• Internet
  • Články
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 2.10.2014Meniny má Levoslav
17°Bratislava

Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

  • 14:28 26.02.2014
  • PRAHA
Český prezident Zeman v EP kritizoval európsku byrokraciu

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za sivé a nudné.

Český prezident Miloš Zeman vystúpil dnes v Štrasburgu na slávnostnom zasadaní pred plénom Európskeho parlamentu (EP). Jeho desaťminútový prejav bol podľa očakávania proeurópsky, zároveň však skritizoval únijnú byrokraciu a slabú zahraničnú politiku EÚ. Naopak, podporil vznik spoločnej armády a skoré prijatie eura, píše spravodajský web iDNES.cz.

Zeman vo svojom prejave vyjadril aj obavy z núteného zjednocovania, ktoré označil za "sivé a nudné". "Európske občianstvo je pre mňa kultúrna voľba. Som proti spoločnému európskemu syru, spoločnému európskemu pivu," povedal. "Potrebujeme integráciu, a nie európsky unitárny štát," zdôraznil český prezident.

Hlavnou prekážkou integrácie sú podľa Zemana odlišné podmienky krajín. V štátoch EÚ by rád rozprúdil debatu o budúcom vývoji Európy ako celku. Na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom EP Martinom Schulzom označil za opodstatnené okrem iného aj spoločný boj proti vysokej nezamestnanosti.

Schulz vyjadril potešenie zo Zemanovej návštevy Štrasburgu, vzťah EÚ a ČR je podľa neho teraz vyhovujúci. Zeman bol posledným, kto sa obrátil s prejavom na súčasné zloženie EP pred májovými voľbami. Český prezident mal pôvodne hovoriť v EP vlani v novembri, ale cestu musel odložiť kvôli zdravotným problémom.

Naposledy hovoril pred plénom EP ako český prezident Václav Klaus pred piatimi rokmi. Niektorí poslanci jeho euroskeptický prejav prerušovali potleskom, iní naňho bučali a niektorí opustili rokovaciu sálu, pripomenulo internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES.

Buď informovaný aj na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dánsko sa zapojí do vojny v Iraku, vyšle stíhačky a vojakov

Dánsko sa zapojí do vojny v Iraku, vyšle stíhačky a vojakov

DNES - 12:08Zahraničné

Dánski poslanci vo štvrtok odhlasovali vládny návrh na vyslanie bojových lietadiel do Iraku. K medzinárodnej koalícii vedenej Američanmi, ktorá v Iraku bojuje

Viedeň pozýva na desiaty ročník súčasného umenia Viennafair

Viedeň pozýva na desiaty ročník súčasného umenia Viennafair

DNES - 11:51Zahraničné

Už po desiaty raz sa v rakúskej metropole koná od 2. do 5. októbra veľtrh súčasného umenia Viennafair. Vo veľtržnom centre Messe Wien sa bude

Škandál v Grónsku vyvolal predčasné parlamentné voľby

Škandál v Grónsku vyvolal predčasné parlamentné voľby

DNES - 11:49Zahraničné

Premiérka Aleqa Hammondová dočasne prestala vykonávať funkciu v súvislosti s finančným škandálom a časť jej podporovateľov sa pridala na stranu opozície.

Masakrou sýrskych Kurdov sa mier skončí, varuje Öcalan

Masakrou sýrskych Kurdov sa mier skončí, varuje Öcalan

DNES - 11:13Zahraničné

Väznený vodca kurdských militantov Abdullah Öcalan varoval, že mierové rokovania medzi jeho skupinou a Tureckom sa skončia, ak by Islamský štát uskutočnil

Šéfka Obamovej ochranky po sérii zlyhaní rezignovala

Šéfka Obamovej ochranky po sérii zlyhaní rezignovala

DNES - 9:54Zahraničné

Jej úlohou malo byť očistenie mena agentúry po prevalení škandálu v Kolumbii, keď desiatku agentov prichytili pri konzumácii alkoholu v prítomnosti prostitútok.