• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 19.10.2018Meniny má Kristián
14°Bratislava

8 mýtov o fajčení, ktorým ľudia ešte stále veria

 • 13:01 15.03.2016
 • Bratislava
8 mýtov o fajčení, ktorým ľudia ešte stále veria

To, že fajčenie škodí zdraviu, je všeobecne známe. No veľa fajčiarov v tomto zlozvyku pokračuje, čiastočne aj preto, že ho podporujú rôzne mýty a polopravdy. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

 • Ak si udržujem zdravý životný štýl, fajčenie nevadí

Stravujete sa zdravo a cvičíte? To je síce výborné, no ak k tomu fajčíte, zdravý životný štýl vás pred možným vznikom ochorení jednoducho neochráni. Splodiny z cigariet bude vaše telo jednoducho počas fajčenia absorbovať a žiaľ, cvičením ich z tela nedostanete. To sa týka aj príjmu dostatočného množstva vitamínov a minerálov – následky fajčenia nedokážu zázračne z organizmu odstrániť.

Čítajte: Jednoduchý elixír, ktorým si vyčistíte pľúca od nikotínu a dechtu

 • „Light“ cigarety spôsobujú pľúcam menšie škody

V mnohých prípadoch nie sú „light“ cigarety o nič lepšou a zdravšou alternatívou ku klasickým cigaretám. Ak tuhí fajčiari presedlajú na tento druh, zvyčajne vyfajčia viac cigariet alebo inhalujú zhlboka. Tým pádom nie je počet splodín, ktoré sa dostanú do pľúc, o nič menší.

 • Fajčím už veľa rokov, škody sa napraviť nedajú a neoplatí sa to

Škody, ktoré fajčenie na vašom organizme napácha, sa postupne zbierajú. Čím dlhšie fajčíte, tým viac si teda škodíte. Ak sa ale rozhodnete prestať fajčiť kedykoľvek, vášmu zdraviu to môže len a len prospieť. Prečítajte si, čo sa deje minúty, hodiny, dni a týždne po tom, ako prestanete fajčiť.

 • Vzdať sa fajčenia je stresujúce a stres nie je zdravý

Je pravda, že skoncovať s týmto zlozvykom nadobro je stresujúce. No z dlhodobého hľadiska je vždy lepšie prekonať toto obdobie, než si zdravie dlhodobo poškodzovať fajčením. Adaptovaním na zdravší životný štýl sa v konečnom dôsledku budete cítiť omnoho šťastnejší a budete mať rozhodne lepšie zdravotné výsledky. Neoplatí sa to za pár mesiacov stresu?

 • Keď sa vzdám fajčenia, priberiem, čo je rovnako zlé ako fajčenie

Fajčiari majú často vyvinutú orálnu fixáciu, ktorú namiesto cigariet uspokojujú jedlom. Je pravda, že veľa ľudí priberie počas toho, ako prestávajú fajčiť. No nemusí to tak vždy byť a rozhodne to nie je trvalé, ak si tento problém uvedomíte a budete ho riešiť.

Čítajte: Ako prestať fajčiť?

Ak cítite, že sa nedokážete vzdať fajčenia bez pomoci, vyhľadajte pomoc lekára alebo príbuzných. Takáto podpora vám môže skutočne pomôcť.

 • Ak trochu znížim dennú dávku, bude to stačiť

Obmedziť dennú spotrebu cigariet nie je dostatočne efektívna stratégia. Fajčiari, ktorí takto postupujú, zvyknú menší počet inhalovať o to hlbšie – doslova zhlboka „poťahujú“. Tým pádom sa do pľúc dostáva rovnaké (ak nie väčšie) množstvo splodín z cigariet.

 • Jediná choroba, ktorú fajčenie spôsobuje je rakovina pľúc

Ak si myslíte, že jediné, čo fajčiarov ohrozuje je rakovina pľúc, mýlite sa. S fajčením sa spája aj emfyzém (abnormálne rozšírenie) pľúc, tiež bronchitída, srdcové ochorenia,vysoký krvný tlak a cholesterol, rakovina hrtana, ústnej dutiny a pažeráka.

Čítajte: Pasívne fajčenie - aké má zdravotné následky?

 • Fajčením ubližujem len sám sebe

Na následky pasívneho fajčenia zomiera ročne niekoľko desiatok tisíc ľudí. Pasívni fajčiari majú tiež vyššie riziko rozvinutia astmy, respiračných problémov a ušných infekcií. Pasívnym fajčením neohrozujete iba ostatných ľudí, ale aj vaše domáce zvieratá.

Aký mýtus o fajčení poznáte vy?

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.umd.edu. Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

DNES - 19:33Zdravie

Čo plánujete v 94 rokoch robiť vy? Tento vitálny dedko dodnes denne prichádza do kontaktu s chorými, no len málokedy sa nakazí. Vďačí za to jedlu, ktoré sa zrejme nájde aj vo vašej chladničke.

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

VČERA - 20:08Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

VČERA - 19:28Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

Výrazné žily: Z týchto dôvodov ich máte viditeľnejšie

VČERA - 19:05Zdravie

Prečo majú niektorí ľudia výraznejšie žily ako iní? Prinášame vám dôvody, prečo sú vaše žily viac viditeľné.

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

Chcete sa dožiť vyššieho veku? Najlepšiu šancu máte v týchto krajinách

20:42 17.10.2018Zdravie

Síce v nich nenájdete bájny Kameň mudrcov, vďaka ktorému by ste mohli žiť večne, no v týchto krajinách sa do dvadsiatich rokov má natoľko zvýšiť životnosť obyvateľstva, že ostatných rýchlo predbehnú.

TV program