• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 23.4.2024Meniny má Vojtech
11°Bratislava

Padol prvý výstrel zo zbrane vyrobenej 3D tlačou

  • 17:54 06.05.2013
  • BRATISLAVA
Padol prvý výstrel zo zbrane vyrobenej 3D tlačou

V Spojených štátoch amerických padol prvý úspešný výstrel zo zbrane vyrobenej prostredníctvom 3D tlačiarne.

Spoločnosť Defense Distributed, ktorá pištoľ vyrobila, chce zverejniť výrobné plány aj na internete.

O výrobu strelnej zbrane sa snažili celý rok a v sobotu sa im podarilo ich produkt úspešne otestovať na strelnici v Austine v štáte Texas. Odporcovia zbraní projekt kritizujú, pričom výsledkami výskumu sa zaoberá aj Europol (Európsky policajný úrad).

Predstaviteľka Europolu Victoria Baines, ktorá pôsobí v centre zameranom na kyberzločin, povedala, že v súčasnosti si kriminálnici stále zaobstarávajú zbrane tradičným spôsobom. "Časom sa však táto technológia stáva lacnejšou a prístupnejšou k užívateľom, a je možné, že sa objavia aj súvisiace riziká," uviedla Baines.

Technológia 3D tlače bola považovaná za budúcnosť výroby. Tlačiareň pri nej nanáša materiál (väčšinou plast) vrstvu po vrstve, tak aby vznikol pevný predmet. Od 3D tlačiarní sa očakáva, že po poklese cien umožnia spotrebiteľom domácu výrobu tovarov, vďaka čomu ich nebudú musieť kupovať v obchodoch. Táto technológia však okrem výhod prináša aj riziká, ktoré môžu súvisieť napríklad so spomínanými zbraňami.

Čítajte: Video - Vedci vytvorili najmenšieho lietajúceho robota

Technológia umožní mať čokoľvek

Pištoľ bola vyrobená prostredníctvom 3D tlačiarne, ktorú spoločnosť Defense Distributed zakúpila na eBay. Poskladaná je zo zvlášť vytvorených komponentov z ABS plastu, pričom jedinou neplastovou časťou je úderník vyrobený z kovu. Na čele spoločnosti Defense Distributed stojí Cody Wilson, 25-ročný študent práva z University of Texas. Situáciu opísal so slovami, že málo ľudí verilo v ich úspech, pričom celá vzniknutá záležitosť je podľa neho iba vecou slobody.

"Dopyt po zbraniach jednoducho existuje. Po celom svete sú štáty, v ktorých nemôžete vlastniť strelné zbrane - a to už nebude pravda," povedal pre BBC.

"Vidím svet, kde vám technológia umožňuje mať čokoľvek. Už to nebude záležitosť politických rozhodnutí," dodal.

Na otázku, či sa cíti zodpovedný za to, v koho rukách môžu takto vyrobené zbrane skončiť, odpovedal: "Uvedomujem si, že zbraň môže byť použitá na ubližovanie ľuďom - to je však jej funkcia - je to zbraň". Podľa jeho slov to ale nie je dôvod ich produkt nesprístupniť. Licenciu na výrobu a predaj zbrane udelil Wilsonovi Úrad pre alkohol, tabak, zbrane a výbušniny (ATF). Predstaviteľka tohto úradu Donna Sellers sa pre BBC vyjadrila, že pokiaľ nejde o zbraň zakázanú zákonom o strelných zbraniach (napríklad automatickú), tak je v USA legálna.

3D tlačiarne už boli použité na kriminalitu

Vzhľadom k nedávnej streľbe na základnej škole v Newtowne v štáte Connecticut, žiadal americký kongresman Steve Israel o zákaz 3D zbraní zákonom o nedetekovateľných strelných zbraniach. Obavy vyjadrili aj skupiny snažiace sa o sprísnenie zákonov týkajúcich sa tejto tematiky. "Tieto zbrane môžu padnúť do nesprávnych rúk - kriminálnikov, mentálne chorých, ľudí súdených za domáce násilie či dokonca detí," povedala Leah Barrett z hnutia New Yorkers Against Gun Violence.

Technológia 3D tlačiarní bola už využitá na kriminálnu činnosť pri výrobe čítačiek kreditných kariet, ktoré boli umiestnené v bankomatoch. Policajné agentúry po celom svete momentálne monitorujú vývoj kyberzločinu a rozvíjajúcich sa technológií, kam patria aj 3D tlačiarne. "Vieme akurát, že tieto technológie postupujú rýchlejšie ako sme očakávali. Ak sa nám podarí dostať jedným krokom pred technologický vývoj, veríme, že budeme aj krok pred zločinom," okomentovala situáciu Baines. Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

21:14 29.02.2024Veda

Chromozóm Y je pre ľudskú rasu životne dôležitý. Vedci uviedli, ako sa môže vyvíjať ľudstvo bez tohto chromozómu.