• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 27.6.2016Meniny má Ladislav(a)
22°Bratislava

Aj na lyžiarske kurzy je potrebný súhlas hygienikov

  • 11:15 09.01.2015
  • BANSKÁ BYSTRICA
Aj na lyžiarske kurzy je potrebný súhlas hygienikov

Organizátormi takých akcií sú zvyčajne školy, cestovné kancelárie, občianske združenia či právnické a fyzické osoby oprávnené na podnikanie.

Zimná sezóna je spojená s organizovaním pobytov v prírode, lyžiarskych výcvikových kurzov, škôl v prírode a iných zotavovacích podujatí pre deti a mládež. Organizátormi takých akcií sú zvyčajne školy, cestovné kancelárie, občianske združenia či právnické a fyzické osoby oprávnené na podnikanie. Aj na tieto podujatia však organizátori potrebujú súhlas hygienikov.

"Podľa legislatívnych ustanovení medzi základné povinnosti organizátorov zotavovacích podujatí pre deti a mládež patrí povinnosť požiadať najmenej 30 dní pred začiatkom konania podujatia - podľa miesta konania - príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) o posúdenie, a to formou písomnej žiadosti. V nej sa okrem identifikačných údajov organizátora zotavovacieho podujatia uvedie druh, termín a miesto konania pobytu, počet detí a osôb pracujúcich na podujatí, spôsob stravovania, odtlačok pečiatky a podpis organizátora. Bez kladného rozhodnutia príslušného RÚVZ nie je možné podľa zákona vykonávať uvedené činnosti,"upozornila vedúca oddelenia Hygieny detí a mládeže banskobystrického RÚVZ Katarína Slotová.

Podľa zákona je zotavovacím podujatím organizovaný pobyt najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov veku na čas dlhší ako štyri dni, ktorého cieľom je rekreácia, posilnenie ich zdravia a zvýšenie telesnej zdatnosti.

Ako podotkla Slotová, aj napriek tomu, že zákon, ktorý obsahuje ustanovenia o organizovaní zotavovacích podujatí pre deti, je platný od roku 1997, niektorí organizátori nemajú o svojich povinnostiach vedomosť. Často zabezpečujú starostlivosť o veľký počet detí bez toho, aby vedeli o ich zdravotnom stave, bez zabezpečenia zdravotníka alebo podmienok takého ubytovania, aby sa minimalizovalo riziko vzniku a prenosu infekčných ochorení prenosných vzdušnou cestou či kontaktom.

"Mnohé zotavovacie podujatia organizujú cestovné kancelárie, z ktorých niektoré argumentujú, že ich zájazd nie je podujatím za účelom posilnenia zdravia, ale rekreácia detí. Posudzovanie, či ide o zotavovacie podujatie pre deti v zmysle zákona, významnou mierou ovplyvňuje charakteristika zájazdu, ktorá musí byť súčasťou uzatvorenej písomnej zmluvy," zdôraznila Slotová.

Ako dodala, v prípade posudzovania zotavovacieho podujatia sa nevychádza z názvu, ale z charakteristiky pobytu. To znamená, že v prípade organizovania pobytov pre deti a mládež do 18 rokov nad štyri dni, kde je zabezpečené ubytovanie, stravovanie a ďalší organizovaný program i celodenná starostlivosť o deti, ide o zotavovacie podujatie.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
CHORVÁTSKY GROB: Odovzdajú petíciu za referendum o odvolaní starostu

CHORVÁTSKY GROB: Odovzdajú petíciu za referendum o odvolaní starostu

DNES - 16:20Domáce

Petíciu spustili 27. mája. Nespokojní obyvatelia iniciovanie petície odôvodňujú v 22 bodoch.

LELOVSKÝ: Na Slovensku je nedostatok IT špecialistov, chýba ich 10.000

LELOVSKÝ: Na Slovensku je nedostatok IT špecialistov, chýba ich 10.000

DNES - 16:14Domáce

Do roku 2020 môže deficit podľa odborníkov narásť až na 20.000.

Za ad hoc sudcu ESĽP Súdna rada zvolila Ladislava Duditša

Za ad hoc sudcu ESĽP Súdna rada zvolila Ladislava Duditša

DNES - 15:48Domáce

Slovensko má predložiť troch až piatich nominantov na medzinárodné súdne posty.

Slovensko nezvolilo kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ

Slovensko nezvolilo kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ

DNES - 15:25Domáce

Slovensko je poslednou krajinou, ktorá nemá post obsadený.

Analytik:Formálne britský parlament nie je viazaný výsledkom referenda

Analytik:Formálne britský parlament nie je viazaný výsledkom referenda

DNES - 15:16Domáce

Analytik hovorí aj o tom, že ak by Británia odišla, oslabil by sa hlas tých, ktorí chceli skôr pomalšiu integráciu.

TV program