• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
12°Bratislava

Turecká vláda chce mená ľudí, ktorí ošetrovali demonštrantov

  • 15:52 14.06.2013
  • ANKARA
Turecká vláda chce mená ľudí, ktorí ošetrovali demonštrantov

Zástupcovia tureckého hnutia organizujúceho protesty proti tamojšej konzervatívnej vláde sa v noci zo štvrtka na piatok opäť stretli s premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý sa s nimi snažil vyriešiť čoraz napätejšiu situáciu po tom, ako aktivisti okupujúci park na námestí Taksim v Istanbule odignorovali jeho "poslednú" výzvu, aby odišli.

Turecké televízie odvysielali zábery približne desiatky členov skupiny Taksim Dayanişmasi (Solidarita s Taksimom) vchádzajúcich do Erdoganovej rezidencie v Ankare, kde strávili niekoľko hodín.

Hovorca vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Hüseyin Çelik ubezpečil, že plánovaná prestavba parku, ktorá po zásahu polície proti aktivistom vyústila do protestov po celej krajine, sa nebude realizovať, kým občania nevyjadria svoj názor v referende.

Obrazom: Turecký premiér opäť rokoval s aktivistami


Ľudové hlasovanie vláda svojim odporcom ponúkla ešte v stredu, od čoho si sľubovala návrat situácie do normálu. Okupácia parku ako aj každodenné demonštrácie v Istanbule a Ankare však pokračujú. Hlavným predmetom protestov pritom nie je samotná prestavba parku, ale politický vývoj v krajine.

"Chceme vedieť, čo si myslia obyvatelia Istanbulu. Ich rozhodnutie je pre nás veľmi dôležité," povedal Çelik o referende. Turecké orgány tiež podľa neho čakajú na rozhodnutie súdu, ktorý koná na základe podnetu odporcov projektu.

V parku medzitým opäť nocovali tisíce aktivistov snažiacich sa zabrániť výrubu stromov. Poriadkové sily ešte v utorok získali kontrolu nad priľahlým priestranstvom, čo sa nezaobišlo bez násilných stretov s demonštrantami.

Vláda chce mená ľudí, ktorí ošetrovali demonštrantov

Turecké ministerstvo zdravotníctva chce zozbierať mená dobrovoľníkov, ktorí pomáhali poskytovať prvú pomoc demonštrantom protestujúcim proti vláde premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

V piatok o tom informoval turecký zväz združujúci lekárov, ktorý vládnym úradom odmieta poskytnúť požadované údaje.

"Informovali nás, že začali vyšetrovať improvizované kliniky, ktoré ošetrovali demonštrantov," uviedol Osman Öztürk z Tureckej lekárskej asociácie (TBB). Ministerstvo podľa neho lekárom nariadilo, aby "okamžite" poskytli mená zdravotníckych dobrovoľníkov.

Öztürk však prisľúbil, že úradom neposkytne "ani jedno" meno. "Na všetkých našich bratov, ktorí pracovali deň a noc a starali sa (o demonštrantov) bez strachu zo slzotvorného plynu a vodných diel, sme hrdí," uviedol na tlačovej konferencii v Istanbule. Podľa TBB počas dvojtýždňových demonštrácií utrpelo zranenia až takmer 7500 ľudí.

Erdogan vo štvrtok "naposledy" vyzval na odchod stovky aktivistov okupujúcich park na istanbulskom námestí Taksim, kde sa už takmer dva týždne konajú každodenné protivládne demonštrácie.

Urobil tak deň po tom, ako ponúkol vypísanie referenda o plánovanej prestavbe námestia, ktorá medzi obyvateľmi vyvolala vlnu odporu.

Erdoganova vláda si od všeľudového hlasovania sľubuje návrat situácie do normálu, hoci hlavným predmetom protestov nie je samotná prestavba parku, ale politický vývoj v krajine. Turecká opozícia obviňuje vládu z presadzovania nedemokratických reforiem smerujúcich k islamizácii spoločnosti.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

DNES - 18:26Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok predstavil nový plán na lepšie hospodárenie s vodou a zdôraznil, že ani súčasné demonštrácie reformy nezastavia.

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

DNES - 18:21Zahraničné

Ruský zoznam takzvaných "nepriateľských krajín", na ktorom sú všetky členské krajiny Európskej únie, vrátane Maďarska, bol zostavený ruskou vládou či prezidentskou administratívou už pred viacerými mesiacmi.

Pápež František: Mier musí byť najvyšším  cieľom

Pápež František: Mier musí byť najvyšším cieľom

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vo videoodkaze o konflikte na Ukrajine povedal, že táto vojna je "šialenstvo" a "dokonca aj v prípadoch sebaobrany musí byť najvyšším cieľom mier".

Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu BR OSN v New Yorku

Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu BR OSN v New Yorku

DNES - 17:12Zahraničné

Moskva vo štvrtok oznámila, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov bude predsedať zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN v apríli.

Tragédia počas výcvikového letu: Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov si vyžiadala deväť obetí

Tragédia počas výcvikového letu: Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov si vyžiadala deväť obetí

DNES - 16:23Zahraničné

Deväť obetí si vyžiadala stredajšia havária dvoch vojenských vrtuľníkov Blackhawk na juhozápade amerického štátu Kentucky.