• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.12.2014Meniny má Dagmara
Bratislava

Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

  • 14:28 26.02.2014
  • PRAHA

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za sivé a nudné.

Český prezident Miloš Zeman vystúpil dnes v Štrasburgu na slávnostnom zasadaní pred plénom Európskeho parlamentu (EP). Jeho desaťminútový prejav bol podľa očakávania proeurópsky, zároveň však skritizoval únijnú byrokraciu a slabú zahraničnú politiku EÚ. Naopak, podporil vznik spoločnej armády a skoré prijatie eura, píše spravodajský web iDNES.cz.

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za "sivé a nudné". "Európske občianstvo je pre mňa kultúrna voľba. Som proti spoločnému európskemu syru, spoločnému európskemu pivu," povedal. "Potrebujeme integráciu, a nie európsky unitárny štát," zdôraznil český prezident.

Hlavnou prekážkou integrácie sú podľa Zemana odlišné podmienky krajín. V štátoch EÚ by rád rozprúdil debatu o budúcom vývoji Európy ako celku. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom EP Martinom Schulzom označil za opodstatnené okrem iného aj spoločný boj proti vysokej nezamestnanosti.

Schulz vyjadril potešenie zo Zemanovej návštevy Štrasburgu, vzťah EÚ a ČR je podľa neho teraz vyhovujúci. Zeman bol posledným, kto sa obrátil s prejavom na súčasné zloženie EP pred májovými voľbami. Český prezident mal pôvodne hovoriť v EP vlani v novembri, ale cestu musel odložiť kvôli zdravotným problémom.

Naposledy hovoril pred plénom EP ako český prezident Václav Klaus pred piatimi rokmi. Niektorí poslanci jeho euroskeptický prejav prerušovali potleskom, iní naňho bučali a niektorí opustili rokovaciu sálu, pripomenulo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
USA musia rešpektovať zriadenie Kuby, vyzval ich Castro

USA musia rešpektovať zriadenie Kuby, vyzval ich Castro

DNES - 20:17Zahraničné

Kubánsky prezident Raúl Castro vyzval v sobotu Spojené štáty, aby v rámci normalizácie vzájomných vzťahov rešpektovali socialistické zriadenie na Kube.

Guantánamo opustili ďalší väzni, zamierili do Afganistanu

Guantánamo opustili ďalší väzni, zamierili do Afganistanu

DNES - 18:53Zahraničné

Štyroch Afgancov, ktorých vyše desaťročie zadržiavali na americkej základni na kubánskom Guantáname, poslali domov do Afganistanu.

Islamisti sa zahrali na katov, popravili asi sto dezertérov

Islamisti sa zahrali na katov, popravili asi sto dezertérov

DNES - 18:34Zahraničné

Extrémistická skupina Islamský štát (IŠ) popravila asi sto svojich zahraničných bojovníkov, ktorí chceli opustiť jej rady. V sobotu o tom informoval denník

Severná Kórea chce kyberútok na Sony prešetriť spolu s USA

Severná Kórea chce kyberútok na Sony prešetriť spolu s USA

DNES - 17:30Zahraničné

Severná Kórea chce spolupracovať so Spojenými štátmi na vyšetrovaní hackerského útoku na americkú spoločnosť Sony Pictures, ktorá natočila film o lídrovi

Japonský ostrov Honšú zasiahlo zemetrasenie, tsunami nehrozí

Japonský ostrov Honšú zasiahlo zemetrasenie, tsunami nehrozí

DNES - 14:57Zahraničné

Japonský ostrov Honšú zasiahlo v sobotu zemetrasenie s magnitúdou 5,9. Informoval o tom Geologický úrad Spojených štátov.

TV program