• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 22.9.2018Meniny má Móric
17°Bratislava

Tymianový olej: Zabijak baktérií a infekcií

  • 19:08 10.08.2015
  • Bratislava
Tymianový olej: Zabijak baktérií a infekcií

Antiseptické a antibiotické vlastnosti tymianu z neho robia účinný liek na rôzne ťažkosti. Čítajte ďalej a dozviete sa o všetkých zdravotných výhodách, ktoré vám môže ponúknuť.

V dávnych dobách bol tymián používaný ako vonná bylina. Často bol zmiešaný s rovným dielom levandule a sypal sa na podlahy kostolov v stredoveku, aby odstránil všetky nežiaduce pachy. V starovekom Egypte bol tymián jednou z prísad používaných v procese mumifikácie. Medzi niektorými starými kultúrami bol tiež používaný ako parfum.

Jeho antiseptické vlastnosti sú navyše užitočné v prípade anémie, bronchiálnych ochorení, črevných porúch, respiračných ochorení, rovnako ako prostriedok na čistenie kože. Má anti-hubové vlastnosti, ktoré môžu byť použité na liečbu plesní na nohách a zároveň má anti-parazitné vlastnosti. Je užitočný pri kolike, plynatosti, bolesti v krku a funguje tiež na “opicu”. Je to účinný expektorans, čiže uvoľňuje hlieny.

Tymian zabíja baktérie a infekcie

Tymianový olej má silné antibakteriálne vlastnosti. Štúdia predstavená na jarnej konferencii Society for General Microbiology v Edinburghu poukázala na to, že esenciálne oleje môžu byť efektívne a cenovo dostupné alternatívy k antibiotikám v boji proti rezistentným baktériám.

Vďaka komponentom, ako je karyofylen a kamfén, je tymiánový olej antiseptický a zabíja infekcie na koži a v tele. Je tiež antibakteriálny a inhibuje rast baktérií. To znamená, že tymianová silica je schopná liečiť črevné infekcie, bakteriálne infekcie pohlavných orgánov a močovej trubice, zabíja baktérie, ktoré sa hromadia v dýchacích cestách a hojí rezy alebo rany, ktoré sú vystavené škodlivým baktériám.

Testovanie citlivosti na antibiotiká a chemoterapeutiká bolo vykonané za použitia diskovej difúznej metódy. Bolo skúmaných 120 kmeňov baktérií izolovaných od pacientov s infekciou ústnej dutiny, respiračnými infekciami, infekciami urogenitálneho traktu a infekciami z nemocničného prostredia.

Liečba porúch dýchania

Antiseptické a antibiotické vlastnosti tymianu z neho robia účinný liek na ťažkosti dýchacích ciest, ako sú kašeľ a zápal priedušiek, a tiež prechladnutie a bolesť v krku. Môžete si pripraviť vlastný tymianový čaj tým, že budete lúhovať pár listov v teplej vode. Pravidelné pitie tohto čaju pomôže liečiť respiračné ochorenia a nachladnutie. V prípade bolesti v krku môžete uvariť vodu s tymianom a po vychladnutí ju kloktať. Tymian je osvedčený prírodný liek na zápal priedušiek.

COX-2 inhibítor

Štúdia z Nara Women’s University v Japonsku zistila, že jedna zo zložiek tymianového oleja, karvakrol, inhibuje cyklooxygenázu-2 (COX-2), enzým, ktorý je súčasťou zápalového procesu tela, ktorý produkuje bolesť.

Inhibícia COX-2 sa používa u farmaceutických liekov, vrátane nesteroidných protizápalových liekov, ako je ibuprofén. No tieto lieky prichádzajú s rôznymi vedľajšími účinkami, ako sú kardiovaskulárne a zažívacie problémy, zatiaľ čo bylinky ako tymián ich nemajú.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, healthbeckon.com, Foto: wikimedia.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žene znenazdajky opuchol malíček na ruke. Vykľula sa z toho nebezpečná diagnóza

Žene znenazdajky opuchol malíček na ruke. Vykľula sa z toho nebezpečná diagnóza

VČERA - 20:01Zdravie

42-ročná pacientka prišla do nemocnice s obyčajným opuchom a bolesťami prsta. Po vypočutí lekárskeho verdiktu takmer padla na kolená.

Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

Trpí vaše dieťa poruchou sústredenia? Odhalí ju týchto 14 nezvyčajných príznakov

20:43 20.09.2018Zdravie

Porucha sústredenia s hyperaktivitou sa u dievčat a chlapcov prejavuje rôznymi spôsobmi. Týchto 14 najčastejších prejavov vám pomôže zistiť, či ňou trpí aj vaše dieťa.

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

Psychóza sa týka každého 100. z nás. Poznáte jej príznaky?

19:14 20.09.2018Zdravie

Psychóza postihuje jedného zo sto ľudí už v mladom veku. Len málokto však dokáže rozoznať jej príznaky, ktoré netreba podceňovať.

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

Foto: Ak si na tele nájdete takéto vyrážky, môže ísť o leukémiu

21:26 19.09.2018Zdravie

Medzi časté príznaky leukémie patrí nevoľnosť, horúčka, anémia aj špecifické vyrážky. Takto vyzerajú niektoré z nich.

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

Najčastejšie mýty o mede: Je rovnako účinný aj v horúcom čaji?

16:07 18.09.2018Zdravie

Najčastejšie mýty o mede prezradil bývalý včelár Milan Špaček.

TV program