• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.10.2018Meniny má Vendelín
14°Bratislava

Mýty o zdravom opaľovaní. Buďte múdrejší!

  • 18:30 20.07.2014
  • BRATISLAVA
Mýty o zdravom opaľovaní. Buďte múdrejší!

Myslíte si, že o bezpečnom opaľovaní už viete naozaj všetko? Ľudia však stále robia chyby a vďaka rozšíreným mýtom i nevedomky. 

Už dávno nie v móde opaľovanie s nízkym faktorom ochrany a už úplným šialenstvom je olej s faktorom 0, ktorým sa ešte prednedávnom mnoho slečien s radosťou natieralo. Dnes je doba zdravého životného štýlu, zdravých potravín, liečby bez chémie a zdravého opatrného opaľovania. Dodržujte na slnku zásady, vyvarujte sa mýtom a vaša pokožka bude žiariť krásou aj vo vyššom veku.   

Drahšie nie sú účinnejšie!

Do opaľovacieho prípravku radšej vrazíte peniaze a potrpíte si na značke s vidinou, že je lepší ako ten lacnejší? Omyl! Uvedomte si, lacnejšie prípravky vám neuškodia a chránia rovnako. Pred uvedením na trh prechádzajú prísnou kontrolou a dermatologickým testovaním. 

Čítajte zloženie!

Druhou stranou mince je obsah rizikových látok, ktoré sú povolené i v drahšej kozmetike, ktorú dokonca kúpite i v lekárňach. Hoci sú stále predmetom výskumov a ich priamy negatívny vplyv na zdravie zatiaľ nebol dostatočne preukázaný, sú podozrivé z poškodzovania hormonálneho systému človeka. V opaľovacích krémoch môže ísť o rôzne zlúčeniny, a to konzervanty či slnečné filtre ako propyl- a butylparabény, OMC (ethylhexyl methoxycinnamát). Výrobcovia sa ohradzujú, že ich používanie je povolené. Tieto informácie uviedol Komplexný servis pre spotrebiteľov - dTest, ktorý sa opieral o výsledky celoeurópskeho testovania kozmetiky. Zapojilo sa doňho Dánsko, Švajčiarsko, Francúzsko i Veľká Británia. Tieto krajiny po ich uverejnení začali s kampaňou obmedzujúcou používanie uvedených látok, a to najmä v detskej kozmetike. 

Faktor 30!

Podľa britského dermatológa doktora Colina Longa našu kožu nedokážu pred poškodením a zdravotnými rizikami vzniku rakoviny dostatočne chrániť faktory opaľovacích prípravkov nižšie ako 30!

Vodeodolné po kúpaní nechránia!

Naozaj si myslíte, že voda nezmyje vodeodolné prípravky a po výjdení z vody sa preto nemusíte natierať? Ručíme vám za to, že na silnom slnku vám začne po usušení koža páliť a vy sa natierať budete! Opäť ide o veľmi účinný marketingový ťah, vďaka ktorému uprednostníte výrobok s týmto označením pred iným. O zavádzanie spotrebiteľov však v tomto prípade nejde. Vodeodolnosť totiž znamená len to, že ste pred UV žiarením chránení aj počas kúpania V záujme vášho zdravia vám radíme, aby ste sa vždy po kúpaní opäť natreli.

Koľko natrieť?

Natierate sa len malým množstvom krému? Pozor na zníženú účinnosť pri aplikácii polovičného doporučeného množstva na pokožku. To pre dospelú osobu predstavuje približne šesť malých lyžičiek prípravku. Nemáte radi ten pocit krému na tele? Stavte na príjemnejšie krémy v spreji alebo opaľovacie oleje.

Hlavne sa nespáliť? To nestačí!

Koža každého človeka reaguje vzhľadom na fototyp pokožky na slnečné žiarenie odlišne. Radujete sa s vynikajúceho vrodeného pigmentu a málokedy alebo skoro vôbec sa nespálite? To však neznamená, že sa nemusíte chrániť opaľovacím prípravkom vôbec. V princípe po jeho nanesení dochádza k filtrovaniu ultrafialového žiarenia, čím sa náhle reakcie na koži zmierňujú. Za zhnednutie kože, prinajhoršom jej spálenie je zodpovedné žiarenie UVB. UVA sa môžete poďakovať za starnutie pokožky. Aj keď sa nespálite, hoci sa nenatierate, riziko rakoviny kože tým len zvyšujete. Takže ešte raz: To, že sa nespálite neznamená, že vaša koža nie je poškodená. 

Rovnako naivné je i presvedčenie, že ak bola vaša koža už niekoľkokrát predtým spálená, už jej ďalšie poškodenie nemôže uškodiť.  

Oblečenie nie je ochrana!

Nemyslite si, že ak máte na sebe tričko, chránite sa pred nebezpečným slnečným žiarením. Ak ste dlhodobo vystavení slnku, určite sa predtým než pôjdete von natrite aj pod oblečením! 

Mám make-up s SPF

Ďalším mýtom je i ochrana kože dám, ktoré používajú make-up s označením "SPF". Opäť ste chránené len pred UVB žiarením spôsobujúcim spálenie, no nepredchádzate možným následkom v podobe tvorby karcinogénnych buniek.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, BD, dtest.sk, walesonline.co.uk, zahr. Foto: BD
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

Muškátový oriešok: 2 skvelé spôsoby, ako vám zlepší spánok

VČERA - 21:01Zdravie

Prinášame vám recepty, vďaka ktorým sa vám bude lepšie spať.

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

Každá tehotná žena by sa mala dať zaočkovať proti chrípke. Lekári vysvetľujú, prečo

VČERA - 20:40Zdravie

Jeseň je okrem dozretých sadov a farebných listov na stromoch typická aj príležitosťou nechať sa zaočkovať proti chrípke. Viete, prečo by sa tejto povinnosti nemali vyhýbať zvlášť tehotné ženy?

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

94-ročný doktor prezradil, akému jedlu vďačí za to, že nikdy neprechladne ani neochorie

VČERA - 19:33Zdravie

Čo plánujete v 94 rokoch robiť vy? Tento vitálny dedko dodnes denne prichádza do kontaktu s chorými, no len málokedy sa nakazí. Vďačí za to jedlu, ktoré sa zrejme nájde aj vo vašej chladničke.

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

Káva a jej účinok na pleť: Vedci odhaľujú doteraz nepoznané skutočnosti

20:08 18.10.2018Zdravie

Okrem nespočetného množstva doteraz uznaných výhod pravidelného pitia kávy sme sa najnovšie dozvedeli o ďalšej, ktorá má čo do činenia s krásou pokožky.

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

Krvné testy: 7 vecí, ktoré by ste mali vedieť

19:28 18.10.2018Zdravie

Lekári svojim pacientom často nehovoria všetky detaily ohľadom odberu krvi a výsledkov testov. Prinášame vám osem faktov, ktoré by mal vedieť každý.

TV program