• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 1.12.2015Meniny má Edmund
11°Bratislava

Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

  • 14:28 26.02.2014
  • PRAHA
Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za sivé a nudné.

Český prezident Miloš Zeman vystúpil dnes v Štrasburgu na slávnostnom zasadaní pred plénom Európskeho parlamentu (EP). Jeho desaťminútový prejav bol podľa očakávania proeurópsky, zároveň však skritizoval únijnú byrokraciu a slabú zahraničnú politiku EÚ. Naopak, podporil vznik spoločnej armády a skoré prijatie eura, píše spravodajský web iDNES.cz.

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za "sivé a nudné". "Európske občianstvo je pre mňa kultúrna voľba. Som proti spoločnému európskemu syru, spoločnému európskemu pivu," povedal. "Potrebujeme integráciu, a nie európsky unitárny štát," zdôraznil český prezident.

Hlavnou prekážkou integrácie sú podľa Zemana odlišné podmienky krajín. V štátoch EÚ by rád rozprúdil debatu o budúcom vývoji Európy ako celku. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom EP Martinom Schulzom označil za opodstatnené okrem iného aj spoločný boj proti vysokej nezamestnanosti.

Schulz vyjadril potešenie zo Zemanovej návštevy Štrasburgu, vzťah EÚ a ČR je podľa neho teraz vyhovujúci. Zeman bol posledným, kto sa obrátil s prejavom na súčasné zloženie EP pred májovými voľbami. Český prezident mal pôvodne hovoriť v EP vlani v novembri, ale cestu musel odložiť kvôli zdravotným problémom.

Naposledy hovoril pred plénom EP ako český prezident Václav Klaus pred piatimi rokmi. Niektorí poslanci jeho euroskeptický prejav prerušovali potleskom, iní naňho bučali a niektorí opustili rokovaciu sálu, pripomenulo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Haváriu indonézskeho airbusu AirAsia zavinila porucha počítača

Haváriu indonézskeho airbusu AirAsia zavinila porucha počítača

DNES - 10:00Zahraničné

Airbus-A320 sa zrútil do Jávskeho mora 28. decembra 2014 počas letu z indonézskeho mesta Surabaya do Singapuru. Pri nehode zahynulo 162 ľudí.

NATO chce viac podporiť Turecko

NATO chce viac podporiť Turecko

DNES - 9:27Zahraničné

Ministri zahraničných vecí členských štátov NATO sa dnes zídu v Bruseli.

Al-Káida hrozí Saudom kvôli plánovanej poprave teroristov

Al-Káida hrozí Saudom kvôli plánovanej poprave teroristov

DNES - 8:55Zahraničné

Saudskoarabské médiá minulý týždeň informovali o tom, že miestne úrady plánujú hromadne popraviť vyše 50 ľudí usvedčených z teroristických trestných činov.

Čínu dusí hustý smog, uzavreli tisícky tovární

Čínu dusí hustý smog, uzavreli tisícky tovární

DNES - 7:33Zahraničné

Čínu trápi smog v čase, keď sa v Paríži koná konferencia OSN o zmene klímy, ktorej cieľom je obmedziť globálne otepľovanie.

Sýrski povstalci sa začali sťahovať z predmestia Damasku

Sýrski povstalci sa začali sťahovať z predmestia Damasku

DNES - 6:56Zahraničné

Evakuácia bola súčasťou dohody, podľa ktorej vláda zrušila blokádu dodávok potravín a zdravotníckeho materiálu do tohto predmestia.