• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.1.2021Meniny má Dalibor
Bratislava

Nezamestnanosť straší Slovákov, čísla opäť rástli

  • 16:04 20.02.2013
  • BRATISLAVA
Nezamestnanosť straší Slovákov, čísla opäť rástli

Miera evidovanej nezamestnanosti dosiahla v januári 14,80 %, čo v porovnaní s decembrom uplynulého roka predstavuje nárast o 0,36 percentuálneho bodu.

Nezamestnanosť je tak najvyššia od mája 2004, kedy dosahovala úroveň 14,47 %. Ako ďalej informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), medziročne nezamestnanosť vzrástla o 1,11 percentuálneho bodu.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie v januári 2013 dosiahol 399 367 osôb. V medzimesačnom porovnaní vzrástol ich počet o 9 256 osôb, medziročne ide o nárast až o 29 419 ľudí.

"Je to otázka stavu ekonomiky ako takého a hlavne odbytového zabezpečenia jednotlivých firiem," reagoval na nárast miery nezamestnanosti minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Na to treba podľa neho reagovať účinnou politikou zamestnanosti.
Nedokážu zabrániť prepúšťaniu vo firmách bez odbytu

"Nedokážeme zabrániť tomu, že niektorí ľudia budú prepustení vo firmách, kde nie je zabezpečený odbyt," povedal.

V marci chce na rokovanie vlády predložiť správu o politike rastu a jednotlivých rozvojových programoch na vytvorenie nových pracovných miest. Očakáva, že po zimnom období môžu mieru nezamestnanosti na Slovensku znížiť sezónne práce. Pripomenul, že sa už realizuje projekt zamestnávania mladých.

"Aj naše dodatočné rokovania s Bruselom sa vedú aj ohľadom možnosti prípadnej ďalšej realokácie za účelom použitia európskych prostriedkov na vytváranie nových pracovných miest, prípadne podporu pracovným miestam v terajších firmách," dodal Richter.
Podľa Freša sa Slovensko vracia desať rokov dozadu

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo upozornil na to, že nezamestnanosť v Nemecku, ktoré je naším hlavným obchodným partnerom, klesá.

Rast nezamestnanosti na Slovensku je preto podľa neho spôsobený výlučne opatreniami vlády Roberta Fica, ako je zrušenie rovnej dane, zvýšenie daní a odvodov a znepružnenie Zákonníka práce.

"Vraciame sa ekonomicky desať rokov dozadu," upozornil Frešo. Podľa neho sa jasne ukazuje, že keď vláda nerešpektuje základné ekonomické reálie, tak rastie nezamestnanosť a klesá hrubý domáci produkt krajiny. "Ak niekto sľuboval istoty, tak, bohužiaľ, je tu istota len stúpajúcej nezamestnanosti," dodal Frešo.

"Za výrazným nárastom počtu nezamestnaných od jesene minulého roku stojí predovšetkým citeľné spomalenie ekonomickej aktivity, dáta z trhu práce však boli už niekoľko mesiacov slabšie ako samotná reálna aktivita," povedal makroekonóm VÚB banky Andrej Arady. Tento nesúlad sčasti pripisuje zmenám v zákonoch, ktoré zvýšili náklady práce a obmedzili zamestnávateľov do menej flexibilnej pozície, čím sa urýchlil priesak spomalenia ekonomiky do pracovného trhu už na konci minulého roku.
Najvýraznejšie prepúšťanie sa už udialo

"Predpokladáme tak, že najvýraznejšie prepúšťanie sa už udialo. Rast ekonomiky ale spomalil na podpriemernú úroveň a fundamenty sa ďalej zhoršujú, a tak nezamestnanosť bude počas tohto roka naďalej rásť," dodal Arady.

Ako uviedol analytik Home Credit Michal Kozub, tento rok je výrazný tým, že na úrady práce chodia noví uchádzači, ale firmy naberajú len minimálne. "Preto ak sa dočkáme tento rok ešte vyššieho čísla, bude to pravdepodobne vo februári," tvrdí. V marci by potom mala podľa neho nezamestnanosť už postupne klesať. Napriek tomu podľa Kozuba ekonomika trhu práce nepomáha, aj keď rástla v minulom štvrťroku o 0,7 %, tak výsledok bol sklamaním.

V januári tohto roka zaznamenal ÚPSVaR medzimesačný nárast miery evidovanej nezamestnanosti v šiestich krajoch. Najvýraznejšie sa prejavil v nitrianskom a trenčianskom kraji, kde nezamestnanosť vzrástla o 0,57 percentuálneho bodu. Naopak, medzimesačný pokles evidujú v banskobystrickom a košickom kraji.

V sledovanom mesiaci najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti zaznamenal prešovský kraj 20,92 %, úroveň nad slovenský priemer 14,80 % dosiahol ešte banskobystrický kraj s 20,56 percentami a košický kraj s 19,30 percentami. Na úrovni okresov v prvom mesiaci tohto roka nezamestnanosť poklesla v 29 okresoch, v 50 okresoch zase narástla. Najvyššiu nezamestnanosť evidovalo ústredie v okrese Rimavská Sobota, 34,51 %, najnižšiu v okrese Bratislava I, 4,51 %.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
O budúci priemyselný park v Rimavskej Sobote už majú záujem dvaja investori

O budúci priemyselný park v Rimavskej Sobote už majú záujem dvaja investori

DNES - 15:49Ekonomické

Nový priemyselný park by mohol zamestnať do 800 ľudí.

Google podporí viaceré európske projekty, pomôže aj Slovensku

Google podporí viaceré európske projekty, pomôže aj Slovensku

DNES - 14:23Ekonomické

Spoločnosť Google v rámci výzvy Google.org Impact Challenge finančne podporí projekty z regiónu strednej a východnej Európy – vrátane Slovenska – zamerané na digitálnu inklúziu. Firma o tom informovala v stredu.

Akcie Alibaby prudko vzrástli po objavení Jacka Ma na verejnosti po 3 mesiacoch

Akcie Alibaby prudko vzrástli po objavení Jacka Ma na verejnosti po 3 mesiacoch

DNES - 11:32Ekonomické

Akcie čínskeho internetového giganta Alibaba v stredu prudko vzrástli, o viac ako 8 %, po tom, ako sa jeho zakladateľ, miliardár Jack Ma, objavil na verejnosti, prvýkrát od konca októbra.

Klientov Sociálnej poisťovne otravujú podvodníci, takémuto podvodu nenaleťte

Klientov Sociálnej poisťovne otravujú podvodníci, takémuto podvodu nenaleťte

VČERA - 18:33Ekonomické

Podvodníci sa snažia zneužiť situáciu, keď pobočky Sociálnej poisťovne aktuálne fungujú v červenom, obmedzenom režime, uviedol v utorok Marian Škotka z odboru komunikácie s verejnosťou SP.

Heger: Plán obnovy je obrovskou výzvou pre našu vládu

Heger: Plán obnovy je obrovskou výzvou pre našu vládu

VČERA - 17:53Ekonomické

Minister financií na utorkovom zasadnutí Rady Európskej únie pre hospodárske a finančné záležitosti predstavil hlavné priority slovenského Plánu obnovy.