• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 1.4.2015Meniny má Hugo
Bratislava

Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

  • 14:28 26.02.2014
  • PRAHA
Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za sivé a nudné.

Český prezident Miloš Zeman vystúpil dnes v Štrasburgu na slávnostnom zasadaní pred plénom Európskeho parlamentu (EP). Jeho desaťminútový prejav bol podľa očakávania proeurópsky, zároveň však skritizoval únijnú byrokraciu a slabú zahraničnú politiku EÚ. Naopak, podporil vznik spoločnej armády a skoré prijatie eura, píše spravodajský web iDNES.cz.

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za "sivé a nudné". "Európske občianstvo je pre mňa kultúrna voľba. Som proti spoločnému európskemu syru, spoločnému európskemu pivu," povedal. "Potrebujeme integráciu, a nie európsky unitárny štát," zdôraznil český prezident.

Hlavnou prekážkou integrácie sú podľa Zemana odlišné podmienky krajín. V štátoch EÚ by rád rozprúdil debatu o budúcom vývoji Európy ako celku. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom EP Martinom Schulzom označil za opodstatnené okrem iného aj spoločný boj proti vysokej nezamestnanosti.

Schulz vyjadril potešenie zo Zemanovej návštevy Štrasburgu, vzťah EÚ a ČR je podľa neho teraz vyhovujúci. Zeman bol posledným, kto sa obrátil s prejavom na súčasné zloženie EP pred májovými voľbami. Český prezident mal pôvodne hovoriť v EP vlani v novembri, ale cestu musel odložiť kvôli zdravotným problémom.

Naposledy hovoril pred plénom EP ako český prezident Václav Klaus pred piatimi rokmi. Niektorí poslanci jeho euroskeptický prejav prerušovali potleskom, iní naňho bučali a niektorí opustili rokovaciu sálu, pripomenulo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Iracká armáda prenikla do centra Tikrítu, prehľadávala domy

Iracká armáda prenikla do centra Tikrítu, prehľadávala domy

VČERA - 22:13Zahraničné

Iracké sily bojujúce proti sunnitskej extrémistickej skupine Islamský štát (IŠ) v meste Tikrít v utorok prenikli do jeho centra, kde začali s postupným

Nigéria si zvolila nového prezidenta, je ním bývalý diktátor

Nigéria si zvolila nového prezidenta, je ním bývalý diktátor

VČERA - 21:57Zahraničné

Novým prezidentom Nigérie bude opozičný kandidát Muhammad Buhari. Úradujúci líder najväčšej africkej krajiny Goodluck Jonathan totiž v utorok potvrdil, že sa

Lufthansa o psychických problémoch Lubitza vedela

Lufthansa o psychických problémoch Lubitza vedela

VČERA - 20:59Zahraničné

Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa, ktorej patria nízkonákladové aerolínie Germanwings, v utorok informovala o elektronickej korešpondencii od Andresa Lubitza, v ktorom budúci kopilot informoval o svojich psychických problémoch.

Do Európy sa vrátila zima, Nemecko zasiahla víchrica

Do Európy sa vrátila zima, Nemecko zasiahla víchrica

VČERA - 19:53Zahraničné

Víchrice intenzity hurikánu zasiahli v utorok veľkú časť severnej Európy, dôsledkom čoho bolo zrušenie mnohých letov, odstavenie viacero ciest a obmedzená

Islamisti vyvraždili sýrsku dedinu, neušetrili ani deti

Islamisti vyvraždili sýrsku dedinu, neušetrili ani deti

VČERA - 16:16Zahraničné

Islamisti pozabíjali celé rodiny vrátane detí, pričom niektorých upálili zaživa. Časť obyvateľstva dediny patrí k náboženským menšinám alavitov a izmaelitov, ktorých sunnitský islam považuje za kacírov.

TV program