• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.10.2014Meniny má Aurel
Bratislava

Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

  • 14:28 26.02.2014
  • PRAHA
Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za sivé a nudné.

Český prezident Miloš Zeman vystúpil dnes v Štrasburgu na slávnostnom zasadaní pred plénom Európskeho parlamentu (EP). Jeho desaťminútový prejav bol podľa očakávania proeurópsky, zároveň však skritizoval únijnú byrokraciu a slabú zahraničnú politiku EÚ. Naopak, podporil vznik spoločnej armády a skoré prijatie eura, píše spravodajský web iDNES.cz.

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za "sivé a nudné". "Európske občianstvo je pre mňa kultúrna voľba. Som proti spoločnému európskemu syru, spoločnému európskemu pivu," povedal. "Potrebujeme integráciu, a nie európsky unitárny štát," zdôraznil český prezident.

Hlavnou prekážkou integrácie sú podľa Zemana odlišné podmienky krajín. V štátoch EÚ by rád rozprúdil debatu o budúcom vývoji Európy ako celku. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom EP Martinom Schulzom označil za opodstatnené okrem iného aj spoločný boj proti vysokej nezamestnanosti.

Schulz vyjadril potešenie zo Zemanovej návštevy Štrasburgu, vzťah EÚ a ČR je podľa neho teraz vyhovujúci. Zeman bol posledným, kto sa obrátil s prejavom na súčasné zloženie EP pred májovými voľbami. Český prezident mal pôvodne hovoriť v EP vlani v novembri, ale cestu musel odložiť kvôli zdravotným problémom.

Naposledy hovoril pred plénom EP ako český prezident Václav Klaus pred piatimi rokmi. Niektorí poslanci jeho euroskeptický prejav prerušovali potleskom, iní naňho bučali a niektorí opustili rokovaciu sálu, pripomenulo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kurdskí militanti zastrelili v Turecku vojakov v civile

Kurdskí militanti zastrelili v Turecku vojakov v civile

DNES - 20:35Zahraničné

Kurdskí militanti zabili v sobotu na juhovýchode Turecka troch vojakov. Informovali o tom turecké ozbrojené sily. Ide o ďalšiu ranu mierovým rokovaniam medzi

Existencia Egypta je v ohrození, tvrdí prezident as-Sísí

Existencia Egypta je v ohrození, tvrdí prezident as-Sísí

DNES - 19:15Zahraničné

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí v sobotu vyhlásil, že džihádisti ohrozujú existenciu Egypta. Vyjadril sa tak po tom, čo pri piatkových útokoch na Sinaji zahynuli tri desiatky vojakov.

Kurdi vybojovali späť mesto Zumár, islamistov obkľúčili

Kurdi vybojovali späť mesto Zumár, islamistov obkľúčili

DNES - 18:30Zahraničné

Kurdské regionálne sily získali v sobotu späť od militantov z Islamského štátu severoiracké mesto Zumár a niekoľko okolitých dedín. Informovali o tom

Video: Taliani pokračujú v štrajku voči premiérovým reformám

Video: Taliani pokračujú v štrajku voči premiérovým reformám

DNES - 17:19Zahraničné

Demonštranti z rôznych kútov Talianska zaplnili v sobotu ulice Ríma, aby vyjadrili svoj nesúhlas s reformami trhu práce, z ktorých premiér Matteo Renzi spravil

V New Yorku vyčíňal radikál so sekerou, zaťal do policajtov

V New Yorku vyčíňal radikál so sekerou, zaťal do policajtov

DNES - 16:07Zahraničné

Muž, ktorý vyzbrojený sekerou zranil v New Yorku dvoch policajtov, jedného z nich vážne, bol zradikalizovaný moslim. Informovali o tom v piatok bezpečnostní