• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.3.2023Meniny má Vieroslava
12°Bratislava

Dunaj vyčíňa v Maďarsku, evakuovali množstvo obyvateľov

  • 11:23 08.06.2013
  • BUDAPEŠŤ
Dunaj vyčíňa v Maďarsku, evakuovali množstvo obyvateľov

V Maďarsku, ktoré bude podľa premiéra Viktora Orbána čeliť najhoršej povodňovej vlne v histórii, pokračuje v sobotu napätá povodňová situácia.

Úrady v piatok večer preventívne evakuovali obec Győrújfalu ležiacu iba niekoľko kilometrov severne od Győru, ktorú ohrozuje rozvodnený Dunaj. Približne 2000 obyvateľov muselo obec opustiť, keďže okolité hrádze sú vystavené príliš vysokému tlaku vody.

"Hrádza je zatiaľ stabilná, ale tlak vody je veľký, preto sme sa z bezpečnostných dôvodov rozhodli evakuovať ľudí," povedal ešte v piatok Orbán. Vláda vyhlásila stav pohotovosti skoro na celom 191-kilometrovom úseku Dunaja. Minister obrany Csába Hende informoval, že na boj proti povodniam nasadili 4200 vojakov, pričom ďalších 5400 je v pohotovosti.

Maďarský letecký úrad medzitým informoval o uzavretí vzdušného priestoru v okolí mesta Ostrihom na hranici so Slovenskom v súvislosti s protipovodňovými opatreniami na Dunaji. Zákaz používania platí od piatku 18:00 do pondelka 21:00 nad Ostrihomom, susednou obcou Tát ako aj pozdĺž priľahlého úseku Dunaja. Vzťahuje sa na priestor do nadmorskej výšky 600 metrov, záchranárske, vojenské a policajné lietadlá však majú výnimku.

Dunaj by mal v hlavnom meste Budapešť kulminovať až v pondelok na úrovni 895 centimetrov. To je o 35 centimetrov viac ako doteraz namerané historické maximum v maďarskej metropole. Mesto však disponuje protipovodňovými zábranami, ktoré ho dokážu ochrániť pred hladinou Dunaja dosahujúcou až výšku 930 centimetrov, uviedol primátor Budapešti István Tarlós.

Obrazom: Rozvodnený Dunaj v meste Ostrihom
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou

DNES - 18:26Zahraničné

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok predstavil nový plán na lepšie hospodárenie s vodou a zdôraznil, že ani súčasné demonštrácie reformy nezastavia.

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou

DNES - 18:21Zahraničné

Ruský zoznam takzvaných "nepriateľských krajín", na ktorom sú všetky členské krajiny Európskej únie, vrátane Maďarska, bol zostavený ruskou vládou či prezidentskou administratívou už pred viacerými mesiacmi.

Pápež František: Mier musí byť najvyšším  cieľom

Pápež František: Mier musí byť najvyšším cieľom

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vo videoodkaze o konflikte na Ukrajine povedal, že táto vojna je "šialenstvo" a "dokonca aj v prípadoch sebaobrany musí byť najvyšším cieľom mier".

Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu BR OSN v New Yorku

Lavrov bude v apríli predsedať zasadnutiu BR OSN v New Yorku

DNES - 17:12Zahraničné

Moskva vo štvrtok oznámila, že ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov bude predsedať zasadnutiu Bezpečnostnej rady OSN v apríli.

Tragédia počas výcvikového letu: Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov si vyžiadala deväť obetí

Tragédia počas výcvikového letu: Zrážka dvoch vojenských vrtuľníkov si vyžiadala deväť obetí

DNES - 16:23Zahraničné

Deväť obetí si vyžiadala stredajšia havária dvoch vojenských vrtuľníkov Blackhawk na juhozápade amerického štátu Kentucky.