• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.10.2016Meniny má Aurel
15°Bratislava

Aj na lyžiarske kurzy je potrebný súhlas hygienikov

  • 11:15 09.01.2015
  • BANSKÁ BYSTRICA
Aj na lyžiarske kurzy je potrebný súhlas hygienikov

Organizátormi takých akcií sú zvyčajne školy, cestovné kancelárie, občianske združenia či právnické a fyzické osoby oprávnené na podnikanie.

Zimná sezóna je spojená s organizovaním pobytov v prírode, lyžiarskych výcvikových kurzov, škôl v prírode a iných zotavovacích podujatí pre deti a mládež. Organizátormi takých akcií sú zvyčajne školy, cestovné kancelárie, občianske združenia či právnické a fyzické osoby oprávnené na podnikanie. Aj na tieto podujatia však organizátori potrebujú súhlas hygienikov.

"Podľa legislatívnych ustanovení medzi základné povinnosti organizátorov zotavovacích podujatí pre deti a mládež patrí povinnosť požiadať najmenej 30 dní pred začiatkom konania podujatia - podľa miesta konania - príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) o posúdenie, a to formou písomnej žiadosti. V nej sa okrem identifikačných údajov organizátora zotavovacieho podujatia uvedie druh, termín a miesto konania pobytu, počet detí a osôb pracujúcich na podujatí, spôsob stravovania, odtlačok pečiatky a podpis organizátora. Bez kladného rozhodnutia príslušného RÚVZ nie je možné podľa zákona vykonávať uvedené činnosti,"upozornila vedúca oddelenia Hygieny detí a mládeže banskobystrického RÚVZ Katarína Slotová.

Podľa zákona je zotavovacím podujatím organizovaný pobyt najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov veku na čas dlhší ako štyri dni, ktorého cieľom je rekreácia, posilnenie ich zdravia a zvýšenie telesnej zdatnosti.

Ako podotkla Slotová, aj napriek tomu, že zákon, ktorý obsahuje ustanovenia o organizovaní zotavovacích podujatí pre deti, je platný od roku 1997, niektorí organizátori nemajú o svojich povinnostiach vedomosť. Často zabezpečujú starostlivosť o veľký počet detí bez toho, aby vedeli o ich zdravotnom stave, bez zabezpečenia zdravotníka alebo podmienok takého ubytovania, aby sa minimalizovalo riziko vzniku a prenosu infekčných ochorení prenosných vzdušnou cestou či kontaktom.

"Mnohé zotavovacie podujatia organizujú cestovné kancelárie, z ktorých niektoré argumentujú, že ich zájazd nie je podujatím za účelom posilnenia zdravia, ale rekreácia detí. Posudzovanie, či ide o zotavovacie podujatie pre deti v zmysle zákona, významnou mierou ovplyvňuje charakteristika zájazdu, ktorá musí byť súčasťou uzatvorenej písomnej zmluvy," zdôraznila Slotová.

Ako dodala, v prípade posudzovania zotavovacieho podujatia sa nevychádza z názvu, ale z charakteristiky pobytu. To znamená, že v prípade organizovania pobytov pre deti a mládež do 18 rokov nad štyri dni, kde je zabezpečené ubytovanie, stravovanie a ďalší organizovaný program i celodenná starostlivosť o deti, ide o zotavovacie podujatie.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prípad sexuálneho zneužívania bývalým kňazom v Humennom pokračuje

Prípad sexuálneho zneužívania bývalým kňazom v Humennom pokračuje

VČERA - 16:32Domáce

Na okresnom súde pokračovalo pojednávanie s bývalým kňazom, ktorý čelí obžalobe zo znásilnenia a sexuálneho zneužívania.

Výstavba bratislavského obchvatu oficiálne odštartovala

Výstavba bratislavského obchvatu oficiálne odštartovala

VČERA - 15:22Domáce

Výstavba obchvatu Bratislavy, ktorý má tvoriť časť diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, sa oficiálne začala.

GALKO: Polícia potrebuje nového ministra i prezidenta

GALKO: Polícia potrebuje nového ministra i prezidenta

VČERA - 14:45Domáce

Poslanec hovorí, že slovenská polícia zlyháva, kriticky často sa spreneveruje svojmu poslaniu pomáhať a chrániť občanov.

V. REMIŠOVÁ: Polícia obviňuje človeka, ktorý upozornil na nekalý prevod

V. REMIŠOVÁ: Polícia obviňuje človeka, ktorý upozornil na nekalý prevod

VČERA - 13:44Domáce

V prípade exministra vnútra a bývalého poslanca Národnej rady (NR) SR Daniela Lipšica (OĽaNO-NOVA) a poslanca Gábora Grendela (OĽaNO-NOVA) polícia neobvinila človeka, ktorý realizoval podivný prevod finančných prostriedkov z Belize, ale toh

FOTO: V Trnavskom kraji doplatili na dopravné nehody najmä chodci a cyklisti

FOTO: V Trnavskom kraji doplatili na dopravné nehody najmä chodci a cyklisti

VČERA - 12:03Domáce

Chodci a cyklisti pri týchto zrážkach zvyčajne utrpia ťažké zranenia, ktorým môžu podľahnúť.

TV program