• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
12°Bratislava

Iránci nahradili Ahmadínedžáda umierneným Rauháním

  • 19:58 15.06.2013
  • TEHERÁN
Iránci nahradili Ahmadínedžáda umierneným Rauháním

Nástupcom iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, ktorému sa končí druhé a zároveň posledné funkčné obdobie, sa stane umiernený klerik Hassan Rauhání. Vyplýva to z výsledkov volieb, ktoré zverejnili v sobotu. V prvom kole podľa nich Rauhání získal viac ako 50 percent hlasov a vypísanie druhého kola tak nebude potrebné.

Volebná komisia stanovila účasť na úrovni viac ako 72 percent z celkového počtu 50 miliónov oprávnených voličov v Iráne. Nového prezidenta by mal najvyšší duchovný líder islamskej republiky ajatolláh Alí Chameneí vymenovať 3. augusta. Rauhání následne zloží slávnostnú prísahu aj v parlamente.

Rauháního rivali získali rádovo menej hlasov, ako hlavný favorit volieb. Na druhom mieste sa umiestnil teheránsky starosta Mohammad Kalibáf, ktorému dalo hlas 16 percent voličov. Nasleduje tajomník Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Saíd Džalílí a štvrté miesto obsadil niekdajší šéf Revolučných gárd Mohsen Rézaí. Až na piatej priečke skončil Alí Akbar Velájátí, ktorý je Chameneího zahraničnopolitickým poradcom.

Budúceho prezidenta Rauháního analytici označujú za umierneného reformistu. Šesťdesiatštyriročný politik v minulosti pôsobil ako poslanec ale aj ako hlavný vyjednávať pre iránsky jadrový program. Jedným z jeho hlavných predvolebných sľubov bolo dosiahnutie zmiernenia medzinárodných sankcií, ktoré na Teherán uvalili mocnosti práve pre jeho nukleárny program. Irán sa aj preto zmieta v ekonomickej kríze - bojuje s vysokou nezamestnanosťou ale najmä obrovskou infláciou spôsobenou znehodnocovaním vlastnej meny.

Tohtoročné voľby v Iráne nemonitorovali žiadni zahraniční pozorovatelia a neexistujú preto dôkazy, že hlasovanie prebehlo v poriadku. Podľa spravodajskej stanice BBC úrady zabránili vychádzaniu viacerých reformistických novín a zadržali niekoľkých novinárov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

DNES - 18:26Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok predstavil nový plán na lepšie hospodárenie s vodou a zdôraznil, že ani súčasné demonštrácie reformy nezastavia.

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

DNES - 18:21Zahraničné

Ruský zoznam takzvaných "nepriateľských krajín", na ktorom sú všetky členské krajiny Európskej únie, vrátane Maďarska, bol zostavený ruskou vládou či prezidentskou administratívou už pred viacerými mesiacmi.

Pápež František: Mier musí byť najvyšším  cieľom

Pápež František: Mier musí byť najvyšším cieľom

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vo videoodkaze o konflikte na Ukrajine povedal, že táto vojna je "šialenstvo" a "dokonca aj v prípadoch sebaobrany musí byť najvyšším cieľom mier".

Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu BR OSN v New Yorku

Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu BR OSN v New Yorku

DNES - 17:12Zahraničné

Moskva vo štvrtok oznámila, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov bude predsedať zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN v apríli.

Tragédia počas výcvikového letu: Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov si vyžiadala deväť obetí

Tragédia počas výcvikového letu: Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov si vyžiadala deväť obetí

DNES - 16:23Zahraničné

Deväť obetí si vyžiadala stredajšia havária dvoch vojenských vrtuľníkov Blackhawk na juhozápade amerického štátu Kentucky.