ODS, TOP 09 a strany LIDEM pri večerných rokovaniach v Břevnovskom kláštore. "Tri strany sa za mňa postavili. Oceňujem to a vítam," povedala Němcová po schôdzke, ktorá trvala necelú hodinu a pol.

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg pridal po koaličnej schôdzke svoj názor, čo Zeman urobí. "Ako demokrat bude rešpektovať ústavné zvyklosti. Každý iný prístup by bol prekvapivý. Nepredpokladám, že by hodil vidly do demokratického procesu," vyhlásil v sobotu večer minister zahraničia.

Schwarzenberg však okrem toho prišiel i s jednou novou informáciou. Zemanovi podľa neho bude stačiť, keď koalícia potvrdí, že disponuje stovkou hlasov. "Sto postačuje, to nám i povedal," tvrdí šéf TOP 09. Či je to pravda, to sa ukáže najskôr až v utorok, keď chce prezident Zeman zverejniť svoj ďalší postup. "Môže sa ukázať, že dnešné rokovanie a jeho obsah bol len hypotetický," uviedla po schôdzke predsedníčka strany LIDEM Karolína Peake.

V rovnakom čase rokoval o pár desiatok kilometrov ďalej na zámku v Lánoch Zeman so zástupcami ČSSD Bohuslavom Sobotkom a Michalom Haškom. Sociálni demokrati odmietli možnosť, že by podporili úradnícku vládu, ktorú podľa Schwarzenberga preferuje prezident. Širšie vedenie ČSSD sa v sobotu zhodlo na tom, že nová vláda má vzísť až z nových volieb.

Informoval o tom český portál iDNES.cz
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zamestnanca vyšetrovanej čističky našli bez známok života

Zamestnanca vyšetrovanej čističky našli bez známok života

DNES - 14:22Zahraničné

Zamestnanec vyšetrovanej čističky spáchal samovraždu.

Fauci: Británia testy vakcíny spoločnosti Pfizer nepreskúmala dostatočne

Fauci: Británia testy vakcíny spoločnosti Pfizer nepreskúmala dostatočne

DNES - 13:27Zahraničné

Popredný americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci kritizoval Britániu v súvislosti so schválením vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Chorvátsko hlásilo rekordných 4534 nových prípadov nákazy koronavírusom

Chorvátsko hlásilo rekordných 4534 nových prípadov nákazy koronavírusom

DNES - 12:19Zahraničné

V Chorvátsku zaznamenali za posledných 24 hodín rekordných 4534 nových prípadov nákazy koronavírusom. Hlásili aj 48 úmrtí súvisiacich s infekciou. Vo štvrtok dopoludnia o tom informoval štátny krízový štáb.

Merkelová žiali nad stratou

Merkelová žiali nad stratou "veľkého Európana"

DNES - 11:18Zahraničné

Merkelová smúti nad stratou priateľa Nemecka a "veľkého Európana", citovala z odkazu na Twitteri tlačová agentúra AFP.

Izrael zaznamenal prvýkrát za posledné týždne vyše 1500 denných prípadov nákazy

Izrael zaznamenal prvýkrát za posledné týždne vyše 1500 denných prípadov nákazy

DNES - 9:51Zahraničné

Počet nových denných prípadov nákazy koronavírusom v Izraeli presiahol prvýkrát za celé týždne 1500. Vo štvrtok to oznámilo izraelské ministerstvo zdravotníctva.