KĽDR je prístupné rokovaniam so Soulom, obnovia horúcu linku
- 11:43 07.06.2013

Pchjongjang obnoví horúcu linku s Juhom.Archívne foto: SITA/AP Photo/KCNA Južná Kórea súhlasí s prípravným stretnutím, no chce iné miesto
KĽDR navrhla, aby sa prípravné, pracovné rozhovory konali v nedeľu v severokórejskom Kchäsongu. Južná Kórea by však dala prednosť ich konaniu v pohraničnej dedine Panmundžon v demilitarizovanej zóne.
"Stretnutie na pracovnej úrovni je nutné pred ministerským stretnutím, ktoré navrhol Juh," povedal hovorca severokórejského Výboru pre pokojné znovuzjednotenie Kórey.SOUL 7. júna (WEBNOVINY) - Severná Kórea v piatok oznámila, že obnoví horúcu linku s Južnou Kóreou.
Stalo sa tak deň po tom, čo sa vo štvrtok obe Kórey nečakane dohodli na začatí dialógu o znovuotvorení spoločného komplexu, pričom Južná Kórea navrhla rokovania na ministerskej úrovni v Soule 12. júna.
Pchjongjang privítal rýchlu odpoveď Juhu a navrhol prvotnú diskusiu na nižšej úrovni už v nedeľu v Kchäsongu. Takzvanú horúcu linku, ktorá bola využívaná pri organizovaní dopravy medzi spoločným priemyselným parkom Kchäsongom a hranicou, Severokórejčania zrušili ešte v marci. Linka Červeného kríža slúžila na komunikáciu medzi vládami a nahrádzala tak neexistujúce diplomatické vzťahy.
Severná Kórea vo štvrtok oznámila, že je otvorená rokovaniam s Južnou Kóreou o znovuotvorení Kchäsongu, ktorý uzavrela v apríli. Išlo pritom o prvú odpoveď na ponuku Soulu, ktorý v máji navrhol rozhovory na vládnej úrovni.
Výbor pre mierové zjednotenie Kórey v Pchjongjangu oznámil ochotu režimu rokovať v stanovisku, ktoré priniesli vo štvrtok štátne médiá. Severokórejský návrh zahŕňal tiež ponuku diskusie o obnovení cezhraničnej turistiky zrušenej v roku 2008 ako aj o pokračovaní zjednocovania rodín rozdelených od Kórejskej vojny.
Severná Kórea z Kchäsongu začiatkom apríla stiahla všetkých 53 000 zamestnancov, odmietla rokovať o pokračovaní jeho prevádzky a Juhokórejčanom zakázala prístup do komplexu. Dôvodom bolo stupňujúce sa napätie medzi oboma susednými krajinami, ktoré súviselo s vyhrážkami Pchjongjangu o použití jadrovej zbrane voči Soulu.
Komplex ležiaci 10 kilometrov od hranice medzi znepriatelenými Kóreami vznikol v roku 2004 ako symbol vzájomnej spolupráce, ktorá doteraz pokračovala aj napriek napätiu v regióne. Spoločná zóna pre severokórejský režim predstavuje dôležitý zdroj príjmov a predošlé krízy vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Soulom na prevádzku nemali väčší vplyv.

Do predaja zbraní zo Severnej Kórey do Ruska je zapletený aj slovenský občan
Rusko sa naďalej aktívne snaží získať zbrane od Severnej Kórey na vedenie vojny na Ukrajine.

Ženu pochovali zaživa, z hrobu ju zachránila polícia
Živú 36-ročnú ženu našli zamurovanú v úzkom priestore v hrobovej stene na cintoríne v Brazílii

Macron predstavil plán na lepšie hospodárenie s vodou
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok predstavil nový plán na lepšie hospodárenie s vodou a zdôraznil, že ani súčasné demonštrácie reformy nezastavia.

Szijjártó: Ruský zoznam nepriateľských krajín nie je žiadnou novinkou
Ruský zoznam takzvaných "nepriateľských krajín", na ktorom sú všetky členské krajiny Európskej únie, vrátane Maďarska, bol zostavený ruskou vládou či prezidentskou administratívou už pred viacerými mesiacmi.

Pápež František: Mier musí byť najvyšším cieľom
Pápež František vo videoodkaze o konflikte na Ukrajine povedal, že táto vojna je "šialenstvo" a "dokonca aj v prípadoch sebaobrany musí byť najvyšším cieľom mier".