• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 23.11.2014Meniny má Klement
Bratislava

Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

  • 14:28 26.02.2014
  • PRAHA

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za sivé a nudné.

Český prezident Miloš Zeman vystúpil dnes v Štrasburgu na slávnostnom zasadaní pred plénom Európskeho parlamentu (EP). Jeho desaťminútový prejav bol podľa očakávania proeurópsky, zároveň však skritizoval únijnú byrokraciu a slabú zahraničnú politiku EÚ. Naopak, podporil vznik spoločnej armády a skoré prijatie eura, píše spravodajský web iDNES.cz.

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za "sivé a nudné". "Európske občianstvo je pre mňa kultúrna voľba. Som proti spoločnému európskemu syru, spoločnému európskemu pivu," povedal. "Potrebujeme integráciu, a nie európsky unitárny štát," zdôraznil český prezident.

Hlavnou prekážkou integrácie sú podľa Zemana odlišné podmienky krajín. V štátoch EÚ by rád rozprúdil debatu o budúcom vývoji Európy ako celku. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom EP Martinom Schulzom označil za opodstatnené okrem iného aj spoločný boj proti vysokej nezamestnanosti.

Schulz vyjadril potešenie zo Zemanovej návštevy Štrasburgu, vzťah EÚ a ČR je podľa neho teraz vyhovujúci. Zeman bol posledným, kto sa obrátil s prejavom na súčasné zloženie EP pred májovými voľbami. Český prezident mal pôvodne hovoriť v EP vlani v novembri, ale cestu musel odložiť kvôli zdravotným problémom.

Naposledy hovoril pred plénom EP ako český prezident Václav Klaus pred piatimi rokmi. Niektorí poslanci jeho euroskeptický prejav prerušovali potleskom, iní naňho bučali a niektorí opustili rokovaciu sálu, pripomenulo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Turecká armáda cvičí Kurdov, ktorí bojujú proti islamistom

Turecká armáda cvičí Kurdov, ktorí bojujú proti islamistom

VČERA - 20:16Zahraničné

Tureckí vojaci cvičia bojovníkov kurdských milícií pešmerga na severe Iraku a podobnú podporu poskytnú aj novej armádnej jednotke v Bagdade.

Západ sa snaží o zmenu režimu v Rusku, varoval Sergej Lavrov

Západ sa snaží o zmenu režimu v Rusku, varoval Sergej Lavrov

VČERA - 19:08Zahraničné

Ruský minister zahraničia v sobotu obvinil Západ, že sa snaží využiť sankcie uvalené na Moskvu pre krízu na Ukrajine na "zmenu režimu" v Rusku. Jeho

Američania budú v Afganistane dlhšie, Obama predĺžil misiu

Američania budú v Afganistane dlhšie, Obama predĺžil misiu

VČERA - 17:29Zahraničné

Americkí vojaci budú môcť útočiť na bojovníkov Talibanu v Afganistane aj v roku 2015, čím sa predlžuje ich rola aj po ukončení veľkých vojenských

OSN chce, aby členské krajiny bojovali proti detským sobášom

OSN chce, aby členské krajiny bojovali proti detským sobášom

VČERA - 16:24Zahraničné

Organizácia Spojených národov sa v piatok zhodla na tom, že všetci jej členovia by mali prijať a začať uplatňovať zákony zakazujúce detské sobáše.

Ozbrojenci napadli autobus v Keni, zahynulo takmer 30 ľudí

Ozbrojenci napadli autobus v Keni, zahynulo takmer 30 ľudí

VČERA - 16:03Zahraničné

Ozbrojenci v sobotu na severovýchode Kene napadli autobus, pričom zabili najmenej 28 ľudí. Informovala o tom polícia a ministerstvo vnútra. K útoku sa prihlásili

TV program