18°Bratislava

V zjazde žien všetkých šokovala Francúzka Rollandová

• 13:29 10.02.2013
  • SCHLADMING

Marion Rollandová sa stala len druhou Francúzkou v histórii, ktorá vyhrala zjazd na majstrovstvách sveta v alpskom lyžovaní.

V rakúskom Schladmingu šokovala 30-ročná rodáčka z Les Deux Alpes konkurenciu a dosiahla najväčší úspech svojej kariéry.

V konečnom hodnotení zjazdu odsunula na 2. priečku o 16 stotín sekundy Talianku Nadiu Fanchiniovú, bronz si vybojovala so stratou 7 desatín sekundy Nemka Maria Höflová-Rieschová, ktorá v Schladmingu získala už zlato v superkombinácii. Höflová-Rieschová sa nestala druhou ženou histórie po Anji Pärsonovej, ktorá vyhrala na jednom šampionáte zlato v zjazde i v kombinácii. V Schladmingu obhájila bronz z Ga-Pa 2011. Suverénka tejto sezóny Tina Mazeová zo Slovinska skončila siedma. Obhajkyňa prvenstva Elisabeth Görglová obsadila 10. pozíciu. Slovensko v ženskom zjazde nemalo zastúpenie.

Rollandová sa vysporiadala najlepšie so všetkými nástrahami 3050 m dlhej zjazdovky Streicher, na ktorej bolo množstvo terénnych nerovností. Na trati s prevýšením 708 m sa jej darilo už počas vlaňajšieho finále Svetového pohára, skončila na nej v zjazde druhá, čo je jedno z jej dvoch pódiových umiestnení v bojoch o krištáľový glóbus v kariére.

Výsledky - MS v zjazdovom lyžovaní v Schladmingu: ŽENY

Zjazd: 1. Marion Rollandová (Fr.) 1:50,00 min, 2. Nadia Fanchiniová (Tal.) +0,16 s, 3. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) +0,70, 4. Nadja Kamerová (Švaj.) +0,74, 5. Julia Mancusová (USA) +0,85, 6. Stacey Cooková (USA) +0,91, 7. Tina Mazeová (Slovin.) +1,21, 8. Andrea Fischbacherová (Rak.) +1,23, 9. Elena Fanchiniová (Tal.) +1,45, 10. Elisabeth Görglová (Rak.) +1,48Zjazdárska výkonnosť Rollandovej v tejto sezóne rástla, v Lake Louise skončila v tejto disciplíne 10. a 22., vo Val d´Isére bola už deviata, v Santk Antone ôsma a v Cortine d´Ampezzo v generálke na svetový šampionát štvrtá. Rollandová sa stala najstaršou majsterkou sveta v zjazde, prekonala rekord Elisabeth Görglovej, ktorá v roku 2011 vyhrala vo veku 29 rokov a 358 dní. Z Francúzok získala zlato na MS v kráľovskej kĺzavej disciplíne len Marielle Goitschelová v roku 1966 v čilskom Portille.

"Sen sa stal skutočnosťou. Je to neuveriteľné. Od detstva som snívala, že sa raz stanem majsterkou sveta. Ak idete tvrdo za svojim cieľom, raz sa vám splní aj sen. Na tejto trati sa cítim veľmi dobre. Na štarte som si povedala, že je jednoduchá a nech som čo najrýchlejšie dole," povedala v prvom televíznom rozhovore po triumfe Rollandová.

Nedeľňajší zjazd museli niekoľkokrát prerušiť, keďže ťažké pády mali Stefanie Moserová, Veronique Hroneková, Dominique Gisinová či Daniela Merighettiová.