• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Nedeľa, 22.4.2018Meniny má Slavomír
20°Bratislava

8 mýtov o fajčení, ktorým ľudia ešte stále veria

 • 13:01 15.03.2016
 • Bratislava
8 mýtov o fajčení, ktorým ľudia ešte stále veria

To, že fajčenie škodí zdraviu, je všeobecne známe. No veľa fajčiarov v tomto zlozvyku pokračuje, čiastočne aj preto, že ho podporujú rôzne mýty a polopravdy. Poďme sa na ne pozrieť bližšie.

 • Ak si udržujem zdravý životný štýl, fajčenie nevadí

Stravujete sa zdravo a cvičíte? To je síce výborné, no ak k tomu fajčíte, zdravý životný štýl vás pred možným vznikom ochorení jednoducho neochráni. Splodiny z cigariet bude vaše telo jednoducho počas fajčenia absorbovať a žiaľ, cvičením ich z tela nedostanete. To sa týka aj príjmu dostatočného množstva vitamínov a minerálov – následky fajčenia nedokážu zázračne z organizmu odstrániť.

Čítajte: Jednoduchý elixír, ktorým si vyčistíte pľúca od nikotínu a dechtu

 • „Light“ cigarety spôsobujú pľúcam menšie škody

V mnohých prípadoch nie sú „light“ cigarety o nič lepšou a zdravšou alternatívou ku klasickým cigaretám. Ak tuhí fajčiari presedlajú na tento druh, zvyčajne vyfajčia viac cigariet alebo inhalujú zhlboka. Tým pádom nie je počet splodín, ktoré sa dostanú do pľúc, o nič menší.

 • Fajčím už veľa rokov, škody sa napraviť nedajú a neoplatí sa to

Škody, ktoré fajčenie na vašom organizme napácha, sa postupne zbierajú. Čím dlhšie fajčíte, tým viac si teda škodíte. Ak sa ale rozhodnete prestať fajčiť kedykoľvek, vášmu zdraviu to môže len a len prospieť. Prečítajte si, čo sa deje minúty, hodiny, dni a týždne po tom, ako prestanete fajčiť.

 • Vzdať sa fajčenia je stresujúce a stres nie je zdravý

Je pravda, že skoncovať s týmto zlozvykom nadobro je stresujúce. No z dlhodobého hľadiska je vždy lepšie prekonať toto obdobie, než si zdravie dlhodobo poškodzovať fajčením. Adaptovaním na zdravší životný štýl sa v konečnom dôsledku budete cítiť omnoho šťastnejší a budete mať rozhodne lepšie zdravotné výsledky. Neoplatí sa to za pár mesiacov stresu?

 • Keď sa vzdám fajčenia, priberiem, čo je rovnako zlé ako fajčenie

Fajčiari majú často vyvinutú orálnu fixáciu, ktorú namiesto cigariet uspokojujú jedlom. Je pravda, že veľa ľudí priberie počas toho, ako prestávajú fajčiť. No nemusí to tak vždy byť a rozhodne to nie je trvalé, ak si tento problém uvedomíte a budete ho riešiť.

Čítajte: Ako prestať fajčiť?

Ak cítite, že sa nedokážete vzdať fajčenia bez pomoci, vyhľadajte pomoc lekára alebo príbuzných. Takáto podpora vám môže skutočne pomôcť.

 • Ak trochu znížim dennú dávku, bude to stačiť

Obmedziť dennú spotrebu cigariet nie je dostatočne efektívna stratégia. Fajčiari, ktorí takto postupujú, zvyknú menší počet inhalovať o to hlbšie – doslova zhlboka „poťahujú“. Tým pádom sa do pľúc dostáva rovnaké (ak nie väčšie) množstvo splodín z cigariet.

 • Jediná choroba, ktorú fajčenie spôsobuje je rakovina pľúc

Ak si myslíte, že jediné, čo fajčiarov ohrozuje je rakovina pľúc, mýlite sa. S fajčením sa spája aj emfyzém (abnormálne rozšírenie) pľúc, tiež bronchitída, srdcové ochorenia,vysoký krvný tlak a cholesterol, rakovina hrtana, ústnej dutiny a pažeráka.

Čítajte: Pasívne fajčenie - aké má zdravotné následky?

 • Fajčením ubližujem len sám sebe

Na následky pasívneho fajčenia zomiera ročne niekoľko desiatok tisíc ľudí. Pasívni fajčiari majú tiež vyššie riziko rozvinutia astmy, respiračných problémov a ušných infekcií. Pasívnym fajčením neohrozujete iba ostatných ľudí, ale aj vaše domáce zvieratá.

Aký mýtus o fajčení poznáte vy?

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, health.umd.edu. Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Alergia u psa: Ako ju rozpoznať a prirodzene liečiť

Alergia u psa: Ako ju rozpoznať a prirodzene liečiť

20:07 20.04.2018Zdravie

Zistite, ako sa dá rozpoznať alergia u vášho domáceho mazlíčka a ako ju môžete liečiť.

 10 najlepších potravín pre duševné zdravie

10 najlepších potravín pre duševné zdravie

21:18 19.04.2018Zdravie

Ľudia, ktorí konzumovali túto stravu, boli viac pozitívni a mali väčšiu šancu na šťastný život s nižším rizikom depresie.

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

4 spôsoby, ktorými vám telo chce naznačiť, že vám chýbajú najdôležitejšie vitamíny

21:06 18.04.2018Zdravie

Vitamíny nášmu telu môžu chýbať, aj keď je zdanlivo všetko v poriadku. Ak ich máte nedostatok, telo vám to určite oznámi jedným z týchto spôsobov.

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

Toto je najlepší predpoklad dlhého života

19:38 18.04.2018Zdravie

K nájdeniu lieku na nesmrteľnosť máme síce ešte ďaleko, ale život nám dokáže výrazne predĺžiť práve tento faktor.

14 znakov emocionálneho vyhorenia

14 znakov emocionálneho vyhorenia

19:11 18.04.2018Zdravie

Emocionálne vyhorenie vám môže brániť v tom, aby ste viedli plnohodnotný život. Tu sú príznaky, ktoré by ste si mali všímať.

TV program