• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 31.5.2016Meniny má Petronela, Petrana
24°Bratislava

Antibiotiká v mede spoločnosti Včelpo boli zrejme z Ukrajiny

  • 20:34 11.02.2016
  • BRATISLAVA
Antibiotiká v mede spoločnosti Včelpo boli zrejme z Ukrajiny

Pri kontrole takmer 50 vzoriek medov od českých včelárov sa výskyt antimikrobiálnych látok nepreukázal.

Antibiotiká, ktoré na prelome októbra a novembra 2015 objavili v medoch spoločnosti Včelpo kontrolóri z českej Štátnej pôdohospodárskej a potravinárskej inšpekcie a tamojšej Štátnej veterinárnej správy, pochádzali zrejme z Ukrajiny.

Ako informoval internetový server Novinky.cz s odvolaním sa na hovorcu českej Štátnej veterinárnej správy Petra Pejchala, v medoch z Ukrajiny sa našlo prakticky zhodné spektrum zakázaných antibiotík ako v produktoch spoločnosti Včelpo, ktorej hrozí pokuta.

Pri kontrole takmer 50 vzoriek medov od českých včelárov sa výskyt antimikrobiálnych látok nepreukázal. Štátna veterinárna správa kontrolovala i suroviny pre výrobu medu z iných krajín. V medoch pochádzajúcich z Ukrajiny našla prakticky identické spektrum antibiotík.

Tri šarže nevyhovujúceho medu s celkovou hmotnosťou 63 ton nahlásila do systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá Európskej komisie. Rokovania s Ukrajinou o náprave vzniknutej situácie sú v plnom prúde.

Hovorca Štátnej pôdohospodárskej a potravinárskej inšpekcie Pavel Kopřiva ešte v novembri 2015 informoval, že streptomycín a sulfonamidy, teda sulfathiazol a asulfadimidín, v jednom prípade chloramfenikol, ktoré sa našli v produktoch pochádzali zrejme z prímesí medu zahraničného pôvodu. Väčšina produktov niesla však označenie český výrobok.

Vedenie Českého zväzu včelárov, ktorému patrí podnik Včelpo, reagovalo odvolaním jeho dozornej rady a voľbami nového predsedníctva. Napriek prebiehajúcemu správnemu konaniu môže Včelpo vyrábať med, avšak všetky výrobky musia byť pred dodaním na trh skontrolované v autorizovanom laboratóriu.

K podobnému odhaleniu došlo v ČR po prvý raz po mnohých rokoch.
Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WebNoviny.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Brne sa začal súd s občanom USA obžalovaným zo štvornásobnej vraždy

V Brne sa začal súd s občanom USA obžalovaným zo štvornásobnej vraždy

DNES - 15:31Zahraničné

Na súdnom pojednávaní sú aj rodičia obžalovaného. V prípade, že ich syna český súd uzná za vinného, hrozí mu doživotný trest.

Bývalú Miss Turecko odsúdili za urážku Erdogana

Bývalú Miss Turecko odsúdili za urážku Erdogana

DNES - 15:28Zahraničné

Súd uznal 27-ročnú modelku Merve Büyüksaračovú za vinnú z urážky verejného činiteľa, ktorej sa dopustila, keď v roku 2014 na svojom konte na Instagrame zdieľala satirickú báseň.

Lavrov žiada stiahnutie tureckých jednotiek z Iraku

Lavrov žiada stiahnutie tureckých jednotiek z Iraku

DNES - 15:23Zahraničné

Šéf ruskej diplomacie vyhlásil, že to, čo Turci robia, by si zaslúžilo oveľa viac pozornosti zo strany našich západných partnerov.

VIDEO: Ruskom omilostená Savčenková zložila poslanecký sľub

VIDEO: Ruskom omilostená Savčenková zložila poslanecký sľub

DNES - 14:54Zahraničné

Savčenková bola za poslankyňu parlamentu zvolená vo voľbách v roku 2014, keď bola v Rusku vo vyšetrovacej väzbe. Je členkou poslaneckého klubu strany Vlasť, ktorej predsedá Julija Tymošenková.

Poľský minister obnovil proces Polanského vydania do USA

Poľský minister obnovil proces Polanského vydania do USA

DNES - 14:05Zahraničné

Polanski sa v roku 1977 v USA priznal k pohlavnému styku s 13-ročným dievčaťom počas fotografovania v Los Angeles.

TV program