• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 29.5.2015Meniny má Vilma
20°Bratislava

Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

  • 14:28 26.02.2014
  • PRAHA
Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za sivé a nudné.

Český prezident Miloš Zeman vystúpil dnes v Štrasburgu na slávnostnom zasadaní pred plénom Európskeho parlamentu (EP). Jeho desaťminútový prejav bol podľa očakávania proeurópsky, zároveň však skritizoval únijnú byrokraciu a slabú zahraničnú politiku EÚ. Naopak, podporil vznik spoločnej armády a skoré prijatie eura, píše spravodajský web iDNES.cz.

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za "sivé a nudné". "Európske občianstvo je pre mňa kultúrna voľba. Som proti spoločnému európskemu syru, spoločnému európskemu pivu," povedal. "Potrebujeme integráciu, a nie európsky unitárny štát," zdôraznil český prezident.

Hlavnou prekážkou integrácie sú podľa Zemana odlišné podmienky krajín. V štátoch EÚ by rád rozprúdil debatu o budúcom vývoji Európy ako celku. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom EP Martinom Schulzom označil za opodstatnené okrem iného aj spoločný boj proti vysokej nezamestnanosti.

Schulz vyjadril potešenie zo Zemanovej návštevy Štrasburgu, vzťah EÚ a ČR je podľa neho teraz vyhovujúci. Zeman bol posledným, kto sa obrátil s prejavom na súčasné zloženie EP pred májovými voľbami. Český prezident mal pôvodne hovoriť v EP vlani v novembri, ale cestu musel odložiť kvôli zdravotným problémom.

Naposledy hovoril pred plénom EP ako český prezident Václav Klaus pred piatimi rokmi. Niektorí poslanci jeho euroskeptický prejav prerušovali potleskom, iní naňho bučali a niektorí opustili rokovaciu sálu, pripomenulo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Juhovýchod Aljašky zasiahlo silné zemetrasenie

Juhovýchod Aljašky zasiahlo silné zemetrasenie

DNES - 11:51Zahraničné

Juhovýchodné pobrežie Aljašky vo štvrtok zasiahlo silné zemetrasenie, vzhľadom na riedke osídlenie sa však nepredpokladá, že mohlo spôsobiť väčšie škody

Všetci nevinní: Kauza Nečasová dopadla pre žalobcov fiaskom

Všetci nevinní: Kauza Nečasová dopadla pre žalobcov fiaskom

DNES - 11:43Zahraničné

Podľa obžaloby Nečasová v roku 2012 zneužila rozviedku na sledovanie vtedajšej manželky premiéra Nečasa.

Extrémne horúčavy zabili v Indii už takmer dvetisíc ľudí

Extrémne horúčavy zabili v Indii už takmer dvetisíc ľudí

DNES - 11:37Zahraničné

Extrémne horúčavy trvajúce už sedem dní si v Indii vyžiadali už viac než 1800 mŕtvych. Teploty v dvoch najviac zasiahnutých južných štátoch Telangána a

Na ostrove Kučinoerabudži vybuchla sopka

Na ostrove Kučinoerabudži vybuchla sopka

DNES - 8:48Zahraničné

Úrady na japonskom ostrove Kučinoerabudžima nariadili v piatok evakuáciu po náhlej erupcii tamojšej sopky. Na ostrove žije asi 140 obyvateľov, z ktorých nebol

Putin zmenil dekrét, smrť vojakov bude štátnym tajomstvom

Putin zmenil dekrét, smrť vojakov bude štátnym tajomstvom

DNES - 6:00Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že smrť všetkých ruských vojakov počas špeciálnych operácií musí byť označená za štátne tajomstvo.

TV program