• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.9.2016Meniny má Cyprián
12°Bratislava

Izrael bombardoval Sýriu, zahynulo desať sýrskych vojakov

  • 19:25 23.06.2014
  • JERUZALEM
Izrael bombardoval Sýriu, zahynulo desať sýrskych vojakov

Sýrska vláda v pondelok uviedla, že séria izraelských útokov proti jej armáde si vyžiadala štyri obete a deviatich zranených. Ide pritom o jej prvé vyjadrenie k nočnému incidentu, ktorý bol odpoveďou na sýrsky cezhraničný útok. Pri ňom na Golanských výšinách zahynul 13-ročný Izraelčan.

Exilová Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv predtým uviedla, že zahynulo najmenej desať príslušníkov sýrskej armády. "Zahynulo najmenej desať príslušníkov sýrskej armády." Izraelské letectvo a delostrelectvo tiež zničilo dva tanky a zasiahlo aj armádne veliteľstvo.

Izraelský premiér varoval konkurenčné strany v Sýrii pred akýmikoľvek snahami o zvyšovanie napätia s Izraelom. BenjaminNetanjahu v pondelok členom svojej strany Likud povedal, že Izrael zasiahol proti sýrskym cieľom "veľkou silou". Zároveň dodal, že židovský štát použije aj ďalšiu silu, ak to bude potrebné. Izrael bude podľa jeho slov naďalej "násilne zraňovať" každého, kto sa ho pokúsi napadnúť, uviedol premiér.

Odporúčame aj:

Deti v Sýrii slúžia militantom ako ostreľovači či špióni

Povstalci ISIL dobýjajú Irak, zmocnili sa strategického bodu


Podľa pondelňajšieho vyhlásenia izraelskej armády sú "potvrdené priame zásahy" deviatich terčov vrátane oblastného veliaceho strediska a nešpecifikovaných odpaľovacích stanovíšť.

Nálety uskutočnili v oblasti blízko hranice medzi Sýriou a Golanskými výšinami okupovanými Izraelom, kde sa odohral predošlý smrtiaci útok. Sýrske sily pri ňom zasiahli vozidlo rozvážajúce vodu na základe zmluvy s izraelským ministerstvom obrany a zabili mladého chlapca.

Sýria naložila na loď posledné chemické zbrane

Sýria v pondelok odovzdala posledné zásoby chemických zbraní, ktorých existenciu deklarovala. Informovala o tom Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá na likvidáciu sýrskych chemických zbraní dohliada.

Posledných 7,2 percenta z priznaného množstva chemikálií mali na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zneškodniť do 30. júna, termín sa však posunul pre zlú bezpečnostnú situáciu. Ako informoval riaditeľ OPCW Ahmet Uzumcu, chemikálie už naložili na loď v prístave Ládikíja.

Chemické zbrane teraz zneškodnia na palube americkej lode Cape Ray a komerčných zariadeniach na území Británie a Nemecka. Podľa Uzumca bude celý proces trvať asi štyri mesiace.

Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada pristúpil minulý rok na chemické odzbrojenie s cieľom odvrátiť prípadný vojenský zásah zo strany USA, ktorý mal byť reakciou na použitie chemických zbraní proti civilistom. Celkové množstvo deklarovaných látok dosahuje 1 300 ton.
Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zadržali exšéfov vnútroštátnej tajnej služby a kriminálnej polície

Zadržali exšéfov vnútroštátnej tajnej služby a kriminálnej polície

VČERA - 22:00Zahraničné

Oficiálne zdroje však o konkrétnych podozreniach voči zadržanej dvojici mužov zatiaľ mlčia.

Zadržali tínedžerov, ktorí majú zrejme na rováši júlový útok v Prahe

Zadržali tínedžerov, ktorí majú zrejme na rováši júlový útok v Prahe

VČERA - 21:59Zahraničné

Je známe, že k inkriminovanému útoku došlo 25. júla na trase B pražského metra.

Die Presse: Moskva chce vetovať voľbu Gutteresa za šéfa OSN

Die Presse: Moskva chce vetovať voľbu Gutteresa za šéfa OSN

VČERA - 21:58Zahraničné

Od 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN získal 12 pozitívnych a dva negatívne hlasy. Jedna krajina sa hlasovania zdržala.

Militanti z IS údajne zabili piatich egyptských civilistov

Militanti z IS údajne zabili piatich egyptských civilistov

VČERA - 21:44Zahraničné

Všetci zavraždení údajne spolupracovali s egyptskou armádou, ktorá v provincii Severný Sinaj už viacero rokov bojuje proti vzbúrencom.

Referendum o ústavných zmenách v Taliansku sa uskutoční 4. decembra

Referendum o ústavných zmenách v Taliansku sa uskutoční 4. decembra

VČERA - 21:41Zahraničné

Renzi si od novelizácie ústavy a ďalších súvisiacich reforiem sľubuje zmenu doterajšieho nestabilného politického systému, ktorý spôsobuje rýchle striedanie vlád.

TV program