• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 27.5.2016Meniny má Iveta
12°Bratislava

Izrael bombardoval Sýriu, zahynulo desať sýrskych vojakov

  • 19:25 23.06.2014
  • JERUZALEM
Izrael bombardoval Sýriu, zahynulo desať sýrskych vojakov

Sýrska vláda v pondelok uviedla, že séria izraelských útokov proti jej armáde si vyžiadala štyri obete a deviatich zranených. Ide pritom o jej prvé vyjadrenie k nočnému incidentu, ktorý bol odpoveďou na sýrsky cezhraničný útok. Pri ňom na Golanských výšinách zahynul 13-ročný Izraelčan.

Exilová Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv predtým uviedla, že zahynulo najmenej desať príslušníkov sýrskej armády. "Zahynulo najmenej desať príslušníkov sýrskej armády." Izraelské letectvo a delostrelectvo tiež zničilo dva tanky a zasiahlo aj armádne veliteľstvo.

Izraelský premiér varoval konkurenčné strany v Sýrii pred akýmikoľvek snahami o zvyšovanie napätia s Izraelom. BenjaminNetanjahu v pondelok členom svojej strany Likud povedal, že Izrael zasiahol proti sýrskym cieľom "veľkou silou". Zároveň dodal, že židovský štát použije aj ďalšiu silu, ak to bude potrebné. Izrael bude podľa jeho slov naďalej "násilne zraňovať" každého, kto sa ho pokúsi napadnúť, uviedol premiér.

Odporúčame aj:

Deti v Sýrii slúžia militantom ako ostreľovači či špióni

Povstalci ISIL dobýjajú Irak, zmocnili sa strategického bodu


Podľa pondelňajšieho vyhlásenia izraelskej armády sú "potvrdené priame zásahy" deviatich terčov vrátane oblastného veliaceho strediska a nešpecifikovaných odpaľovacích stanovíšť.

Nálety uskutočnili v oblasti blízko hranice medzi Sýriou a Golanskými výšinami okupovanými Izraelom, kde sa odohral predošlý smrtiaci útok. Sýrske sily pri ňom zasiahli vozidlo rozvážajúce vodu na základe zmluvy s izraelským ministerstvom obrany a zabili mladého chlapca.

Sýria naložila na loď posledné chemické zbrane

Sýria v pondelok odovzdala posledné zásoby chemických zbraní, ktorých existenciu deklarovala. Informovala o tom Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá na likvidáciu sýrskych chemických zbraní dohliada.

Posledných 7,2 percenta z priznaného množstva chemikálií mali na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zneškodniť do 30. júna, termín sa však posunul pre zlú bezpečnostnú situáciu. Ako informoval riaditeľ OPCW Ahmet Uzumcu, chemikálie už naložili na loď v prístave Ládikíja.

Chemické zbrane teraz zneškodnia na palube americkej lode Cape Ray a komerčných zariadeniach na území Británie a Nemecka. Podľa Uzumca bude celý proces trvať asi štyri mesiace.

Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada pristúpil minulý rok na chemické odzbrojenie s cieľom odvrátiť prípadný vojenský zásah zo strany USA, ktorý mal byť reakciou na použitie chemických zbraní proti civilistom. Celkové množstvo deklarovaných látok dosahuje 1 300 ton.
Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Južná Kórea vypálila varovné výstrely na severokórejské lode

Južná Kórea vypálila varovné výstrely na severokórejské lode

DNES - 6:11Zahraničné

Lode KĽDR nakrátko prekročili spornú námornú hranicu oboch krajín západne od Kórejského polostrova.

V Čečensku odsúdili dvoch Ukrajincov za zabíjanie ruských vojakov

V Čečensku odsúdili dvoch Ukrajincov za zabíjanie ruských vojakov

VČERA - 22:01Zahraničné

Ukrajinský prezident Petro Porošenko sľúbil, že urobí všetko, čo je možné, aby boli Karpiuk a Klych prepustení.

Nad Atlantikom sa zrazili dve americké stíhačky

Nad Atlantikom sa zrazili dve americké stíhačky

VČERA - 21:59Zahraničné

Traja letci vyviazli bez zranení a štvrtý utrpel len menšie poranenie nohy.

Pri útokoch na nemocnie zahynulo počas dvoch rokov takmer 960 ľudí

Pri útokoch na nemocnie zahynulo počas dvoch rokov takmer 960 ľudí

VČERA - 21:24Zahraničné

Viac ako 60 percent útokov zasiahlo podľa správy WHO zdravotnícke zariadenia úmyselne a náhodných bolo len ďalších asi 20 percent.

Južné Osetsko odložilo referendum o pripojení k Rusku na rok 2017

Južné Osetsko odložilo referendum o pripojení k Rusku na rok 2017

VČERA - 21:16Zahraničné

S návrhom usporiadať referendum prišiel prezident Tibilov. Dodal, že zjednotenie s Ruskom je odvekým snom juhoosetského ľudu, ktorý vzdoroval gruzínskemu šovinizmu a fašizmu.

TV program