• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Piatok, 1.7.2016Meniny má Diana
25°Bratislava

Bazalka posvätná ako liečba rakoviny

 • 17:59 11.01.2016
 • Bratislava
Bazalka posvätná ako liečba rakoviny

Zistite, ako môže táto rastlina pôsobiť ako prevencia a prípadná liečba rakoviny.

Bazalka posvätná, tiež známa ako tulsi, je považovaná za najposvätnejšiu bylinu v Indii. Má vlastnosti, ktoré poskytujú obranu voči chorobám. Z tohto dôvodu má väčšina indických domácnosti rastlinu tulsi vo svojej záhrade. Jej listy môžu byť použité pre prevenciu a liečenie chorôb, vrátane rakoviny.

Čítajte: 12 prírodných alternatív k ibuprofenu, ktoré naozaj účinkujú

V ostatných rokoch vedci po celom svete vykonali štúdie tejto byliny, aby sa dozvedeli viac o jej protirakovinových vlastnostiach. Extrakt bazalky posvätnej dokáže kontrolovať rakovinové aktivity v tele. Rôzne mechanizmy účinku bazalky posvätnej pre liečbu rakoviny sú uvedené nižšie:

Ako dokáže bazalka posvätná vyvolať smrť nádorových buniek?

 • Primárne pôsobenie bazalky posvätnej v kontrole rakoviny pochádza z jej schopnosti inhibovať enzým zvaný COX-2, ktorý stimuluje zápalovú odpoveď v organizme a spúšťa rakovinové aktivity. Bazalka posvätná blokuje pôsobenie tohto enzýmu, zabraňuje zápalu a znižuje bolestivosť.
 • Rôzne živočíšne a laboratórne štúdie ukázali, že bazalka posvätná môže opraviť a regenerovať bunky poškodené v dôsledku vystavenia žiareniu a oxidácie, čím preukazuje jej obrovský potenciál pri ničení predrakovinových lézií.
 • Štúdie ukázali, že fytonutrienty v bazalke posvätnej priamo zabíjajú rakovinové bunky, čím obmedzujú rast a šírenie rakoviny.
 • Aktívna zložka v listoch tejto rastliny, eugenol, inhibuje delenie a migráciu nádorových buniek. To tiež zabraňuje rakovinovým bunkám robiť invázie do okolitých štruktúr a indukuje apoptózu (proces programovanej bunkovej smrti).
 • Bazalka posvätná obsahuje niekoľko ďalších fytochemikálií, vrátane apigenínu, kyseliny rozmarínovej, luteolínu, myretenalu, kyseliny karnozolovej a beta-sitosterolu. Tieto zlúčeniny stimulujú antioxidačnú aktivitu a ničia rakovinové bunky.
 • Je účinná pri inhibícii rastu a progresie karcinómu prsníka tým, že blokuje bunkovú proliferáciu. Zabraňuje tiež angiogenéze, čo je proces, pri ktorom v rakovinových tkanivách vznikajú nové cievy. Vďaka tejto rastline nádorové bunky nedostanú kyslík a výživu potrebnú pre ich prežitie, čo vedie k ich smrti.

Ako používať bazalku posvätnú pre liečbu a prevenciu rakoviny?

Listy tulsi sú mierne pikantnej chuti. Pacienti, ktorí majú záujem vyskúšať čerstvé listy, ich môžu najprv ochutnať, čo tiež pomôže pri odhade počtu listov, ktoré môžu byť pridané do receptu pri varení.

Čítajte: 10 byliniek a korenín, ktoré podporia činnosť vášho mozgu

Listy môžu byť pridané do čajov, šalátov a polievok. Je najlepšie pridať listy na konci varenia tak, aby bola zachovaná ich jedinečná chuť.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, naturalhealth365.com, foodforbreastcancer.com, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Týchto 8 jedál nepatrí do chladničky!

Týchto 8 jedál nepatrí do chladničky!

VČERA - 20:07Zdravie

Aj vy uchovávate väčšinu potravín v chladničke v nádeji, že takto ich životnosť predĺžite? Niektoré ale takýmto spôsobom môžete znehodnotiť. Ak sa týchto osem surovín nachádza vo vašej chladničke, mali by ste ich radšej uskladniť

Spálili ste sa po opaľovaní? Tieto pasty vám pomôžu

Spálili ste sa po opaľovaní? Tieto pasty vám pomôžu

VČERA - 18:54Zdravie

Prezradíme vám, ako zmierniť bolesť a šúpanie pokožky po spálení slnkom. Postačia vám dve potraviny, ktoré nájdete doma.

5 najlepších smoothie receptov na chudnutie

5 najlepších smoothie receptov na chudnutie

VČERA - 18:24Zdravie

Zdravé smoothie nápoje a džúsy sú najrýchlejším spôsobom, ako do tela dostať vitamíny a živiny. Prečítajte si, ako vám môžu pomôcť pri chudnutí a tiež päť skvelých receptov, ktoré potrápia tuky a naštartujú metabolizmus.

Opuchnuté oči a kruhy pod očami: Ako ich zmierniť čo najrýchlejšie

Opuchnuté oči a kruhy pod očami: Ako ich zmierniť čo najrýchlejšie

VČERA - 13:49Zdravie

Poradíme vám, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť opuchu očí týmito domácimi prostriedkami.

Nedarí sa vám schudnúť? Možno robíte jednu z týchto častých chýb

Nedarí sa vám schudnúť? Možno robíte jednu z týchto častých chýb

20:05 29.06.2016Zdravie

Veľa ľudí robí amatérske chyby, keď sa rozhodnú zo dňa na deň schudnúť. A často im práve tieto chyby bránia dosiahnuť vytúženú postavu. Robíte ich aj vy?

TV program