• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
Bratislava

Ahmadínedžád končí, Iránci si volia nového prezidenta

  • 14:06 14.06.2013
  • Teherán
Ahmadínedžád končí, Iránci si volia nového prezidenta

V piatok volia obyvatelia Iránu nového prezidenta. Mnohí reformne zmýšľajúci Iránci avizovali, že sa na voľbách nezúčastnia pre zásahy bezpečnostných síl ako aj znemožnenie účasti bývalému prezidentovi Akbarovi Hášemímu Rafsandžánímu.


Rafsandžáního obľúbenosť prudko stúpla po tom, čo kritizoval krvavé zásahy proti demonštrantom protestujúcim v roku 2009 proti spornému znovuzvoleniu Mahmúda Ahmadíndežáda.

Proreformné noviny Etemád vo štvrtok citovali Rafsandžáního výzvu ľuďom, že by hlasovanie "nemali bojkotovať". Viaceré ďalšie noviny doniesli podobné jeho vyjadrenia.

Okrem Rafsandžáního sa na voľbách nesmie zúčastniť ani blízky poradca Ahmadínedžáda Esfandiár Rahím Mašájí.

Rozhodla o tom vplyvná Rada strážcov, ktorá spomedzi stoviek kandidátov nakoniec odobrila iba ôsmich, medzi nimi päticu konzervatívcov blízkych najvyššiemu vodcovi krajiny ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Ministerstvo vnútra o tom informovalo v máji bez akéhokoľvek vysvetlenia rozhodnutia mocného orgánu.

Dvaja kandidáti sa však medzičasom z volebného boja stiahli. Odstúpenie proreformného uchádzača o prezidentské kreslo Mohammada-Rezu Árefa pritom posilnilo šance umierneného klerika Hassana Rauháního, bývalého tajomníka Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť. Ten sa dostal medzi favoritov po tom, čo navyše získal verejnú podporu bývalých populárnych prezidentov Rafsandžáního ako aj Mohammada Chátamího.

Víťaz piatkových volieb nahradí dosluhujúceho prezidenta Mahmúda Ahmadíndežáda, ktorému iránska ústava nedovoľuje uchádzať sa o tretie funkčné obdobie. Šesťdesiatštyriročný Rauhání odmieta Ahmadínedžádov bojový prístup v zahraničných vzťahoch a zdieľa Rafsandžáního názor, že Irán si môže ponechať jadrový program a zároveň uvoľniť napätie so Západom.

Spolu s Rauháním kandidujú ešte štyria konzervatívci a jeden radikálny uchádzač o kreslo hlavy štátu. Z nich sú najvýznamnejší Chameneího poradca Alí Akbar Velájátí, teheránsky starosta Mohammad Báker Kálibáf či tajomník Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Saíd Džalílí, hlavný vyjednávač v medzinárodných rokovaniach o iránskom jadrovom programe.

Hlasovanie v prezidentských voľbách pre veľký záujem predĺžili

Iránske úrady predĺžili v piatok dobu hlasovania v prebiehajúcich prezidentských voľbách.

Hlasovacie miestnosti mali pôvodne uzavrieť o 18:00 miestneho času (15:30 SELČ), zostanú však otvorené dlhšie pre vysoký záujem voličov.

Minister vnútra Mustafa Muammad nepovedal, o koľko dlhšie budú môcť voliči hlasovať. Voľby podľa ministra zatiaľ prebiehajú bez problémov.

Ministerstvo vnútra priebežne nezverejňuje účasť voličov, podľa reportérov AFP sú však volebné miestnosti v Teheráne plné ľudí.

Aj štátna televízia priniesla zábery dlhých radov pred volebnými miestnosťami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ukrajina má mať pod kontrolou tretinu Bachmutu

Ukrajina má mať pod kontrolou tretinu Bachmutu

DNES - 20:37Zahraničné

Ukrajina má pod kontrolou len tretinu východoukrajinského mesta Bachmut, o ktoré bojuje s ruskými silami počas najdlhšej bitky súčasnej ruskej invázie.

Nováková pokračovala v oficiálnej návšteve rokovaním v tureckom parlamente

Nováková pokračovala v oficiálnej návšteve rokovaním v tureckom parlamente

DNES - 20:14Zahraničné

Nováková v stredu pricestovala na trojdňovú oficiálnu návštevu Turecka pri príležitosti stého výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Maďarskom a Tureckom.

Do predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska je zapletený aj slovenský občan

Do predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska je zapletený aj slovenský občan

DNES - 19:32Zahraničné

Rusko sa naďalej aktívne snaží získať zbrane od Severnej Kórey na vedenie vojny na Ukrajine.

Ženu pochovali zaživa, z hrobu ju zachránila polícia

Ženu pochovali zaživa, z hrobu ju zachránila polícia

DNES - 19:13Zahraničné

Živú 36-ročnú ženu našli zamurovanú v úzkom priestore v hrobovej stene na cintoríne v Brazílii

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

DNES - 18:26Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok predstavil nový plán na lepšie hospodárenie s vodou a zdôraznil, že ani súčasné demonštrácie reformy nezastavia.