• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.10.2019Meniny má Kristián
Bratislava

Čínska skupina CEFC potvrdila prevzatie Žďasu, nahradila Slovákov

  • 19:20 10.08.2016
  • Praha
Čínska skupina CEFC potvrdila prevzatie Žďasu, nahradila Slovákov

Spoločnosť CEFC už ovláda futbalový klub Slavia, Pivovary Lobkowicz, podiel má aj v spoločnostiach Travel Service a Invia.

Čínsky investor s konečnou platnosťou prevzal strojársky podnik Žďas zo Žďáru nad Sázavou. Spoločnosť CEFC potvrdila očakávanú udalosť v tlačovej správe. V Česku už ovláda futbalový klub Slavia, Pivovary Lobkowicz, podiel má aj v spoločnostiach Travel Service a Invia.cz. Informoval o tom server iDNES.cz.

Čínska spoločnosť kúpila strojársky podnik od slovenského magnáta Vladimíra Sotáka a jeho skupiny Železiarne Podbrezová. Okrem Žďasu získala aj jeho dcérsku spoločnosť TS Plzeň a väčšinový podiel v nemeckej pobočke ŽĎAS SGS GmbH.

Vladimír Soták Foto: TASR

Memorandum o spolupráci podpísali obe strany už 30. marca počas návštevy čínskeho prezidenta v Prahe. Protimonopolný úrad následne povolil transakciu v zjednodušenom konaní koncom júna. Záverečné rokovania o prevode sa uskutočnili v júli.

Generálny riaditeľ Žďasu Miroslav Šabart potvrdil, že šanghajská skupina prevezme českú firmu do konca prázdnin. Podľa jeho slov sa čakalo len na schválenie bánk.

Nový vlastník plánuje posilniť postavenie jednej z najväčších firiem Vysočiny na európskych a svetových trhoch a zvýšiť podiel exportu. "Naším cieľom je strojársky podnik s viac než 2500 zamestnancami úspešne rozvíjať a zaisťovať pre firmu nové zákazky," uviedla výkonná viceprezidentka CEFC Group (Europe) Company Marcela Hrdá, ktorá bude stáť na čele predstavenstva.

V dozornej rade dôjde k výmene slovenských zástupcov. Predsedom rady sa stane Jiang Bingsi, výkonný riaditeľ spoločnosti CEFC Group (Europe). V manažmente podľa informácií MF DNES skončí finančný riaditeľ Jaroslav Mačejovský, ktorý sa vracia do Podbrezovej.

Firma Žďas sa zameriava na tvarovacie stroje, kovacie a hydraulické lisy. Ďalej sú to zariadenia na spracovanie šrotu, spracovanie valcovaných výrobkov, odliatkov a nástrojov, predovšetkým pre automobilový priemysel.

Skupina CEFC už ovládla futbalovú Slaviu alebo Pivovary Lobkowicz a vstúpila aj do leteckej spoločnosti Travel Service, finančnej skupiny J&T, Médea Group a Empresa Media či najväčšieho českého predajcu zájazdov Invia.cz. Okrem toho sa stala aj partnerom českej futbalovej reprezentácie.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Sloboda zvierat víta zákaz cirkusov s divožijúcimi zvieratami

Sloboda zvierat víta zákaz cirkusov s divožijúcimi zvieratami

VČERA - 13:03Ekonomické

Sloboda zvierat víta prijatie zákona, ktorý na Slovensku od 1. novembra zakazuje výcvik a verejné vystupovanie levov, tigrov, medveďov a ďalších šeliem, primátov, slonov, žiráf, hrochov, nosorožcov a delfínov.

Britský parlament chce nové ekonomické odhady pred hlasovaním o brexite

Britský parlament chce nové ekonomické odhady pred hlasovaním o brexite

VČERA - 12:18Ekonomické

Finančný výbor britského parlamentu žiada ministerstvo financií v Londýne, aby vypracovalo nové ekonomické predpovede o nákladoch na odchod krajiny z Európskej únie.

Obchodný reťazec na Slovensku do konca roka skončí s igelitovými taškami

Obchodný reťazec na Slovensku do konca roka skončí s igelitovými taškami

15:39 17.10.2019Ekonomické

Spoločnosť plánuje nahradiť igelitové tašky ekologickými variantmi.

Danko: Keď budú mať banky zachovaný odvod, bude na dôchodcov aj na iné veci

Danko: Keď budú mať banky zachovaný odvod, bude na dôchodcov aj na iné veci

14:42 17.10.2019Ekonomické

Keď budú mať banky zachovaný odvod, bude aj na dôchodcov a bude aj na iné veci v tomto štáte. Skonštatoval to po schválení zvýšenia minimálneho dôchodku z dielne SNS predseda strany a Národnej rady SR Andrej Danko.

Vedenie Jaguaru a odbory sa dohodli na zvýšení miezd i príplatkov

Vedenie Jaguaru a odbory sa dohodli na zvýšení miezd i príplatkov

13:42 17.10.2019Ekonomické

Jaguar Land Rover Slovakia, s. r. o., a Moderné odbory AIOS Jaguar Land Rover Slovensko sa dohodli na podpísaní novej Kolektívnej zmluvy, ktorá je platná od začiatku tohto mesiaca do konca októbra 2022.